بیماری میاستنی گراویس یا MG

بیماری میاستنی گراویس یا MG، یکی از بیماری های خودایمنی است که در سال های اخیر با بیشتر شدن علم نوروماسکولار، بیشتر شناخته شده است. بیماری های نوروماسکولار بیماری عصبی-عضلانی هستند. بیماری MG از بیماری های نادری است که موجب ضعف عضلات خصوصا عضلات ظریف بدن می شود. این مقاله به تایید دکتر سجاد اصل فلاح رسیده است.

معنی تحت الفظی این بیماری ضعف عضلانی شدید است. البته این نامگذاری زمانی انجام شده که تصور می شده است که علت اصلی این بیماری تنها در عضلات است، در حالی که امروزه می دانیم که این بیماری هم عضلانی و هم عصبی است. امروزه با وجود داروهای مختلفی که وجود دارد، این بیماری مثل گذشته سنگین و سخت نیست. در بیماری های عصبی-عضلانی در عملکرد اعصابی که به عضله وارد می شود، اختلال به وجود می آید.

بیماری میاستنی  گراو در 80 درصد موارد با غده تیموس در ارتباط است. این غده در پشت  جناغ قرار دارد. تیموس با سیستم ایمنی در ارتباط است. در بیماری MG، غده تیموس بزرگ و یا در موارد سرطانی می شود و این موضوع باعث می شود که گیرنده های عصبی در بدن، درست عمل نکنند.

درباره بیماری ام اس (MS) چه می دانید؟ در مقاله زیر دکتر سارا نجفی، درباره این بیماری توضیح داده است:

شایع ترین علائم میاستنی گراویس

ضعف عضلات

در این بیماری عضلاتی که ظریف تر هستند بیشتر درگیر می شوند. عضلات چشم، یکی از ظریف ترین عضلات بدن است که معمولا در ابتدای بیماری درگیر می شود.

دوبینی و افتادگی پلک

دوبینی و افتادگی پلک، یکی از علائم اصلی و اولیه بیماری میاستنی گراویس است. این دوبینی معمولا با بسته شدن یک چشم از بین می رود. این علائم صبح ها کمتر است و با انجام فعالیت در طی روز، بیشتر می شود. اما نگران نشوید، افتادگی پلک به تنهایی نمی تواند نشانه ابتلا به این بیماری باشد.

خستگی پذیری

خستگی پذیری از دیگر علائم این بیماری است که شخص در هنگامی که صبح از خواب بیدار می شود بهتر است اما وقتی فعالیت وی بیشتر می شود، علائم او بدتر می شود.

ضعف عضلات فک و اختلال بلع

با پیشرفت بیماری ممکن است عضلات سایر قسمت های بدن نیز دچار ضعف شود مانند عضلات فک که بیمار بعد از خوردن چند لقمه اول غذا دچار ضعف می شود.

مشکل در راه رفتن

مشکل در بالا رفتن از پله

مشکل در تنفس و درگیری تنفسی

در مراحل ابتدایی بیماری ممکن است که در صبح ها این علائم وجود نداشته باشد و فقط موقع خستگی وجود داشته باشد اما با شدت گرفتن بیماری ممکن است که این علائم دائم باشد. به طور کل علائم این بیماری تغیر زیادی دارند.

بیماری میاستنی گراویس

آمار ابتلا به بیماری MG

همان طور که گفته شد بیماری میاستنی گراو، بیماری نادری است. آمار ابتلا به این بیماری، بین 10 تا 40 نفر از هر 100 هزار نفر است.

راه های تشخیص بیماری

شرح حال

 مهم ترین راه برای تشخیص بیماری میاستنی گراو، بر اساس شرح حال بیمار است. گاهی شرح حال، بر معاینه در این بیماری ارجحیت دارد.

آزمایش خون

با تست آنتی بادی از وجود مواد خاصی در بدن که می تواند نشان دهنده وجود این بیماری باشد مطلع می شویم. در کشور ما تنها تست آنتی بادی استیل کولین و آنتی ماسک انجام می شود.

تست نوار عصب عضله

در این تست، خستگی پذیری را برای بیمار ایجاد می کنیم، یعنی یک عضله را دائم تحریک می کنیم و از روی منحنی متوجه می شویم که آیا ممکن است که بیمار به میاستنی گراو مبتلا باشد یا خیر.

بررسی غده تیموس

عکس از قفسه سینه برای بررسی اندازه غده تیموس یکی دیگر از راه های تشخیص بیماری MG است.

درمان بیماری

با درمان های موجود و درمان هایی که به زودی وارد کشور خواهد شد، کیفیت زندگی بیماران مبتلا به میاستنی گراویس، بالا رفته و می توانند زندگی خوب و نرمالی داشته باشند. اکثر بیماران مبتلا به MG به درمان پاسخ می دهند. درمان بر اساس شدت بیماری تعیین می شود.

  • اگر این بیماری برای مدت 2 سال تنها محدود به چشم باشد، احتمال گسترده تر شدن آن، کم است. در این حالت آسان ترین مرحله درمان است و با درمان هایی که علامت درمانی هستند، می توانیم با دارو کاری کنیم که علائم کنترل شود.
  • اگر سایر عضلات هم درگیر شده باشد، از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می شود. این داروها انواع مختلفی مانند کورتون ها را دارد.
  • برداشتن غده تیموس در افرادی که تست آنتی بادی مربوطه مثبت شده باشد، یکی دیگر از راه های درمان است.
  • اگر بیمار دچار مشکل تنفسی یا مشکل بلع شدید شده باشد، در این حالت نیاز به بستری بیمار و حمایت های تنفسی و تعویض خون برای وی انجام شود.

سوالات پرتکرار درباره بیماری میاستنی گراو

تفاوت بیماری ام اس با بیماری میاستنی گراو چیست؟

این دو بیماری، هر دو بیماری های خود ایمنی هستند. این بیماری ها از نظر علائم بالینی هم بسیار شبیه به هم هستند. دوبینی و ضعف عضلانی از علائمی هستند که ممکن است در هر دو بیماری دیده شود. بیماری ام اس، مغز و نخاع را دچار اختلال اما بیماری میاستنی گراویس، محل اتصال عصب به عضله را درگیر می کند. بنابراین در بیماری ام اس اگر از مغز یا نخاع عکسبرداری انجام شود، غیرطبیعی است اما در بیماری MG این عکسبرداری طبیعی است و با تست های دیگری این بیماری تشخیص داده می شود. در موارد خیلی خیلی کمی، ممکن است که این دو بیماری همزمان شود.

آیا کسی که افتادگی پلک دارد به بیماری میاستنی گراو مبتلا است؟

معمولا تشخیص بیماری تنها با یک علامت انجام نمی شود. یک بیماری معمولا یک پکیج است. مثلا افتادگی پلک همراه با دوبینی و خستگی پذیری به طور همزمان ما را مشکوک به بیماری MG می کند. بنابراین افتادگی پلک به تنهایی نشانه بیماری میاستنی گراو نیست.

اگر درباره بیماری MG سوال دارید در بخش نظرات سوال خود را بنویسید، سعی می کنیم تا حد امکان سوالات شما از پزشکان متخصص مدافون بپرسیم.

متخصص مغز و اعصاب

اگر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص مغز و اعصاب دارید، همین الان در مدافون، می توانید از بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب کشور، مشاوره پزشکی آنلاین دریافت کنید.برو به لیست پزشکان متخصص مغز و اعصاب آنلاین

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 589

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *