عشق واقعی چه نشانه هایی دارد؟

از آنجایی که عشق بنیان اصلی بسیاری از رابطه ها می باشد و شناخت عشق واقعی موجب تحکیم این بنیان ها می شود، در این مقاله سحر بهروزیان روانشناس آنلاین مدافون به معرفی نشانه های عشق واقعی پرداخته است. در ادامه همراه مدافون باشید.

تعریف عشق چیست؟

عشق یعنی احساس عاطفی بسیار زیاد نسبت به فرد دیگر و احساس علاقه نسبت به کسی که او را طبق معیارها، اندیشه ‌ها، قضاوت و تجربیات خود عالی و دوست‌ داشتنی توصیف می‌ کنید. زمانی که کسی از نظر ذهنی، فیزیکی و اخلاقی برایتان جذاب است عشق به یک فرایند بیولوژیکی نیز تبدیل می ‌شود و بدن شما را تحت تاثیر قرار می ‌دهد. ذهن شما را تقویت می‌ کند و آن شخص به شما احساسی فوق ‌العاده می ‌دهد.

نشانه های عشق واقعی

انواع عشق

البته بر اساس مطالعات روانشناسی سه نوع عشق وجود دارد که این عشق ها عبارتند از: عشق رمانتیک ، عشق محبت آمیز و عشق تمام عیار.

عشق رمانتیک

در این نوع عشق کشش جنسی و دلباختگی به میزان بالایی دیده می شود و در واقع از ابتدایی ترین بخش های یک رابطه است. در عشق رمانتیک، ترکیبی از هیجاناتی مانند: ترس، میل جنسی، خوشی و حسادت دیده می شود که برخی از آن ها باعث رنج و پریشانی خواهند شد.

عشق محبت آمیز

این عشق زمانی اتفاق می افتد که یک نفر با دیگری احساس نزدیکی کرده و محبت عمیق و دلسوزانه ای نسبت به او پیدا می کند . اعتقاد بر این است که این نوع عشق با گذشت زمان پخته تر می شود و محبت میان افراد بیشتر می شود.

اگر دچار افسردگی شدی و کلی سوال ذهنت رو درگیر کرده، کلیک کن.

عشق تمام عیار

عشق تمام عیار، قوی ترین و کامل ترین نوع عشق است و استرنبرگ روانشناس مشهور آن را مانند مثلثی معرفی می کند که تعهد ، صمیمت و شهوت سه ضلع آن هستند . شهوت که به عنوان کشش جسمی و جنسی معرفی می شود و صمیمیت هم گرمی و نزدیکی و شراکت می باشد و تعهد ارزیابی ما از رابطه و ادامه دادن رابطه علی رغم تمام مشکلات است . برای داشتن رابطه ای ایده آل و مناسب باید رابطه طرفین هر سه بعد شهوت ، صمیمیت و تعهد را داشته باشد و در این صورت است که عشق تمام عیار است.

نشانه های عشق واقعی 2

عشق واقعی چیست؟

هر فردی نسبت به عشق دیدگاه خاص خود را دارد. ولی واقعیت آن است که عشق واقعی به حالتی گفته می‌ شود که شما به کسی علاقه‌ مند و وابسته هستید و با او احساس شادی می ‌کنید و صرف‌ نظر از اینکه چه اتفافی می‌ افتد احساس می‌ کنید این حس علاقه دائمی خواهد بود.

افراد تعاریف متفاوتی از عشق واقعی دارند. اعتقاد بعضی از مردم این است که عشق فقط در افسانه ها پیدا می شود و بعضی دیگه آن را در اشعار عاشقانه حافظ جستجو می کنند. همچنین بعضی از افراد نیز بر این باورند که این تنها یک مرحله است و در دنیای واقعی عشقی واقعی وجود ندارد. در واقع بسیاری از ما در جستجوی عشق واقعی هستیم، ولی تعداد کمی از ما واقعا به آن دست پیدا کرده ایم.

به بیانی دیگر عشق واقعی برآورده کردن انتظارات و عشق ورزیدن به یکدیگر با حفظ احترام، ایجاد اعتماد، پشتیبانی و پذیرش یکدیگر با وجود تفاوت ‌ها است.

اگر دو طرف همدیگر را واقعا بفهمند و در همه حال با هم سازگار باشند و یا به زبان دیگر عاشق همدیگر باشند در واقع به تجربه کردن زندگی و عشق واقعی رسیده اند.

چطور خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟

آیا عشق واقعی در طول عمر فقط یک بار رخ می دهد؟

در حقیقت خیر، انسان می تواند چندین بار عشق حقیقی را تجربه کند. در واقع این عشق ممکن است در مورد افراد دیگری هم صدق کند. شما عشق حقیقی را ممکن است با فرزندان و همسر و یا هر فردی که با زندگی شما در ارتباط است تجربه کنید.

نشانه های عشق واقعی 1

اگر می خواهید عشق خود را بسنجید و از واقعی بودن آن اطمینان حاصل کنید،  با روانشناس تلفنی و یا روانشناس آنلاین مدافون، مشاوره انجام دهید.

نشانه های عشق واقعی

در عشق واقعی چیزی را از یکدیگر پنهان نمی کنید.

دقت کنید که اگر شما به صورت واقعی عاشق کسی باشید و این حس در میان شما دوطرفه باشد، چیزی را از یکدیگر پنهان نمی‌کنید. چرا که می ‌دانید باید خوبی‌ ها و بدی ‌های خود را با فرد مقابل در میان بگذارید. همانطور که گفته شد، صادق بودن یکی از مهم‌ترین عوامل یک رابطه پایدار می ‌باشد.

برای یکدیگر نقش بازی نمی کنید و خودتان هستید.

گاهی افراد برای حفظ رابطه خود تظاهر به از خودگذشتگی و قربانی کردن خود می ‌کنند، که این رفتارها با عشق واقعی بسیار متفاوت است.

افرادی که دائما در حال نشان دادن خود و مورد تایید بودن هستند، نشان می ‌دهند خود واقعی نیستند و در حال گرفتن تایید و نقش بازی کردن می ‌باشند. در چنین مواقعی شما عشق واقعی را تجربه نخواهید کرد. چرا که این خود شما نیستید.

سلامتی و آرامش شما برای یکدیگر بسیار ارزشمند است.

در عشق واقعی شما به سلامت روحی و جسمی او صدمه نمی زنید و شادی را از او نمی گیرد. در واقع هیچ گاه او را تحقیر و تحت فشار و استرس قرار نمی‌دهید و کاری نمی‌ کنید که احساس بدی درباره‌ی خود و کارهایی که انجام می ‌دهد داشته باشد. بلکه شما از او حمایت کرده، مدام او را تشویق می کنید و تلاش می ‌کنید که احساس خوبی درباره خود و کارهایش به او بدهید.

تمرکزتان بر روی عیوب یکدیگر نیست.

پذیرش معایب افراد به این معناست که شما می ‌پذیرید او همانند بقیه انسان‌ ها کامل نیست و می تواند اشتباهاتی داشته باشد. از این رو توجه و زوم بر روی عیوب یکدیگر از نشانه های عشق واقعی نیست.

با یکدیگر مهربان هستید.

وقتی که عشق واقعی را تجربه می‌ کنید، با معشوق خود دوستانه، با محبت و دلسوزانه رفتار می ‌کنید و هیچگاه به او صدمه نمی ‌زنید. در واقع مهر و محبت از بنیان های اصلی یک رابطه به حساب می آیند.

به وعده‌ های خود پایبند هستید.

قول دادن به کسی که واقعا دوستش دارید بسیار اهمیت دارد. چرا که وعده ‌ها و قول ‌هایی که می ‌دهید یک شکلی از اعتماد را نشان می‌ دهد. وقتی کسی که دوستش دارید برای انجام کاری قول می‌ دهد اما به قول خود عمل نمی‌ کند، تا حدی از اعتماد بین دو نفر کاسته می شود. به همین دلیل، افرادی که واقعا شما را دوست دارند زمانی که نمی ‌توانند به وعده‌ی خود عمل کنند، به جای اینکه شما را معطل و بی ‌خبر بگذارند، به شما از قبل اطلاع می‌ دهند.

نکات بیشتر درباره عشق و دلباختگی

خوب است بدانید که عشق ساختنی است یعنی برای اینکه عشق به وجود بیاید، باید کاری انجام داد. اگر در یک رابطه، یکی از طرفین، طرف مقابل را الویت قرار بدهد، از آنجایی که انسان موجودی نیک سرشت است، طرف مقابل هم او را الویت قرار می دهد و عشق به وجود می آید. اینکه ما انتظار داشته باشیم، عشق خود به خود به وجود بیاید، تصور نادرستی است.

مشاوره آنلاین روانشناسی

در مدافون می توانید به صورت شبانه روزی از بهترین روانشناسان کشور، مشاوره ازدواج آنلاین دریافت کنید.

برو به لیست روانشناسان آنلاین مدافون

منبع: سحربهروزیان، روانشناس مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 6

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *