سوالات رایج درباره سنگ کلیه

در این مقاله دکتر سجاد اصل فلاح پزشک عمومی مدافون به برخی از سوالات رایج درباره سنگ کلیه پاسخ داده اند. پس تا انتها همراه ما باشید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید. در صورتی که پاسخ خود را در این مقاله نیافتید، سوالات خود را در قسمت کامنت برایمان بنویسید.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه به ذرات کوچک و سختی گفته می‌ شود که در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب انتقال پیدا می‌ کند. این عارضه یکی از بیماری‌ های شایع کلیه و مجاری ادراری در کشورمان است و مبتلایان را با گرفتاری ‌های زیادی روبرو می ‌نماید. ادرار از مواد معدنی فراوان و املاح‌ محلول در آن تشکیل شده است. هنگامی که در ادرار مقادیر زیادی از این مواد معدنی و املاح وجود داشته باشد، امکان رسوب کردن و پدید آمدن سنگ کلیه نیز وجود دارد.

سوالات رایج درباره سنگ کلیه

سوالات رایج درباره سنگ کلیه
چند نوع سنگ کلیه وجود دارد؟

سنگ کلسیمی: شایع‌ترین نوع سنگ کلیه سنگ کلسیمی است که از کلسیم و اگزالات یا کلسیم و فسفات تشکیل می‌شود. سنگ استوویتی یا عفونی: سنگ استوویتی از منیزیم و آمونیوم تشکیل می‌شود، شکلی شاخ مانند دارد و نسبتاً بزرگ است. سنگ اوریک اسید: این نوع سنگ صاف و قهوه‌ای رنگ است و در افرادی تشکیل می‌شود که رژیم غذایی سرشار از پروتئین دارند. سنگ سیستئینی: سنگ سیستینی غالباً زرد رنگ و بلوری شکل است.

آیا سنگ کلیه ارثی است؟

حدود یک چهارم بیمارانی که مبتلا به سنگ ادراری می شوند در یکی از اقوام درجه یک خود سابقه سنگ ادراری دارند و این نشان می دهد که استعداد فامیلی برای ابتلا به سنگ وجود دارد.

آیا ماء الشعیر برای دفع سنگ یا پیشگیری از سنگ کلیه موثر است؟

خیر.ماء الشعیر هم مثل سایر نوشابه های گاز دار حاوی اگزالات زیادی است و مصرف زیاد و مداوم آن نه تنها باعث پیشگیری از سنگ سازی نمی کند بلکه ممکن است سنگ سازی را تشدید هم بنماید.

بزرگی سنگ کلیه چقدر است؟

سنگ کلیه می‌تواند کوچکتر از دانه ‌های شن یا به بزرگی توپ گلف باشد. سنگ کلیه ممکن است صاف یا تیز باشد یا لبه‌ های ناهموار داشته باشد.

پزشک چگونه می تواند به ماهیت و نوع سنگ کلیه پی ببرد؟

بهترین راه برای یافتن نوع سنگ، آزمایش خود سنگ می باشد. اگر احساس می کنید که دارید سنگ دفع می کنید، بعد از دفع حتماً سنگ خود را نگه دارید. به علاوه با آزمایش ادرار یا خون نیز می توان به ماهیت سنگ پی برد. جهت آزمایش ادرار باید ادرار ۲۴ ساعته جمع آوری شود.

دکترآنلاین مدافون در تمامی ساعات شبانه روز آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید با نصب و ثبت نام در اپلیکیشن پزشک آنلاین مدافون، از بهترین متخصصان کشور، مشاوره پزشکی آنلاین دریافت نمایید.

آیا دارو های گیاهی بر دفع سنگ موثر هستند؟

در کشورهای مختلف داروهای گیاهی متفاوتی برای درمان سنگهای کلیه استفاده می شوند و تحقیقات علمی متعددی نیز درمورد داروهای گیاهی که در این زمینه موثرند انجام شده است.نتیجۀ کلی این تحقیقها این است که هنوز نمی توان نقش این دارو ها را در درمان سنگهای ادراری به طور کامل رد یا قبول کرد.در هر صورت مصرف این دارو ها در کنار داروهای اصلی و استاندارد سنگ های ادراری اشکالی ندارد.

سنگ کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

سنگ کلیه با راه های زیر تشخیص داده می شود. آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت، آزمایش خون برای بررسی بالا بودن غلظت مواد شیمیایی مرتبط با ایجاد سنگ کلیه در خون، رادیوگرافی: سنگ‌های حاوی اوریک اسید معمولاً در عکس رادیوگرافی دیده نمی ‌شود. IVU (پیلوگرام داخل وریدی): ماده حاجب رنگی مخصوصی تزریق می ‌شود که در عکس رادیوگرافی قابل مشاهده است. سی تی اسکن: هیچ ماده‌ای تزریق نمی‌ شود و اسکن فقط دو دقیقه طول می ‌کشد.

