کشف ژن مرتبط با دیابت

نتیجه یک مطالعه جدید روی موش‌ها نشان می‌دهد که هدف قرار دادن یک پروتئین خاص در سلول‌های چرب، دیابت نوع ۲ را معکوس می‌کند.

نتایج این مطالعه که توسط گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا در کانادا و محققان موسسه کارولینسکا در سوئد انجام شد، همچنین نشان می دهد که این پروتئین می تواند از ابتلا به دیابت نوع ۲ پیشگیری کند.

 شاید خواندن مقاله «همه چیز درباره دیابت» برایتان جذاب باشد

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا، از هر ۱۰ نفر یک نفر دیابت نوع ۲ دارد و دیابت نوع ۲ شایع‌ترین نوع دیابت است. به تازگی گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا در کانادا و موسسه کارولینسکا در سوئد به بررسی نقش یک پروتئین خاص در سلول‌های چربی پرداخته اند.

از دهه ۱۹۸۰ شیوع جهانی دیابت تقریباً چهار برابر شده است. از این رو محققان تلاش خود را بیشتر کردند تا بتوانند راهی برای درمان این بیماری پیدا کنند.

کشف پروتئینی که دیابت را معکوس می‌کند

محققان متوجه شدند که در بدن افراد چاق یا افراد مقاوم به انسولین، ژن CD۲۴۸ به اندازه زیادی ساخته می‌شود. این مشاهده محققان را بر آن . محققان در این آزمایش‌ها متوجه شدند که فقدان این ژن در بافت چربی سفید در موش‌ها، آنها را از ابتلا به مقاومت نسبت به انسولین و دیابت نوع ۲ محافظت می‌کند.

کاهش خطر بروز دیابت با ویتامین D

در این بررسی ها، محققان متوجه شدند که موش‌ها در این آزمایشات حتی پس از مصرف یک رژیم غذایی پرچرب و چاق شدن به دیابت مبتلا نشدند.

موضوع مهم‌تر اینکه، موش‌هایی که ژن CD۲۴۸ کمی در سلول‌های چربی خود داشتند به نظر نمی‌رسید که دچار هیچ گونه عارضه جانبی شوند که این موضوع نشان می‌دهد در آینده هدف قرار دادن این پروتئین می‌تواند درمان موثری برای دیابت نوع ۲ باشد.

محققان در این آزمایشات خود علاوه بر اثرات محافظتی کاهش CD۲۴۸، پتانسیل این ژن را به عنوان درمانی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان دادند.

برای مشاوره با پزشک آنلاین غدد مدافون، کلیک کنید.

نقش چاقی، رژیم غذایی و ورزش در دیابت

متخصصان دانشگاه اتاگو دریافته‌اند که ورزش شدید و سخت می‌تواند باعث بهبود عملکرد قلب در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ گردد.

تحقیقات آنها نشان می‌دهد تمرینات ورزشی با شدت بالا شامل ورزش‌هایی همچون دوی سرعت و بالا رفتن از پله‌ها و تغییر شیوه زندگی در مدت سه ماه می‌تواند کنترل گلوکز در برخی از افراد مبتلا به دیابت را تغییر داده و موجب کاهش قند خون در افراد گردد.

همچنین پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافتند که می‌توان با کنترل وزن نوجوانان، خطر ابتلای آنها به دیابت نوع دو را کاهش داد.

اضافه‌ وزن، یک عامل خطرناک برای مقاومت در برابر انسولین و ابتلاء به دیابت نوع دو به شمار می‌رود.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *