11 نکته درباره لکه بینی در بارداری

جواب آزمایش خون و سونوگرافی نشان می دهد که به زودی فرزندی جدیدی به خانواده اضافه خواهد شد. دوران بارداری برای بسیاری از خانواده ها، بر خلاف آنچه تصور می شود، دوران سخت و پراسترسی است. یک باره در ماه دوم بارداری لکه بینی اتفاق می افتد و پدر و مادر را نگران می کند. آنها برای درمان این مشکل و قطع لکه بینی به پزشک متخصص زنان مراجعه می کنند و….

در این مقاله خانم دکتر زهرا نادری، متخصص زنان و زایمان به 11 پرسش مهم درباره لکه بینی و خونریزی در بارداری پاسخ می دهند. برای دریافت مشاوره از خانم دکتر زهرا نادری و طرح سوالات خود می توانید اپلیکیشن مدافون را به صورت رایگان نصب کرده و با هزینه ای کمتر از ویزیت حضوری، پرسش خود را مطرح سازید.

7 نکته درباره لکه بینی در بارداری

به چه حالت و میزان خون در بارداری، لکه بینی می گویند؟

وجود ترشحات صورتی رنگ و قرمز روشن به عنوان خونریزی در بارداری در نظر گرفته می شود که البته برای آن میزان خاصی در نظر گرفته نشده است.

علت لکه بینی در بارداری چیست؟

لکه بینی در بارداری علت های متفاوتی می تواند داشته باشد. در سه ماهه اول بارداری لکه بینی می تواند به موارد زیر مرتبط باشد:

  • بارداری خارج رحمی
  • موارد تهدید به سقط
  • بارداری با جنین های مشکل دار از نظر اختلال کروموزومی
  • گاهی بدون ارتباط با بارداری مثل پولیپ دهانه رحم، زخم سرویکس ، بعضی عفونت ها و در نهایت سرطان های دهانه رحم هم ممکن است در این لیست قرار بگیرد

لکه بینی در سه ماهه سوم

لکه بینی در سه ماهه سوم ممکن است به دلیل موارد زیر پیش آید:

  • جفت سر راهی
  • جدا شدن زود هنگام جفت از رحم  (که بسیار خطرناک و تهدید کننده حیات مادر و جنین است)

به مشاوره با دکتر آنلاین زنان نیاز داری؟

لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است؟

لکه بینی در طی بارداری را ما معمولاً طبیعی تلقی نمی‌کنیم و برای آن درمان شروع میکنیم ولی در افرادی که بارداری دوم به بعد دارند تا ۱۹۶ روز می تواند لکه بینی ادامه یابد و طبیعی باشد و نگران کننده نباشد به شرط آن که علل مربوط به تهدید به سقط و دهانه رحم بررسی و رد شود.

آیا هر لکه بینی خطرناک است و نیاز به رسیدگی دارد؟

برای تشخیص میزان خطر در هنگام بروز لکه بینی و یا خونریزی در بارداری نیاز است که به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا وی میزان خطر را تشخیص داده و تعیین کند. در هنگام بروز چنین مشکلاتی، می توانید به اورژانس مامایی مراجعه کنید.

برای درمان لکه بینی در بارداری چه باید کرد؟

درمان لکه بینی در طی بارداری را بر اساس علت آن انجام می دهیم. اگر مربوط به جنین باشد و تهدید سقط شده باشد می توان با داروهای هورمونی مثل شیاف ها، قرصها و آمپولها های پروژسترون امکان سقط را کاهش داد. اگر پولیپ وجود داشته باشد باید آن را برداشت و زخم های دهانه رحم را باید درمان کرد.

آیا لکه بینی در بارداری در ماه دوم بارداری خطرناک است؟

وجود لکه بینی در هر ماهی از بارداری تعریف خاص خودش را دارد و علاوه بر اینکه برای مادر وحشتناک و ترسناک است برای پزشک مطرح کننده تشخیص های افتراقی متعددی می تواند باشد و بر اساس آن درمان انجام می شود.

آیا تغذیه برای درمان لکه بینی در بارداری موثر است؟

در این مواقع آرامش استراحت استفاده از مایعات فراوان، ریلکسیشن و صبر و شکیبایی بهترین راهکار می‌تواند باشد. بهتر است از رژیم های غذایی پر فیبر که احتمال یبوست را کاهش می دهد بیشتر استفاده شود و پیاده روی و فعالیت در حدی که ایجاد خستگی نکند موثر است.

شیاف پروژسترون ۴۰۰ میلی گرم روزانه یک عدد می تواند یکی از درمان های دارویی در موارد بروز لکه بینی در طی بارداری باشد و خطری ندارد.

آیا لکه بینی یا خونریزی به میزان تحرک و فعالیت در دوران بارداری مرتبط است؟

گاهی تحرک زیاد مادر و خستگی او در دوران بارداری، باعث نرم شدن دهانه رحم و لکه بینی میشود که البته این موارد با استراحت برطرف می شود.

آیا سن مادر، مدت زمانی که از شروع بارداری گذشته هم در لکه بینی موثر است؟

لکه بینی تحت تاثیر سن مادر و مدت زمان بارداری نیست.

با دکتر زنان آنلاین در مدافون آشنا شو!

آیا لکه بینی در سه ماه اول بارداری خطرات بیشتری دارد تا بقیه دوران بارداری؟

لکه بینی در هر زمانی از بارداری خطرات خاص خودش را دارد و باید توسط پزشک متخصص بررسی شود. اگر این مشکل در سه ماهه سوم رخ دهد، حتما باید مادر بستری و تحت نظر  باشد.

در سه ماهه اول بر اساس شرایط همودینامیک مادر، فشار خون، نبض، میزان خونریزی و زنده بودن جنین تصمیم گیری می شود.

آیا لکه بینی در بارداری به جنسیت جنین ارتباطی دارد؟

خیر.لکه بینی در بارداری به جنسیت جنین ارتباطی ندارد و برخلاف باور نادرستی که عده ای می گونید جنین پسر، موجب این موضوع می شود، باید بدانید که این مشکل هیچ ارتباطی به دختر یا پسر بودن جنین ندارد.

دکتر زنان

در صورتی که شما هم نیاز به مشاوره با متخصص زنان و زایمان در خصوص لکه بینی در بارداری دارید، همین الان می توانید از بهترین متخصصان زنان و زایمان در مدافون سوال خود را بپرسید:

برو به لیست پزشکان متخصص زنان در مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1067

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

  1. سلام من هفت هفته که بادارم خونریزی دارم رفتم سونو گفت بچه وسط رحمه رفتم دکتر شیاف داد ولی بازم خونریزی دارم میترسم در سقط جنین نقشی داشته باشه میشه بهم کمکم کنی ایا این طبیعی هستش الان دوهفته میشه خونریزی دارم از شیافم استفاده میکنم ولی بازم میترسم پنج سال بچه دار نشدم اولی بارداریمه ممنون میشم کمکم کنی

  2. تشکر زیاد از داکتر صاحب نادر سوالی داشتم
    من در هفته دوم بارداری هستم لکه بینی خفیف قهوه رنگ دیدم خیلی نگرانم میشه باسخ بدهد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.