ورزش منظم و سکته مغزی

مطالعات اخیر نشان می‌دهد ورزش سبک حتی به میزان کم، احتمال بروز سکته مغزی مرگبار را کاهش می‌دهد. سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها به‌وجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند، سکته قسمت‌های مختلف مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اگر خون به بافتی از مغز نرسد، سکته مغزی اتفاق می افتد. بسته به اینکه کدام قسمت از مغز، شریان یا رگ خونی، دچار آسیب شود، علائم سکته مغزی متفاوت است. سکته مغزی در کشورهای در حال توسعه دومین علت مرگ و میر و ناتوانی است. 

 

ارسال سوال پزشکی برای بهترین دکترهای آنلاین کشور

گاهی بر اثر سکته عارضه‌ای به نام خونریزی زیرعنکبوتیه (subarachnoid hemorrhage) رخ می‌دهد که نوعی خونریزی مغزی است و معمولاً افراد مبتلا در مدت سه ماه جان خود را از دست می‌دهند.
سیگار و فشار خون بالا مهمترین عامل بروز سکته مغزی است، محققان برای بررسی علل دیگر، اطلاعات پزشکی مربوط به ۷۰ هزار بیمار را در فنلاند بررسی کردند. نتایج نشان می‌دهد ورزش سبک حتی به میزان کم نیز در کاهش احتمال سکته مغزی نقش دارد.

در این مطالعه آمده است حتی ۳۰ دقیقه ورزش سبک در هفته احتمال بروز سکته را ۵ درصد کاهش می‌دهد و به همان نسبت هر چقدر میزان ورزش بیشتر باشد، احتمال بروز سکته کاهش بیشتری دارد. این مطالعه نشان می‌دهد ۳۰ دقیقه پیاده روی سبک یا دوچرخه سواری به مدت چهار روز در هفته، احتمال سکته مغزی را ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند ورزش با کاهش التهاب عروق خونی در کاهش سکته مغزی نقش دارد.

سایر فواید ورزش و تحرک بدنی

همه ما درباره تاثیر ورزش در سلامتی بسیار شنیده ایم. اما شاید گاهی این محاسن را فراموش می کنیم. در ادامه این مقاله، به 7 فایده ورزش در زندگی می پردازیم.

ورزش و فعالیت بدنی بر جنبه های مختلف زندگی تاثیر مثبت دارد، از تقویت خلق و خو گرفته تا بهبود روابط جنسی. در این مقاله از مدافون، این فواید را مرور می کنیم.

این جمله کلیدی را به یاد داشته باشید که:

اگر می خواهید که در زندگی احساس بهتر و انرژی بیشتری داشته باشید و به طول عمر خود اضافه کنید، فقط ورزش کنید!

مزایای سلامتی ورزش منظم و فعالیت بدنی بسیار قابل توجه است. ورزش برای همه افراد بدون توجه به سن، جنس یا توانایی بدنی مفید است.

این هفت راه را بررسی کنید تا ببینید  ورزش چگونه می تواند شما را شادتر و سالم تر کند.

1. ورزش باعث کنترل وزن می شود

ورزش می تواند به جلوگیری از اضافه وزن یا به کاهش وزن کمک کند. وقتی فعالیت بدنی انجام می دهید، کالری می سوزانید. هر چه فعالیت شدیدتر باشد، کالری بیشتری می سوزانید.

اگر نمی توانید هر روز به باشگاه بروید و ورزش کنید و یا هر روز زمان زیادی برای ورزش اختصاص دهید، نگران نباشید. حتی مقدار کمی فعالیت بدنی، بهتر از اصلا ورزش نکردن است. برای بهره‌مندی از مزایای ورزش، فقط در طول روز فعال‌تر باشید مثلا به جای آسانسور از پله‌ها بروید یا در کارهای خانه سعی کنید فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشید.

2. ورزش دشمن بیماری است

نگران بیماری قلبی هستید؟ فشار خون بالا دارید؟ مهم نیست وزن فعلی شما چقدر است، فعال بودن باعث افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یعنی کلسترول «خوب» می شود و تری گلیسیریدهای ناسالم را کاهش می دهد. این موضوع باعث می شود خون شما به آرامی جریان داشته باشد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

ورزش منظم به پیشگیری یا مدیریت بسیاری از مشکلات و نگرانی‌های سلامتی کمک می‌کند، از جمله:

  • انواع سکته
  • سندرم متابولیک
  • فشار خون بالا
  • دیابت نوع 2
  • افسردگی
  • اضطراب
  • بسیاری از انواع سرطان
  • آرتروز

3. ورزش باعث بهبود خلق و خو می شود

نیاز به حال روانی بهتری دارید؟ بعد از یک روز پر استرس نیاز به آرامش دارید؟ یک پیاده روی سریع می تواند بسیار به شما کمک کند. فعالیت بدنی، مواد شیمیایی مختلف مغز را تحریک می کند و باعث می شود احساس شادی، آرامش بیشتر و اضطراب کمتری در شما ایجاد شود.

همچنین ممکن است با ورزش منظم نسبت به ظاهر و خودتان احساس بهتری داشته باشید، که می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد و عزت نفس شما را بهبود بخشد.

4. ورزش انرژی بدن را افزایش می دهد

درگیر خریدهای روزانه یا کارهای خانه هستید؟ فعالیت بدنی منظم می تواند قدرت عضلانی شما را بهبود بخشد و استقامت شما را افزایش دهد.

ورزش اکسیژن و مواد مغذی را به بافت های شما می رساند و به سیستم قلبی عروقی شما کمک می کند کارآمدتر کار کند. هنگامی که سلامت قلب و ریه شما بهبود یابد، انرژی بیشتری برای انجام کارهای روزانه خواهید داشت.

5. ورزش باعث خواب بهتر می شود

اختلال خواب دارید؟ فعالیت بدنی منظم می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر بخوابید، بهتر بخوابید و خواب عمیق‌تری داشته باشید. فقط خیلی نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید، در غیر این صورت ممکن است آنقدر پرانرژی باشید که نتوانید بخوابید.

6. ورزش نشاط را به زندگی جنسی شما بازمی گرداند

آیا برای لذت بردن از صمیمیت فیزیکی احساس خستگی زیادی می کنید یا برایتان ناخوشایند است؟ فعالیت بدنی منظم می تواند سطح انرژی شما را بهبود بخشد و اعتماد به نفس تان را نسبت به ظاهر بدنی خود افزایش دهد. این اعتماد به نفس و احساسات می تواند زندگی جنسی شما را تقویت کند.

به جز مورد بالا، ورزش مزایای دیگری هم دارد. فعالیت بدنی منظم می تواند برانگیختگی زنان را افزایش دهد و مردانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به مردانی که ورزش نمی‌کنند، کمتر دچار اختلال نعوظ می‌شوند.

7. ورزش می تواند یک سرگرمی باشد و فعالیت اجتماعی تان را بیشتر کند!

ورزش و فعالیت بدنی می تواند لذت بخش باشد. ورزش به شما فرصتی می دهد که استراحت کنید، از فضای باز لذت ببرید یا به سادگی در فعالیت هایی شرکت کنید که شما را سرحال بیاورید. فعالیت بدنی همچنین می تواند به شما در ارتباط با خانواده یا دوستان در یک محیط اجتماعی کمک کند.

بنابراین در یک کلاس رقص شرکت کنید، پیاده روی کنید یا به یک تیم فوتبال بپیوندید. فعالیت بدنی مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را انجام دهید. اگر خسته شدید، ورزش جدیدی را امتحان کنید.

نکته نهایی در مورد ورزش

ورزش و فعالیت بدنی راه های عالی برای داشتن احساس بهتر، تقویت سلامت و تفریح ​​هستند. برای اکثر بزرگسالان سالم،  دستورالعمل های ورزشی زیر توصیه می شود:

فعالیت هوازی

 حداقل 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​یا 75 دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته یا ترکیبی از فعالیت متوسط ​​و شدید داشته باشید.

 دستورالعمل ها پیشنهاد می کنند که این تمرین را در طول یک هفته پخش کنید.

برای تاثیر بهتر بر روی سلامتی و کمک به کاهش یا حفظ وزن، حداقل 300 دقیقه ورزش در هفته توصیه می شود. اما حتی مقدار کمی فعالیت بدنی مفید است.

 فعال بودن برای مدت زمان کوتاه در طول روز می تواند برای سلامتی مفید باشد.

تمرینات قدرتی

 حداقل دو بار در هفته تمرینات قدرتی را برای تمام گروه های عضلانی اصلی انجام دهید. سعی کنید یک ست از هر تمرین را با استفاده از یک وزنه و با حدود 12 تا 15 تکرار، انجام دهید.

ورزش هوازی متوسط ​​شامل فعالیت هایی مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، شنا و چمن زنی است.

ورزش های هوازی شدید شامل فعالیت هایی مانند دویدن، کار سنگین در محوطه و رقص هوازی است.

 تمرینات قدرتی می تواند شامل استفاده از وزنه، وزن بدن خود، کیسه های سنگین، لوله های مقاومتی یا پاروهای مقاومتی در آب یا فعالیت هایی مانند صخره نوردی باشد.

اگر می خواهید وزن کم کنید، به اهداف تناسب اندام خاصی دست پیدا کنید یا از مزایای بیشتری بهره مند شوید، ممکن است نیاز داشته باشید که فعالیت هوازی متوسط ​​خود را بیشتر افزایش دهید.

به یاد داشته باشید که قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر در مورد تناسب اندام خود نگرانی دارید، برای مدت طولانی ورزش نکرده اید، مشکلات سلامتی مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت یا آرتریت دارید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » مطالب علمی » ورزش منظم و سکته مغزی

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *