عوارض جانبی داروی دیورتیک فشار خون

نتایج یک آزمایش حاکی از عوارض جانبی نوعی داروی فشار خون برای سلامتی است. نتایج یک مطالعه جدید حاکیست بیمارانی که برای کاهش فشار خون از نوعی داروی دیورتیک مصرف می‌کنند بهتر است به دنبال یک جایگزین مشابه اما مؤثرتر باشند.

طبق دستورالعمل‌های فعلی داروی «کلرتالیدون» اولین داروی دیورتیک توصیه شده برای این بیماران است اما این دارو می‌تواند با عوارض جانبی همراه باشد که با جایگزین کردن آن با داروی «هیدروکلروتیازید» می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

عوارض جانبی نوعی داروی فشارخون

متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: دیورتیک‌ها از جمله داروهای شناخته شده برای درمان فشار خون بالا هستند اما مطالعات تصادفی وجود ندارد که نشان دهد کدام یک از این داروها بهترین گزینه هستند.

در مقاله زیر در خصوص راه های درمان فشار خون بالا توضیح داده ایم. مطالعه آن را به شما توصیه می کنیم:

همچنین در تحقیقاتی که به تازگی انجام گرفته مشخص شده است بیمارانی که از داروی کلرتالیدون مصرف می‌کنند سه برابر بیش از بیماران مصرف کننده داروی هیدروکلروتیازید احتمال دارد دچار عارضه پایین بودن سطح پتاسیم، عدم تعادل الکترولیت و مشکلات کلیوی شوند.

متخصصان دریافتند در شش درصد از بیماران مصرف کننده کلرتالیدون سطح پایین پتاسیم مشاهده شده درحالیکه این رقم در مصرف کنندگان داروی هیدروکلروتیازید حدود دو درصد بوده است.

این متخصصان تاکید کردند: پزشکان باید وضعیت الکترولیت‌ها و عملکرد کلیه‌های بیمارانی که از داروی کلرتالیدون مصرف می‌کنند تحت کنترل داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، در این بررسی متخصصان آمریکایی اطلاعات بیش از ۷۳۰ هزار بیمار مبتلا به فشار خون بالا را که در مدت ۱۷ سال جمع‌آوری شده بود مورد مطالعه قرار داد. درحالیکه هر دو نوع دارو در پیشگیری از حمله قلبی و نارسایی قلبی و سکته مغزی موثر بوده‌اند اما داروی کلرتالیدون عوارض جانبی بیشتری داشته که پایین بودن سطح پتاسیم، احساس منگی، مشکلات کلیوی و دیابت نوع دو از جمله این عوارض هستند.

در اپلیکیشن مدافون، در هر ساعتی از شبانه روز، می توانید از بهترین پزشکان متخصص قلب و عروق مشاوره پزشکی دریافت کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 45

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *