راه های پیشگیری و درمان سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی از بیماری های شایع در کشور ماست و متاسفانه آمار مبتلایان به این بیماری در کشور ما نسبت به دیگر کشورها بالاتر است. در کشور ما شیوع سنگ سازی در حدود ۱۳۶ از هر ۱۰۰هزار نفر است.

اگر اولین بار است که سنگ ساخته اید، احتمال 50 درصد وجود دارد که مجددا دچار سنگ کلیه شوید. اگر می خواهید با یک رژیم غذایی مناسب از سنگ کلیه جلوگیری کنید خوب است بدانید که تنها چند مورد زیر در خصوص پیشگیری از سنگ سازی نقش دارد. بقیه مواردی که ممکن است شنیده باشید، در این پیشگیری تاثیر خاصی ندارد. این مقاله به تایید دکتر محمد مهرنیا رسیده است.

سنگ کلیه پیشگیری درمان

این نکات تغذیه ای و سبک زندگی به شما کمک می کند که از ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری کنید:

مصرف روزانه 10-12 لیوان مایعات

توصیه می شود که ما در روز حداقل 3 لیتر مایعات بخوریم تا بتوانیم 2 لیتر ادرار بکنیم. این سه لیتر معادل 10-12 لیوان مایعات در روز است. توصیه می شود که مصرف مایعات به طور متناوب و در ساعت های مختلف انجام شود. یعنی حتی نیمه شب و یا قبل از خواب هم مایعات استفاده کنیم تا ساعت هایی از شبانه روز غلظت ادرار و تشنگی ایجاد نشود.

اگر برای تامین آب مورد نیاز بدن از چای استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که چای مانده و غلیظ نباشد. چرا که چای مانده و پررنگ حاوی اگزالات است. برخی سنگ های کلیه متشکل از اگزالات هستند. اگزالات یک ترکیب طبیعی است که در غذاها یافت می شود که در ادرار با کلسیم پیوند می خورد تا سنگ کلیه را تشکیل دهند. محدود کردن مصرف غذاهای سرشار از اگزالات می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند.
غذاهای سر شار از اگزالات شامل اسفناج، شکلات و قهوه

مصرف کمتر نمک

ثابت شده است که مصرف مقدار زیاد نمک در غذا باعث زیاد شدن کلسیم در ادرار و به تبع آن ساخته شدن سنگ های کلسیمی در کلیه می شود. مقدار نمک توصیه شده برای جلوگیری از سنگ سازی این است که نمکدان بر سر سفره نباشد. هر مقدار نمک که در هنگام پخت غذا ریخته می شود کفایت می کند و دیگر نباید نمکی را به غذا اضافه کنید.

تحرک و فعالیت بدنی

تحرک نداشتن و یک جا نشستن یکی از عوامل جدی سنگ سازی است.

در مقاله زیر می توانید با فواید ورزش آشنا شوید

7 فایده ورزش و تحرک بدنی

مواردی که در بالا گفته شد، 90 درصد توصیه های پزشکی و رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از سنگ سازی است. بقیه موارد مانند مصرف میوه یا سبزی خاص عملا تاثیر چندانی در پیشگیری ندارد.

داروهای پیشگیری کننده از سنگ سازی کلیه

داروهایی که برای جلوگیری از سنگ سازی توصیه می شود بر اساس  جنس سنگ تعیین می شود. در افرادی که سابقه سنگ سازی دارند، استفاده از دارو می تواند از ایجاد مجدد سنگ جلوگیری کند. در واقع این داروها برای اشخاصی هستند که قبلا سابقه سنگ سازی داشته اند.

اگر بخواهیم بدون توجه به جنس سنگ دارو تجویز کنیم، دو دسته دارو هستند که در بیماری که علت مشخصی برای سنگ کلیه در او وجود ندارد تجویز می شود:

  1. هیدورکلرید: این دارو نصف قرص صبح و نصف قرص شب استفاده می شود.
  2. پودر یا قرص سیترات پتاسیم: این دارو باعث می شود میزان پتاسیم و سیترات در ادرار بالا برود و این دو ماده هر دو از سنگ سازی جلوگیری می کنند. هر چند که این دارو به صورت پودر هم موجود است اما فرم قرص توصیه می شود چرا که در اندازه گیری میزان پودر مصرفی ممکن است خطا پیش بیاید.

قرص سیترات پتاسیم در فرم 5 و 10 میلی گرم موجود است. برای جلوگیری از عوارض گوارشی، این قرص را می توان بعد از صبحانه، ناهار و شام استفاده کرد.

در صورت نیاز به مشاوره با متخصص کلیه و مجاری ادراری، در مدافون می توانید به صورت 24 ساعته از پزشک متخصص مشاوره دریافت کنید.

برو به لیست اورولوژیست های مدافون

سوال و جواب در خصوص سنگ کلیه

چه رژیم غذایی برای جلوگیری از سنگ سازی مناسب است؟

مصرف روزانه 10-12 لیوان مایعات، مصرف کمتر نمک، تحرک و ورزش از عواملی است که موجب پیشگیری از سنگ سازی می شود.

آقای دکتر، آبی که ما استفاده می کنیم آب سنگینی است. آیا ممکن است که این آب باعث سنگ کلیه بشود؟

اگر شما به آب سبک و مناسب دسترسی ندارید، باید بدانید که مصرف زیاد آب سنگین بهتر از مصرف نکردن آن است. یعنی شما همان آب سنگین را هم همان 3 لیتر در شبانه روز را مصرف کنید تا ادرارتان غلیظ نشود.

آیا مصرف چای می تواند باعث سنگ کلیه بشود؟

اگر می خواهید برای مصرف روزانه توصیه شده مایعات در روز یعنی همان 10-12 لیوان مایعات از چای استفاده کنید باید بدانید که چای مصرفی کمرنگ باشد و مانده نباشد چرا که چای پررنگ یا مانده دارای اگزالات است که می تواند زمینه ساز ایجاد سنگ در کلیه شود.

آقای دکتر من مدت هاست که برای جلوگیری از سنگ سازی هیچ نوع لبنیاتی مصرف نمی کنم. آیا کار درستی است؟

واقعیت این است که مصرف نکردن لبنیات به اندازه مصرف زیاد لبنیات برای سنگ سازی مضر است. بنابراین افرادی که سنگ ساز هستند، باید لبنیات در حد نیاز روزانه یعنی یک لیوان شیر، یک وعده ماست، یک وعده پنیر حتما مصرف کنند. اما توجه داشته باشید که مصرف مکمل های کلسیم می تواند خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهد.

چه داروهایی برای سنگ کلیه وجود دارد؟

داروهایی که برای سنگ کلیه وجود دارد بر اساس جنس سنگ تعیین می شود اما به طور کل می توان از داروی هیدورکلرید نصف قرص صبح و نصف قرص شب و همین طور پودر یا قرص سیترات پتاسیم استفاده کرد که البته قرص توصیه می شود.

اگر پاسخ سوالات خود را درباره سنگ کلیه دریافت نکرده اید همین الان می توانید از پزشک متخصص کلیه سوال خود را بپرسید.

مشاوره با متخصص کلیه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2569

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.