همه چیز درباره اگزما

پیشگیری از تشدید اگزما در زمستان

اگزما چیست: از نظر علم دانش پوست، اگزما نوعی بیماری مزمن پوستی است که به معنای التهاب، قرمزی و خارش پوسته در لایه های سطحی پوست می باشد. یافتن علت اصلی اگزما دشوار است. این بیماری علاوه بر خارش و ایجاد کشیدگی و سوزش در پوست؛ به دلیل ظاهر ناخوشایندی که بر روی پوست ایجاد می کند موجب کاهش اعتماد به نفس بیماران می شود.

 

دلیل بیماری اگزما چیست؟

بیشترین علت ابتلا به اگزما ناشی از شستشوی زیاد می باشد و با توجه به نوع فعالیت هایی که عموما خانم ها در منزل دارند و مجبور به شستشوی زیاد هستند؛ ممکن است به اگزمای دست مبتلا شوند.

اما به طور کلی اگزما به دو علت اصلی ایجاد می شود:

  • عواملی که از داخل بدن نشات می گیرد.
  • عواملی که از خارج بدن نشات می گیرد.

اغلب علت های ایجاد کننده اگزما عواملی است که از خارج از بدن نشات می گیرد و نکته ای که باید بر روی آن تاکید بیشتری کنیم عواملی است که از خارج بدن نشات می گیرد در صورت تماس موضعی عامل با پوست، آن را دچار مشکل می کند.

عواملی خارجی شامل:

  • استفاده بیش از حد شوینده ها
  • استفاده از شوینده های قوی حتی به میزان کم.
  • قرار گیری در شرایط محیطی که پوست را خشک می کند.
  • سایر مواد حساسیت زا

همین الان با متخصص آنلاین پوست و مو در خصوص اگزما صحبت کن

آیا اگزما مسری است؟

در پاسخ این سوال باید گفت خیر. این بیماری منتقل نمی شود. شخص مبتلا به اگزما احساس خارش می کند و در صورت خاراندن اگزما تشدید می شود. اگر والدین یا خواهر و برادر به این بیماری مبتلا باشند احتمال ابتلای فرزندان آنها بیشتر است اما این بیماری در اکثر کودکان با رسیدن به سنین نوجوانی بهبود می یابد و فقط ممکن است در سنین بزرگسالی به طور ناگهانی پدیدار گردد.


ارتباط اگزما و آلرژی غذایی

غذا بر خلاف تصور افراد در اکثر موارد علت به وجود آورنده اگزما نیست، بلکه این خشکی های پوست هستند که باعث و بانی به وجود آمدن اگزما می شوند. فردی که پوست خشکی دارد در مقابل شرایط فرسایش دهنده محیطی مانند شستشو، هوای سرد، تماس زیاد پوست با آب داغ مقاومت کمتری نشان می دهد و این مقاومت کم، منجر به التهاب پوست می شود و این التهاب اگزما می باشد. اگر می دانید چه غذایی موجب تشدید اگزمای شما می شود باید با یک متخصص پوست و مو در مورد آن صحبت کنید. دقت کنید که آیا مواردی مانند گرده گیاهان، کپک پرز، حیوانات و گرد و خاک باعث شدید شدن اگزما می شود یا خیر.

پزشکان آنلاین مدافون آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص پوست و مو هستند


راه های پیشگیری و درمان اگزما

در زمستان رطوبت هوا بسیار کاهش پیدا می کند و این خشکی هوا موجب خشکی پوست و تشدید علائم اگزما می شود. توصیه اکید بر این است که در فصل زمستان که پوست خشک می شود از آب داغ برای شستشوی دست و استحمام استفاده نشود، زیرا آب داغ موجب از بین بردن بیش از حد چربی پوست می شود و پوست را ملتهب تر می کند.

فرد مبتلا به اگزما نباید دست های خود را با لیفت یا صابون بشوید زیرا با این کار پوست تحریک می شود و اگزما تشدید می شود.

افراد مبتلا به اگزما دارای پوست خشکی می باشد و باید به صورت مداوم از مرطوب کننده های قوی استفاده کنند. بهترین زمان مصرف مرطوب کننده ها بعد از شستن دست ها می باشد. این کار موجب می شود پوست کمتر دچار خشکی شود.

درباره مقاله خشکی پوست در زمستان بخوانید.

در فصل زمستان نباید از لباس هایی که موجب ایجاد تحریک پوست می شود پوشید و بهتر است از لباس های نخی در زیر آنها استفاده کنید. سعی کنید لباس هایی که با مواد معطر شسته شده اند نپوشید این کار موجب تحریک بیش از پیش اگزما می شود.

یکی از راه های ساده محافظت در برابر اگزما و دیکی از بهترین روش های درمان خشکی پوست در زمستان استفاده از دستکش هنگام شستشو یا هنگام قرار گیری در برابر سرما می باشد. پوشیدن دستکش به عنوان یک عایق در مقابل عوامل محرک بیرونی عمل می کند.

مشاوره پزشکی آنلاین در 30 تخصص مختلف در مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.