سنگ کیسه صفرا، علل و درمان

کیسه صفرا عضوی از بدن است که در زیر کبد در قسمت راست، بالای شکم و زیر دنده ها قرار دارد. این عضو، محلی برای ذخیره صفرا است. صفرا توسط کبد ساخته و در کیسه صفرا ذخیره می شود. هنگامی که ما غذای چرب می خوریم، کیسه صفرا منقبض و صفرای ذخیره شده در آن  آزاد می شود. صفرا در اوایل روده باریک باعث هضم چربی می شود. با کمک صفرا چربی به مواد مورد نیاز بدن شکسته می شود.

این مقاله توسط دکتر میلاد دودانگه بررسی و تایید شده است.

مایع صفرا شامل موادی مثل کلسترول، بیلی‌روبین، نمک‌های صفراوی و لیستین است. سنگ‌های صفراوی معمولا از کلسترول یا  بیلی‌روبین تشکیل شده‌اند که در انتهای کیسه صفرا جمع می‌شوند و سپس به سنگ تبدیل می‌شود. سنگ کیسه صفرا معمولا به تدریج رشد می‌کند.

انواع سنگ صفرا

به‌طورکلی 2 نوع سنگ کیسه صفر وجود دارد که در ادامه می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

  • سنگ کیسه صفرا کلسترولی

این سنگ‌ها معمولا به رنگ زرد مایل به سبز هستند و حدود 80 درصد از سنگ‌های کیسه صفرا را به خود اختصاص می‌دهند.

  • سنگ‌های رنگدانه‌ای

این نوع سنگ‌ها در اندازه کوچک‌تر و رنگ تیره‌تری تولید می‌شوند و از بیلی‌روبین ساخته‌شده‌اند.

عوامل خطر سنگ صفرا یا Gallstone

عواملی که موجب تشدید احتمال ابتلا به کیسه صفرا می شوند عبارتند از:

جنسیت

خانم ها بیشتر در معرض سنگ کیسه صفرا قرار دارند خصوصا در سنین 40 تا 50 سالگی. از سن 50 سالگی به بعد شیوع سنگ صفرا بین خانم ها و آقایان تقریبا یکسان است.

سن

سنگ صفرا کمتر در بین بچه ها دیده می شود مگر در مواردی که بیماری های خاصی وجود داشته باشد. از سن 40 سالگی به بعد، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می شود.

سنگ کیسه صفرا

بارداری در خانم ها

یکی از عواملی که در خانم ها می تواند موجب بروز سنگ صفرا شود، بارداری است.

تغذیه

نوع تغذیه و مواد غذایی که خورده می شود هم می تواند در ایجاد سنگ کیسه صفرا موثر باشد.

ژنتیک

از دیگر عوامل موثر در ایجاد سنگ صفرا، ژنتیک است.

مصرف بعضی از داروها

بعضی داروها مثل قرص های ضدبارداری در خانم ها، داروهای حاوی استروژن و… احتمال بروز سنگ کیسه صفرا را بیشتر می کند.

کم تحرکی

تحقیقات نشان داده است که اگر شخصی 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه، ورزش کند، کمتر دچار سنگ کیسه صفرا می شود. افزایش وزن از عواملی است که ریسک ساخت سنگ کیسه صفرا را بیشتر می کند. البته پایین آوردن ناگهانی وزن هم می تواند موجب سنگ سازی در کیسه صفرا شود. لازم است افرادی که می خواهند از روش های جراحی برای کم کردن وزن خود استفاده کنند، قبل از جراحی به پزشک مراجعه کرده و داروهای مناسب برای پیشگیری از سنگ کیسه صفرا را دریافت کنند.

کمبود ویتامین C

تحقیقات نشان داده است افرادی که رژیم های غذایی آنها شامل ویتامین C، میوه و سبزیجات است، کمتر به سنگ کیسه صفرا مبتلا می شوند. بعضی نوشیدنی ها مانند قهوه هم باعث کمتر سنگ ساختن می شود.

مصرف چربی های اشباع شده

افرادی که در رژیم غذایی آنها، چربی های اشباع شده و جامد وجود دارد، بیشتر در خطر سنگ کیسه صفرا هستند.

بی نظمی در تغذیه

گفته شده است که مصرف سه وعده غذایی در طی روز در طی ساعت های مشخص می تواند ریسک سنگ صفرا را کاهش دهد. چرا که تحقیقات نشان داده است که ناشتایی های مکرر،احتمال ایجاد سنگ در صفرا را افزایش می دهد.

متخصص گوارش

اگر شما هم کیسه صفرای سنگ ساز دارید، می توانید با متخصصان گوارش و کبد در مدافون مشاوره تلفنی و آنلاین داشته باشید

آشنایی با پزشکان آنلاین گوارش و کبد

علائم و عوارض سنگ کیسه صفرا

در اکثر افرادی که سنگ کیسه صفرا برای آنها تشخیص داده می شود، علامت خاصی وجود ندارد. معمولا این سنگ ها با سونوگرافی برای بیماری ها و مشکلات دیگر و به صورت اتفاقی تشخیص داده می شود.

از بین بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا حدود 20-25 درصد علامت دار می شوند که شامل این علائم و عوارض است:

درد

یکی از علائم سنگ کیسه صفرا، یک درد صفراوی است که به آن کولیک صفراوی گفته می شود. این درد از شدت کم و به شدت زیادی می رسد. این درد حداقل نیم ساعت و ممکن است تا 4 ساعت طول بکشد. بنابراین دردهایی که چند دقیقه طول می کشند، اکثرا درد کیسه صفرا نیستند. این درد ممکن است که به پشت و یا شانه راست بکشد و همراه با استفراغ و تهوع باشد. معمولا این درد در ماه ها و سال های بعد تکرار شونده است و حال عمومی بیمار را بد نمی کند.

دکتر محسن خلیلی در مقاله زیر، توضیحات کاملی در خصوص کبد چرب داده است. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

کولسیستیت حاد

این بیماری یکی از عارضه های سنگ کیسه صفرا است که موجب عفونت یا التهاب کیسه صفرا می شود. این عارضه با تب و درد درد در ناحیه کیسه صفرا همراه است.

کلانژیت (التهاب مجاری صفراوی)

در این بیماری، سنگ از کیسه صفرا به مجرای صفراوی وارد شده و انسداد ایجاد می کند. التهاب مجاری صفراوی، موجب درد، زردی و تب و لرز می شود. برای درمان این افراد سنگ باید با روش های آندوسکوپیک، برداشته شده و کیسه صفرا جراحی شود.

تورم لوزالمعده (پانکراس)

این تورم با سنگ های کوچک رخ می دهد. در این بیماری نیز سنگ از داخل کیسه صفرا به داخل مجرای صفراوی ریخته اما این بار موجب تورم لوزالمعده می شود. این بیماری خطرناک و شدید است.

آمار نشان داده است که در بیشتر بیماران هیچ علائمی از سنگ کیسه صفرا وجود ندارد. اما اگر بیمار یک بار دچار علائم سنگ کیسه صفرا شد، این احتمال وجود دارد که در دفعات بعدی علائم شدیدتر بروز کند.

تشخیص سنگ کیسه صفرا

برای تشخیص سنگ صفرا ابتدا پزشک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و در صورت نیاز برای تشخیص از آزمایش‌هایی مثل آزمایش خون، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، کلانژیوپانکراتوگرافی رزونانس مغناطیسی (Endoscopic retrograde cholangiopancreatography)، کولسنتیوگرافی (Chol scintigraphy) و سونوگرافی آندوسکوپی استفاده می‌کند.

درمان سنگ کیسه صفرا

در موارد که بیمار علامت خاصی از علائم سنگ کیسه صفرا ندارد نه تنها جراحی نیاز نیست بلکه حتی درمان دارویی هم نیاز نمی باشد.

برای درمان سنگ کیسه صفرا درمان دارویی جهت از بین بردن سنگ وجود دارد، اما به دلایل زیر این درمان توصیه نمی شود:

  • این درمان باید چند سال انجام شود
  • درمان دارویی همه نوع سنگی را نمی تواند از بین ببرد
  • فقط بر روی سنگ های کوچک اثر دارد
  • بعد از قطع دارو هم دوباره سنگ برمی گردد

 بنابراین در سنگ های صفرا که هیچ علامتی ندارند، هیچ درمانی نیاز نیست.

کسی که سنگ صفرای بدون علامت دارند، که در تصویربرداری یا سونوگرافی مشخص شد، در حالت های بسیار نادری که مثلا سنگ بسیار بزرگ (بیش از 3 سانتی متر) یا دیواره آن آهکی باشد، یا وجود پولیپی که احتمال سرطان کیسه صفرا را بالا ببرد، لازم است که بیمارعمل جراحی برداشتن کیسه صفرا را انجام دهد.

در سایر افرادی که علامت دار هستند یا دچار عوارض سنگ کیسه صفرا هستند، حتما باید جراحی برداشتن کیسه صفرا انجام شود. مگر در افرادی که به دلیل سن بالا، بیماری های قلبی و… امکان جراحی را نداشته باشند. جراحی برای درمان سنگ کیسه صفرا، نمی تواند فقط شامل خارج کردن سنگ باشد، چرا که تجربه نشان داده است که با خارج کردن سنگ مجددا سنگ سازی رخ می دهد.

