مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره ازدواج

 

ازدواج خوب و انتخاب همسر مناسب یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی افراد می باشد. چرا که زمانی که فرد ازدواج می کند، تمامی اهداف زندگی، روابط اجتماعی و خانوادگی فرد، تحت شعاع قرار می گیرند و تغییر می کند. افرادی که در آستانه این تصمیم گیری بزرگ قرار می گیرند ، دچار استرس و اضطراب زیادی می شوند که ممکن است این فشار استرس مانع از آن شود که شخص بهترین و درست ترین تصمیم خود را بگیرد .

روند مشاوره قبل از ازدواج چگونه است ؟

مشاوره قبل از ازدواج در قالب جلسات مختلف برگزار می ‌شود. این جلسات حداقل 4 و گاها به 18 جلسه می رسد که برخی از جلسات این مشاوره به صورت انفرادی و برخی از این جلسات به صورت دو نفره برگزار می شوند.

در این جلسات ، مشاور می کوشد تا زیر ساخت های شخصیتی زوجین را بیابد که در بعضی از موارد از تست های مختلف همچون تست mmpi و سایر تست ها استفاده می کند . این تست ‌ها به منظور آگاهی بیشتر از شخصیت طرفین انجام می‌ شود که بهتر است قبل از ازدواج و حتی دوره نامزدی انجام شود .

پس از انجام تست ، مشاور به بررسی ، تجزیه و تحلیل دقیق پاسخ این تست ها می پردازد و طرفین را از ویژگی‌ های شخصیتی همچون برونگرایی یا درونگرایی ، میزان توافق پذیری ، میزان مسولیت پذیری و … آگاه می سازد و شما را از اختلافاتی که ممکن است در آینده به وجود آید ، آگاه می‌سازد و راهکارهایی به شما ارائه می‌ دهد تا این اختلافات را به حداقل برسانید .

جهت مشاوره با دکتر زهرا کرمی، روانشناس مدافون کلیک کنید.

هدف مشاوره پیش از ازدواج

هدف اصلی مشاور پیش از ازدواج، پیشگیری از نارضایتی زناشویی، طلاق و فرزندپروری نادرست است.

در مشاوره پیش از ازدواج چند مسئله مهم دیگر نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

ارزیابی شرایط ازدواج در زوجین

در ابتدا اینکه آیا دختر و پسر در شرایط ازدواج هستند یا خیر مورد بررسی می شود. در این ارزیابی رشد و بلوغ کامل دختر و پسر جهت برقراری رابطه و تشکیل خانواده ای جدید مورد بررسی قرار میگیرد.

ارزیابی شخصیت

یکی از اصلی ترین اهداف مشاوره پیش از ازدواج، بررسی شخصیت زوجین می باشد. در این مرحله مشاور با انجام فرایند های لازم به این نتیجه میرسد که آیا دختر و پسر از نظر شخصیتی، اجتماعی و مذهبی با هم تناسبی دارند و یا خیر.

ارزیابی نقاط ضعف و قدرت دختر و پسر

مشاور با مشاهده نقاط ضعف و قوت دختر و پسر به بررسی تاثیر آن ها در زندگی زناشویی آینده زوجین می پردازد.

ارزیابی و شناسایی مشکلات پس از ازدواج

در این مرحله مشاور نگاهی دقیق تر، آگاهانه و گسترده تر از مشکلات پس از ازدواج به زوجین می دهد و آن ها را اتفاقات و مشکلات احتمالی زندگی آینده آگاه می کند.

چه کسانی برای مشاوره پیش از ازدواج مراجعه می کنند؟

افراد عاشق و دلبسته که به هیچ عنوان نمی توانند زندگی بدون یکدیگر را تصور کنند.

این افراد با مراجعه به مشاوره سعی دارند تا خانواده و عقل خود را برای ازدواج قانع کنند. مشاور سعی می نمایند تا از روی منطق و عقلانی تمامی جوانب ازدواج را برای این زوج توضیح دهد و آن ها را آگاه سازد.

افرادی که پیش از مراسم برای مشاوره اقدام می کنند.

به گفته پزشکان برخی افراد پس از تعیین زمان عقد به مشاور مراجعه می نمایند و تقاضای مشاوره فوری از مشاور دارند. مشاوران توصیه می کنند که به هیچ عنوان برای مشاوره فوری اقدام نکنید. چرا که مشاوره پیش از ازدواج نیازمند چنین جلسه کامل می باشد. این افراد صرفا جهت دلگرمی و گرفتن تایید به مشاور مراجعه می کنند و به دنبال حل مشکل و یافتن راه حل نیستند.

افرادی که تصمیمی منطقی برای ازدواج گرفته اند.

این افراد که با توجه به عقل و منطق خود تصمیم به ازدواج گرفته اند،با مراجعه به مشاوره رابطه خود را به صورت کامل مورد بررسی قرارمی دهند. در واقع این زوج ایده آل ترین می باشند. چرا که در کنار عشق و علاقه، از منطق و عقل خود نیز کمک می گیرند.

جهت مشاوره با سحر بهروزیان، روانشناس مدافون کلیک کنید.

در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود ؟

رشد و علایق اجتماعی

دراین مرحله اینکه آیا فرد مهارت های لازم برای ورود به ازدواج و یک خانواده جدید را دارد و یا خیر بررسی می شود. همچنین مشاور سعی می کند تا علایق و زمان گذران اوقات فراغت هر دو شخص را بررسی کرده و تشابهات و اختلافات میان آن ها را برای زوجین بازگو کند.

رشد جسمی و جنسی

در این مرحله مشاور از هر دو نفر سوالاتی مانند: آیا تمایلی برای برقراری رابطه جنسی با یکدیگر دارید؟ تمایل جنسی شما به کدام جنس (مذکر یا مونث) است؟ آیا دوست دارید با هم جنس خود رابطه برقرار کنید؟ و … می پرسد و با جمع بندی این پرسش ها میزان تمایل جنسی هر دو شخص را می سنجد.

جهت مشاوره با فروغ معیری راد روانشناس مدافون کلیک کنید.

رشد اقتصادی و استقلال مالی

نوع شغل، موقعیت شغلی، درآمد، نحوه کسب درآمد ومیزان وابستگی به خانواده برای تامین مایحتاج از جمله سوالاتی است که مشاور در این جلسات از دختر و پسر می پرسد. در این مرحله میزان وابستگی و یا استقلال دو طرف مورد بررسی قرار می گیرد.

رشد هیجانی

مشاور از دختر و پسر می پرسد که چقدر به هیجانات خود واقف هستند؟ و چقدر می توانند هیجانات دیگران را درک کنند؟ چرا که برای برقراری رابطه ای سالم و مناسب طرفین بایستی بتوانند یکدیگر را درک نمایند.

رشد روانی

استقلال هیجانی و روانی نکته ای بسیار مهم است که در این مشاوره مورد بررسی قرارمیگیرد. اینکه فرد چقدر توانسته از خانواده متمایز شود و بدون حضور خانواده تصمیم گیری نماید و وابستگی میان فرد با خانواده به چه میزان است بررسی می شود.

مزایای مشاوره ازدواج

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، زوجینی که مشاوره قبل از ازدواج را دریافت کرده‌اند 30 درصد بیشتر از سایر زوجین ازدواج موفق داشته‌اند. مشاوره ازدواج نقاط ضعف و مشکلات احتمالی در آینده زندگی مشترک‌تان را بررسی کرده و شما را نسبت به آن‌ها اگاه می‌کند. در واقع مشاوره ازدواج مانند یک شبیه ساز است. به این صورت که چالش‌های پیش رو را به شما نشان داده و راه برخورد و حل آن‌ها را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

سخن پایانی

شرط لازم برای ورود به یک رابطه عشق و علاقه طرفین است. زهرا محمدنیا مشاوره مدافون توصیه می کند که چنانچه عشق و علاقه ای میان شما وجود ندارد، هرگز وارد رابطه جدی نشوید.

جهت مشاوره با زهرا محمدنیا ایمنی روانشناس بالینی مدافون کلیک کنید.

منبع: زهرامحمدنیا روانشناس بالینی

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 166

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.