روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری

روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری

صحبت های مامای آنلاین، خانم مژگان پیامنی در رابطه با روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری:

در برخی مواقع افراد ناچار به استفاده از روش های اورژانسی جهت جلوگیری از بارداری می شوند. قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری یکی از شایع ترین روش ها میان افراد می باشد. در مواقع اورژانسی افراد می توانند با توجه به توصیه پزشک خود، از این قرص ها استفاده نمایند.

اما بایستی دقت نمایید که استفاده از این قرص ها را در برنامه روزانه خود قرار ندهید و تنها در برخی موارد اورژانسی از آن ها استفاده نمایید.

جهت مشاوره با خانم مژگان پیامنی، ماما کلیک کنید.

در چه صورتی از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنیم؟

در صورتی که هیچ یک از زوجین در 120 ساعت گذشته از هیچ یک از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نکرده باشند و یا از روش های جلوگیری به صورت نادرست استفاده نموده باشند، می بایست از روش های جلوگیری اورژانسی استفاده نمایند.

منظور از روش های نادرست جلوگیری از بارداری عبارتند از:

  • پارگی کاندوم
  • عدم مصرف قرص در دو دوز گذشته
  • عدم تزریق آمپول در دو هفته گذشته
  • خارج شدن کلاه سرویکس یا دیافراگم
  • خارج شدن حلقه واژینال
  • خارج شدن آی یو دی

در مواقع فوق می توانید از قرص های اورژانسی جلوگیری از بارداری استفاده نمایید. چنانچه بالای 17 سال دارید، می توانید این قرص ها را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه نمایید.

دکتر آنلاین مدافون همیشه کنار شماست.

نحوه عملکرد تاثیر قرص های جلوگیری از بارداری

مکانیزم اثر این قرص ها به گونه ای است که با تاخیر در تخمک گذاری از بارداری جلوگیری می نمایند. همچنین این قرص ها می توانند با تداخل در انتقال تخمک ها به لوله ها مانع از لانه گزینی و تشکیل جنین گردند.

پیشگیری اورژانسی چه زمانی موثر است؟

قرص های اورژانسی زمانی تاثیر گذار خواهند بود که بارداری اتفاق نیفتاده باشد. زمانی که خانم باردار شده باشد، مصرف این قرص های اورژانسی غیر موثر می باشد.

مزایای استفاده از  قرص های پیشگیری اورژانسی

قرص های اورژانسی پیشگیری از بارداری، تا 75 درصد موجب کاهش حاملگی در افراد می گردد. برای مثال اگر 1000 نفر از بانوان در دو هفته اول سیکل خود، مقاربت داشته باشند حدود80 نفر از آن ها به طور معمول حامله  شوند،حال اگر از قرص های پیشگیری اورژانسی استفاده کنند، این تعداد به 20 نفر کاهش می یابد.

جهت مشاوره با دکتر زهرا نادری، متخصص زنان کلیک کنید.

میزان تاثیر قرص های اورژانسی به چه عواملی بستگی دارد؟

زمان مصرف قرص پس از مقاربت

چنانچه از مقاربت محافظت نشده شما کمتر از 12 ساعت گذشته باشد می توانید یک عدد قرص ضدبارداری اورژانسی را مصرف کنید و سپس 12 ساعت بعد قرص دوم را مصرف کنید.

اما اگر بیش از 12 ساعت از مقاربت محافظت نشده شما گذشته باشد، بهتر است دو قرص را به صورت همزمان مصرف کنید.

بی ام آی بیمار(میزان تناسب اندام)

اگر فردی دچار اضافه وزن و چاقی باشد، شانس بارداری در آن 2 الی4 برابر افزایش میابد. از این رو کسانی که دچار اضافه وزن باشند، بایستی از دوز بیشتری از دارو استفاده نمایند.

انواع روش های ضد بارداری اورژانسی

قرص لوونورژسترول

این دارو به صورت 5/1 میلی گرم و تک دز مصرف می شود. این قرص خوراکی بوده و تا 120 ساعت پس از مقاربت می تواند تاثیر گذار باشد. البته ناگفته نماند که بیشترین زمان تاثیر گذاری این قرص، 72 ساعت پس از مقاربت می باشد. 98 درصد از بانوانی که این دارو را مصرف می کنند، پس از گذشت 21 روز پریود می شوند. اگر بعد از 28 روز از مصرف این دارو، پریود نشوند، بایستی حتما تست بارداری بدهند.

درباره اقدامات لازم پیش از بارداری بیشتر بدانید.

عوارض قرص اورژانسی ضدبارداری لوونورژسترول

  • تهوع و استفراغ

از آنجایی که تهوع و استفراغ از عوارض شایع مصرف این قرص می باشد، بهتر است در کنار مصرف این قرص حتما از قرص های ضد تهوع استفاده گردد.

اگر چنانچه خانمی تا دوساعت پس از مصرف قرص، دچار حالت تهوع گردید، بهتر است مجدد دز دارو را مصرف نماید.

  • خونریزی نامنظم

مصرف این قرص می تواند باعث بروز خونریزی های نامنظم در افراد گردد.

آی یو دی پاراگاد

چنانچه شخصی تمایل به استفاده از قرص های ضد بارداری اورژانسی را نداشته باشد، می تواند از این روش استفاده نماید. آی یو دی می تواند تا 120 ساعت پس از مقاربت بکار گرفته شود و مانع از بارداری گردد.

این روش برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند، کارایی بیشتری دارد. البته آی یو دی علاوه بر پیشگیری اورژانسی ، یک روش طولانی مدت برای جلوگیری از بارداری نیز می باشد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 434

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.