سنگ صفراوی

عمل جراحی برداشتن کیسه صفرا

همان طور که گفته شد، در بیمارانی که دارای علائم یا عوارض سنگ کیسه صفرا هستند، تنها درمان برداشتن کیسه صفرا می باشد.

امروزه با پیشرفت روش های جراحی، جراحی های کیسه صفرا بیشتر به جراحی های لاپاراسکوپی تبدیل شده است مگر در شرایط خاصی که پزشک ممکن است جراحی باز را انتخاب کند. این جراحی ها عارضه کمی به همراه دارد، در این جراحی مدت بستری بیمار در بیمارستان کوتاه و درمان زخم زودتر از گذشته است.

در گذشته تاکید می شد که پس از جراحی کیسه صفرا، بیمار تا 6 ماه غذای چرب مصرف نکند اما امروزه دیگر این بحث چندان مطرح نیست. در واقع تعداد افراد کمی ممکن است که پس از جراحی با مصرف غذاهای چرب، دچار اسهال شوند. هر چند که به طور کل، غذاهای چرب در وعده های غذایی توصیه نمی شود.

سوالات پزشکی در خصوص سنگ کیسه صفرا

آزمایش نشان داد که سنگ صفرای نقلی دارم و در عین حال متوجه کنسر روده و متاستاس کبد شدیم. با شروع درمان سرطان، درمان سنگ کیسه صفرا را نادیده گرفتم. آیا باید درمانی را شروع کنم؟ از نظر علائم هم درد، زردی صورت را داشتم.

با توجه به اینکه می گویید با شروع شیمی درمانی، درد و زردی برطرف شده، به نظر میاد که بیشتر ناشی از تومور بوده تا سنگ کیسه صفرا. اگر در آینده، برنامه جراحی برای شما در نظر گرفته شد، معمولا در جراحی روده، کیسه صفرا هم برداشته می شود. بنابراین در حال حاضر نیازی به کار خاصی در این زمینه نیست و بهتر است که به درمان بیماری اصلی بپردازید.

دکتر، من سنگ کیسه صفرا دارم و باید جراحی بشوم. نمی شود که فقط سنگ را خارج کنند و کیسه صفرا را برندارند؟

چنین چیزی امکان ندارد چرا که تجربه نشان داده است که کیسه صفرایی که سنگ می سازد، اگر سنگ را خارج کنیم، باز هم سنگ می سازد.

آیا نمی شود که سنگ کیسه صفرا را مانند سنگ کلیه شکست؟

خیر هنوز تحقیقات در این زمینه در خصوص سنگ کیسه صفرا در حال انجام است و هنوز به نتیجه نرسیده است.

دکتر سجاد اصل فلاح، در مقاله زیر توضیحات کاملی در خصوص سنگ کلیه داده است. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

خانم دکتر من 10 سال پیش کیسه صفرایم را جراحی و خارج کردم. چند وقت است که جای عمل کمی درد می کند و حالت تلخی در دهان دارم. لطفا من را راهنمایی کند.

تلخی در دهان، می تواند ناشی از رفلاکس اسید یا صفرا باشد. با داروهای ضد اسید این رفلاکس قابل کنترل است. درد در محل عمل بعد از گذشت 10 سال بعید به نظر می رسد که ناشی از عمل جراحی باشد اما خوب است که یک چکاپ داشته باشید.

کیسه صفرای من شن دارد، دردی ندارم آیا نیاز به جراحی هست؟

شن ریزه هم معادل سنگ کیسه صفراست. وقتی که علائمی وجود ندارد نه درمان دارویی و نه درمان جراحی نیاز نیست. فقط باید توجه کنید که اگر علائمی از این شن ریزه یا سنگ ظهور کرد، به پزشک مراجعه کنید.

دکتر به من گفته که کیسه صفرایم پر است و لجن صفراوی دارم. آیا لجن صفراوی هم مثل سنگ کیسه صفرا است؟

لجن صفراوی همان شن ریزه های صفراوی هست. همانند سنگ کیسه صفرا اگر علامتی نداشته باشد، نیاز به هیچ نوع درمانی ندارد.

اگر شما هم در خصوص سنگ کیسه صفرا تجربه ای دارید، در بخش نظرات، دیدگاه خود را ثبت کنید.

بررسی و تایید: دکتر میلاد دودانگه

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.6 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 586

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *