نکات باردارشدن

مقاله: نکات باردارشدن

با سیکل ماهیانه خود آشنا شوید:
شناخت سیکل تخمکگذاری شانس باردار شدن شما را در هر سیکل بالا می برد.
 
 
سیکل ماهیانه افراد به طور متوسط بین ۲۸ تا ۳۲ روز می باشد و تخمکگذاری بین روزهای ۱۱ تا ۲۱ سیکل اتفاق می افتد. هورمونی از هیپوفیز ترشح می شود و باعث می شود تخمکی که از همه رسیده تر است آزاد شود و هم زمان ترشحات دهانه رحم نیز رقیق می شوند تا اسپرم بتواند از آن عبور کند و به تخمک برسد.
 
همه چیز به زمان بندی درست برمی گردد
هر خانم با حدود ۱-۲ میلیون تخمک متولد می شود ولی تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ عدد از این تخمکها آزاد می شوند و ماهیانه معمولا تنها یک تخمک آزاد می شود. تخمک از راه لوله های رحمی حرکت می کند و اگر زمانبندی درست باشد در راه رسیدن به رحم با اسپرم ملاقات می کند و لقاح صورت می گیرد .اگر لقاح ظرف ۲۴ ساعت از خروج تخمک از تخمدان  صورت نگیرد تخمک از بین می رود اسپرم حدود ۳ تا ۵ روز در بدن زن زنده می ماند پس اگر فرد از روز تخمکگذاری خود آگاه باشد با تنظیم زمان نزدیکی خود می تواند شانس بارداری خود را افزایش دهد.
 
بطور معمول بالاترین شانس باردار شدن زمانی است که فرد ۱ تا ۲ روز قبل از تخمکگذاری نزدیکی داشته باشد. اگر کسی سیکلهای مرتب ۲۸ روزه داشته باشد بهتر است حدود روزهای ۱۱ تا ۱۷ یک روز در میان نزدیکی داشته باشد.
 
بعد از این که تخمک آزاد شد هورمون پروژسترون از تخمدان آزاد می شود تا رحم را برای لانه گزینی جنین آماده کند این هورمون باعث می شود دمای بدن فرد حدود نیم درجه افزایش پیدا کند پس اگر شما هر روز صبح قبل از این که از رختخواب خود خارج شوید دمای بدنتان را چک کنید می توانید بفهمید که آیا تخمکگذاری کرده اید و این که تخمکگذاری  کی اتفاق افتاده است.
 
همان طور که گقتم هورمونی از هیپوفیز ترشح می شود بنام ال اچ که باعث آزاد شدن  تخمک      می شود این هورمون ۳۶ ساعت قبل از آزادسازی تخمک به پیک خود می رسد کیتهای تخمکگذاری که از داروخانه ها قابل خریداری هستند به شما کمک می کند تا زمان تخمکگذاری خود را دقیقتر بدانید کیت را به داخل ادرار خود می زنید و پاسخ آن را می سنجید در صورت استفاده بهتر است از ۲ روز قبل از زمان احتمالی تخمکگذاری خود آن را روزانه انجام دهید.
 
در نیمه دوم سیکل هورمون پروژسترون از تخمدان ترشح می شود تا رحم را برای لانه گزینی تخمک لقاح یافته آماده کند . اگر لقاح صورت نگرفته باشد تخمک تحلیل می رود ، سطح پروژسترون پایین می آید وحدود ۱۲ الی ۱۶ روز بعد ریزش آندومتر به صورت خون ریزی قاعدگی اتفاق می افتد و سیکل بعد آغاز می شود.
 
جهت تقویت تخمکگذاری چه می توان کرد
غذاهای حاوی فولیک اسید مصرف کنید
مواد غذایی ارگانیک مصرف کنید و از سبزیجات دارای برگ  سبز استفاده کنید
وزن خود را در حد طبیعی با رژیم و ورزش حفظ کنید
از مصرف الکل و قهوه زیاد بپرهیزید
 
تاثیر وزن در باروری
مطالعات مختلف نشان داده که چاقی باعث کاهش باروری می شود اگر چاق هستید حتما سعی کنید وزن خود را قبل از اقدام به بارداری کم کنید حتی کم کردن ۵ تا ۱۰ در صد وزن بدن می تواند در بالا بردن شانس بارداری کمک کند . چاقی آقایان نیز می تواند باعث کاهش قدرت باروری و میزان تستوسترون مردان شود. البته افرادی که از لاغری بیش از حد هم رنج می برند ممکن است جهت بارداری دچار مشکل شوند.
 
تاثیر سن
همان طور که می دانیم با افزایش سن خصوصا بعد از ۳۵ سالگی قدرت باروری کاهش می یابد به طوری که توصیه می شود اگر زیر ۳۵ سال هستید و اقدام به بارداری کرده اید اگر ۱۲ماه گذشته و هنوز باردار نشده اید حتما به پزشک مراجعه کنید ولی اگر بالای ۳۵ سال هستید بعد از گذشت ۶ ماه حتما جهت بررسی و درمان مراجعه نمایید.
 
در آقایان نیز با افزایش سن تعداد و حرکت اسپرمها کاهش می یابد همچنین توان جنسی نیز کم می شود ولی سن خاصی وجود ندارد که بگوییم بعد از ان قدرت باروری اصلا  وجود ندارد.راههایی وجود دارد که مردان می توانند به کمک آن قدرت باروری خود را افزایش دهند مثل :
  • کنترل استرس 
  • عدم مصرف الکل و سیگار
  • کنترل وزن
  • مصرف رژیم غذایی حاوی زینک (گوشت ، گندم سبپس دار ،تخم مرغ و ماهی )، سلنیوم (گوشت ، ماهی ، قارچ )و ویتامین ای 
  • خنک نگه داشتن بیضه ها . از گرفتن حمام با آب داغ و رفتن به سونا پرهیز کنید
در نهایت بسته به سن خود اگربیش از ۶ الی ۱۲ ماه است اقدام با بارداری کرده اید و نتیجه نگرفته اید حتما جهت بررسی خود و همسرتان و راهنمایی لازم به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
 

دکتر کیانوش سودمند از پزشکان نامداری هستند که با مدافون همکاری دارند، برای ارتباط بیشتر با خانم دکتر سودمند میتوانید اپلیکیشن زیر را نصب کرده و سوالات خود را در حوزه زنان و زایمان با ایشان در میان بگذارید:

مشاوره پزشکی آنلاین- مدافون

منبع:مقاله دکتر کیانوش سودمند؛ نکات باردار شدن

 

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *