سوالات رایج افسردگی

افسردگی نوعی اختلال پیچیده است که اغلب سیستم ‌های بدن از جمله سیستم ایمنی را در برمی‌گیرد. این اختلال خواب را مختل کرده و در برخی موارد اشتها را نیز کم می کند. متاسفانه امروزه افسردگی در کشور ما 12.5 درصد شیوع داشته و افراد زیادی را به خود درگیر کرده است. در این مقاله از مدافون به برخی از سوالات شما عزیزان در رابطه با افسردگی پاسخ خواهیم داد. همراه مدافون باشید.

سوالات رایج افسردگی

افسردگی چند نوع است؟

بستگی دارد که افسردگی را بر چه اساسی دسته بندی کنیم. اما به طور کلی دسته بندی افسردگی شامل موارد زیر است:

 • افسردگی اساسی یا افسردگی یک قطبی Major Depression
 • اختلال دوقطبی Bipolar Disorder
 • اختلال دیس تایمی یا افسرده خویی یا کج خلقی Dysthymia
 • خلق ادواری یا سیکلوتایمی Cyclothymia
 • افسردگی فصلی یا افسردگی زمستانی یا اختلال عاطفی فصلی Seasonal affective disorder
 • افسردگی پس از زایمان یا Postpartum Depression

آیا عصبانیت زود هنگام از علائم افسردگی است؟

در واقع باید گفت افرادی که افسرده هستند، بیشتر از دیگران عصبانیت را تجربه می کنند.

سلام من از صبح تا شب حالم خیلی بده و مدام احساس پیری و مرگ می کنم. آیا این ها علائم افسردگی است؟ برای درمان باید چکار کنم؟

بیماری افسردگی یا دیپریشن بر طرز فکر، احساس و رفتار شما تاثیر می‌گذارد. افسردگی می ‌تواند، باعث ابتلای به انواع بیماری ‌های جسمی و روانی شود. افراد افسرده ممکن‌ است در انجام وظایف روزانه ناتوان بوده و حتی احساس کنند، زندگی ارزش زندگی کردن ندارد.

سه روش که در درمان افسردگی استفاده می‌شوند عبارتند از: درمان رفتار شناختی، درمان میان فردی و درمان روان پویشی. در بیشتر اوقات از یک رویکرد ترکیبی استفاده می ‌شود.

افسردگی 1

افسردگی چه علائمی دارد؟

علائم و نشانه های افسردگی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، ولی برخی علائم و نشانه های افسردگی وجود دارند که بین تمام افراد مشترک هستند. این علائم عبارتند از:

 • احساس درماندگی و نا امیدی
 • عدم علاقه به انجام فعالیت‌ های روزانه
 • تغییرات اشتها و وزن: ممکن است به طور قابل توجهی کاهش یا افزایش وزن داشته باشید.
 • تغییرات خواب: مخصوصا در ساعت های اولیه بامداد
 • خشم و تحریک‌پذیری
 • احساس آشفتگی
 • بی ‌قراری
 • سطح تحمل شما پائین می آید و هر چیز و هر کسی شما را عصبانی می‌کنند.
 • فقدان انرژی
 • احساس از خودبیزاری
 • احساس ضعیف بودن
 • احساس گناه: خودتان را به خاطر اشتباه‌ ها و خطا ها به شدت سرزنش می‌کنید.
 • عدم مسئولیت پذیری
 • مشکلات عدم تمرکز

عشق واقعی چه نشانه هایی دارد؟

درجه بندی افسردگی را نام ببرید.

افسردگی به دو درجه خفیف و متوسط تقسیم می شود. در اصطلاح پزشکی به این درجه بندی تک قطبی و دوقطبی گفته می شود.

سلام من 29 سال دارم و حدود 5 سال است که می دانم افسردگی دارم. باید چیکارکنم؟

شما باید جلسات مشاوره خود را ادامه دهید و در طی آن رفتاردرمانی شوید و در صورت تشخیص نوع افسردگی و شدت آن دارو درمانی را آغاز کنید.

شما می توانید در اپلیکیشن مدافون با روانشناس آنلاین به صورت متنی و یا تلفنی مشاوره روانشناسی داشته باشید.

سلام پسر من وقتی 15 سال داشت، تلفن همراهش را دزدیدند و بعد از آن دچار عوارض شدید افسردگی شد. الان 3 سال و نیم آن حادثه می گذرد و پسرم کمی بهتر شده است. اما هنوز شاد نیست. برای درمان چیکار کنم؟

در ابتدا فرزند شما باید حتما با یک مشاوره کودک و نوجوان صحبت کند. شما نیز سعی کنید او را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید تا انرژی وی بالا رود و ازلحاظ روحی به سطح تعادل برسد.

سلام من مدتیه نمیتونم در جمع حضور پیدا کنم و از موقعیت های بسیار خوب اجتماعی گریزانم. متاسفانه شغل بنده نیز بگونه ای است که چاره ای جز ارتباط با دیگران ندارم و این مسئله من را بسیار زیاد آزار می دهد. به نظر شما چهکاری باید انجام بدم؟

علائم ذکر شده از نشانه های واضح جمع هراسی می باشد. اختلال اضطراب اجتماعی مساله ای است که با کمک جلسات مشاوره قادر به حل شدن می باشد و مساله حادی نیست. در صورت امکان می توانید موقتاً شغل خود را متوقف کرده یا عوض کنید و برای درمان این مشکل در جلسات مشاوره رواشناسی آنلاین مدافون شرکت کنید.

تفاوت میان اندوه و افسردگی چیست؟

حسرت و اندوه، از احساست انسانی است که در نتیجه از دست دادن چیزی یا کسی بروز می کند. نشانه های اندوه با افسردگی همپوشانی دارد اما هر اندوهی به معنای افسردگی نیست. بسیاری از افراد در اثر فوت یک فرد نزدیک، از دست دادن یک رابطه عاطفی و …احساساتی شبیه به افسردگی را تجربه می کنند. هر چند علائم افسردگی با اندوه شبیه به هم می باشد اما معمولاً اندوه زودگذرتر، دارای دلیل مشخص، و با شدت کمتری رخ می دهد. معمولاً علائم اندوه پس از شش ماه خود به خود کاهش پیدا می‌کند اما در صورتی که نشانه های افسردگی کاهش پیدا نکرد، مراجعه به روانشناس آنلاین یا روانپزشک آنلاین ضرروری است.

افسردگی 1

سلام من مدام فکر های منفی می کنم و عزیزام را در ذهنم می کشم و برایشان گریه و عزاداری می کنم. برای درمان باید چکار کنم؟

شما باید حتما در جلسات مشاوره فردی شرکت کنید و از خدمات آن برای درمانتان استفاده کنید. به توصیه من در ابتدا باید افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و قابلیت های خود را در زمینه های هنری افزایش دهید. همچنین شرکت در کلاس های افزایش تمرکز و مدیتیشن کمک شایانی به شما خواهد کرد.

چطور خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟

سلام من هیچ انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارم و هر صبح که بیدار می شم و شلوغ کردن کودکانم را می بینم، احساس ناخوشایندی دارم و اصلا حال خوب ندارم. باید چکار کنم؟

شما دچار افسردگی شده اید و برای درمان آن باید چندین جلسه مشاوره دریافت کنید تا رفتاردرمانی و روان درمانی برای شما انجام شود.

اگر مراجعه حضوری به روانشناس برایتان سخت است و یا به دلیل کرونا تمایل ندارید به مطب مشاور مراجعه کنید، می توانید مشاوره پزشکی آنلاین دریافت کنید. مشاوره روانشناسی آنلاین خدمتی از اپلیکیشن دکتر آنلاین مدافون است که در آن می توانید از بهترین مشاوران و روانشناسان کشور، به صورت آنلاین و یا تلفنی، مشاوره بگیرید.

دقت کنید که باید خود را در جمع قراردهید، روابط اجتماعی خود را بالا ببرید و روی اعتماد به نفستان کارکنید. این باور را داشته باشیدکه توانمند هستید و می توانید در زندگی به اهداف والا برسید.

سلام من یک مشکلی دارم که هر وقت وارد جمعی می شم، صورت و گردنم سرخ می شه. همین موضوع من رو از رفتن به جمع ها منع می کنه و احساس افسردگی دارم. باید چیکار کنم؟

شما دچار اعتماد به نفس پایین و اضطراب هستید. برای درمان باید مشاوره روانشناسی انجام دهید و مهارت های خودشناسی و مهارت جرات مندی را درخود تقویت کنید.

با موقعیت های شلوغ رو در رو شوید تا اضطراب شما کاسته شود و هرروز بر روی توانایی های خود کار کنید و افکار مثبتی درمورد خودتان و دیگران داشته باشید. همچنین علائم اضطرابتان را بشناسید و مانع بروز آنها شوید. به نظر من درمان شناختی رفتاری باید طی چندین جلسه بر روی شما انجام شود.

چرا داروهای ضد افسردگی سریع پاسخ درمانی نمی دهند؟

به دلیل زمان بر بودن ساخت فاکتور های نوروتروفیک مغزی، پاسخ حداکثری به داروهای ضد افسردگی، معمولا یک تا دو ماه پس از آغاز دارودرمانی ظاهر می شود.

کدامیک از داروهای ضد افسردگی برای درمان استرس پس از سانحه( PTSD) تجویز می شوند؟

داروهای ضد افسردگی زیر برای درمان استرس پس از سانحه در خط مقدم قرار دارند:

 • Paroxetine
 • Fluvoxamine
 • Sertraline

چه مواردی موجب افسردگی یا عود افسردگی می‌شوند؟

اتفاقات ناگوار زندگی، شکست ها، طلاق، و از دست دادن شغل موجب تشدید یا عود افسردگی می شوند.

داروی ضد افسردگی Doxepinبرای درمان چه موارد دیگری کاربرد دارد؟

امروزه از این دارو به عنوان داروی خواب آور و ضد خارش پوست نیز بکار گرفته می شود. اما باید عارضه افت فشارخون وضعیتی آن را در سالمندان مد نظر داشت.

آیا برای درمان افسردگی حتماً باید دارو مصرف کرد؟

این موضوع به شدت افسردگی و علل پیدایش آن بستگی دارد. در بسیاری از مواقع افسردگی نیازی به مصرف دارو ندارد. اما اگر تشخیص افسردگی اساسی داشته باشید و یا افکار خودکشی وجود داشته باشد، مصرف دارو ضرورت پیدا می کند. در نهایت مصرف و یا عدم مصرف دارو به تشخیص روانشناس و یا روانپزشک شما بستگی دارد. سعی کنید به نظر متخصص خود اطمینان کید و نگرانی های خود را در این مورد با او در جریان قرار دهید.

منبع: الهه امیری، روانشناس مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.