هر ساله چند نفر دچار سنگ کلیه می شوند؟

دو تا سه درصد مردم دچار سنگ کلیه می‌شوند. سنگ کلیه یک سوم از موارد ناراحتی‌های مجاری ادراری را به خود اختصاص می‌دهد.

سنگ کلیه با چه روش هایی درمان می شود؟

سه روش اصلی برای درمان سنگ کلیه وجود دارد که عبارتند از: سنگ ‌شکنی برون اندامی با شاک ویو (درمان سنگ کلیه با شاک ویو تراپی)، یوتروسکوپی (URS)و نفرولیتوتومی از راه پوست (PCNL)

آیا سنگ کلیه خطرناک و مرگبار است؟

سنگ کلیه علی‌رغم ناراحت کننده بودن، به ندرت وضعیتی خطرناک و مرگبار ایجاد می‌کند. موادر نادر شامل انسدادهای منجر به عفونت خون (سپسیس) و نارسایی کلیه در بیمارانی می‌شود که سنگ، تنها کلیه‌ی سالم آنها را مسدود می‌کند.

آیا بیماران سنگ ساز بهتر است دستگاه تصفیه آب در منزل نصب کنند یا آب را بجوشانند و بعد مصرف کنند؟

خیر. میزان آب مصرفی بسیار مهمتر ازنوع آبی است که مصرف می شود.یعنی اگر کسی اختصاصا برای این منظور بخواهد دستگاه تصفیه آب استفاده کند، نیازی به این کار نیست.

آیا رژیم غذایی در ایجاد سنگ ادراری نقش دارد؟

بله ، در یک مطالعه دیده شده که شیوع سنگ ادراری در همسران کسانی که مبتلا به سنگ کلیه بوده اند بیشتر از همسران کسانی بوده که مبتلا به سنگ ادراری نبوده اند. این موضوع نشان می دهد که رژیم غذایی خانواده بر ایجاد سنگ تاثیر دارد.بارز ترین تاثیر را میزان مصرف مایعات دارد. هرچه مایعات کمتری در رژیم غذایی باشد احتمال سنگ سازی بیشتر است. مصرف زیاد چای و قهوه و نوشابه و گوشت و نمک نیز در افزایش سنگ سازی دخالت دارد.

آیا شغل افراد هم در استعداد سنگ سازی نقش دارد؟

تحقیقاتی انجام شده که نشان می دهد کسانی که مشاغل کم تحرک و پشت میز دارند بیش از افرادی که شغلهای پرتحرک دارند دچار سنگ ادراری می شوند.بدیهی است که کسانی که در محیطهای گرم کار می کنند و تعریق زیادی دارند نیز اگر مایعات مصرف نکنند با افزایش ریسک سنگ سازی روبرو خواهند بود.

مصرف چه مایعاتی در افراد مبتلا به سنگ ادراری توصیه می شود؟

بهترین مایع خود آب است.آب میوه طبیعی نیز مناسب است ولی مصرف آب میوه های مصنوعی و نوشابه های گازدار در این افراد مضر است.چای کم رنگ هم می تواند در کسانی که نمی توانند آب به مقدار زیاد مصرف کنند،استفاده شود. ولی دقت کنید که چای پررنگ سنگ سازی را زیاد می کند.

نوشیدن چه مایعاتی مضر است؟

چون آب گریپ فروت خطر تشکیل شدن سنگ کلیه را افزایش می ‌دهد، به بیماران مستعد ایجاد سنگ کلسیم اگزالات توصیه می ‌شود که از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنند. به علاوه آب قره قاط که نوشیدن آن غالباً به دلیل کمک به پیشگیری از عفونت ‌های مجاری ادراری توصیه می ‌شود، چون حاوی اگزالات است، برای بیماران مستعد تشکیل سنگ کلیه مفید نیست.

در مقاله فوق به برخی سوالات رایج درباره سنگ کلیه پاسخ دادیم. اگر شما هم سوالی درباره سنگ اداری دارید، می توانید در انتهای مقاله سوالتان را برای ما کامنت بگذارید.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 9656

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

  1. سلام من تازه یک سنگ‌دفع کردم‌که اوریکی بوده کلیه هایم التهاب پیدا کردند دو تا سنگ هم در قسمت تحتانی کلیه دارم الان می توانم روزه بگیرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.