صافی کف پا

کف پای صاف عارضه‌ای است که در آن بیماران فاقد قوس‌های استاندارد درکف پا هستند. قوس‌های موجود در کف پا نیروهایی که از طرف زمین به بدن اعمال می‌شود را کاهش داده و اجازه ورود به همه نیروهای وارده را به بدن نمی‌دهند اما در افراد با کف پای صاف میزان زیادی این نیروها به دلیل فقدان قوس پا به سمت بدن اعمال شده و در دراز مدت می‌تواند منجر به بروز عوارض زنجیره وار در تمام مفاصل بدن خصوصاً ستون فقرات گردد.

صافی کف پا

آناتومی پا و عملکرد آن با یکدیگر در ارتباط مستقیم هستند. اگر به هر علتی این آناتومی از حالت طبیعی خارج شود، بیومکانیک طبیعی پا مختل می شود و برای فرد عارضه ایجاد می کند. بیشتر بیماری های پا و مچ پا با خطرات جانی همراه نیستند اما همگی بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارند.

نشانه ها و علائم آن در کودکان :

صافی کف پا در اکثر کودکان با علائمی همراه نیست و اغلب یکی از والدین متوجه آن می شود. البته بعضی از کودکان ممکن است علائمی داشته باشند مانند :
حساسیت به کوچکترین لمس مانند زمانی که جوراب می پوشند و یا درد، گرفتگی در مچ یا پاها هنگام پوشیدن کفش و نهایتا کج شدن پاشنه ها رو به بیرون .
تغییر در راه رفتن آنها و ناراحتی یا درد در هنگام راه رفتن .
بهترین نشانه : ممکن است والدین متوجه شوند که فرزند آنها از انجام ورزش یا فعالیتهایی که می تواند باعث درد در مچ یا پاهای فرزند دلبندشان شود خودداری کنند که دراینصورت با پزشک مشورت می کنند .

در هر ساعتی از شبانه روز می تونی مشاوره پزشکی آنلاین دریافت کنی!

علائم صافی کف پا در بزرگسالان :

  • در طول تاندون تیبیال خلفی که در طرف داخلی قوزک و مچ پا است احساس درد دارد. این حالت میتواند با تورم طرف داخلی قوزک همراه باشد.
  • دردی که با ورزش و فعالیت کردن بدتر میشود. بعضی از بیماران برای ایستادن و راه رفتن طولانی مدت دچار مشکل میشوند.
  • وقتیکه استخوان های نگهدارنده قوس کف پا متلاشی می شوند، استخوان پاشنه تغییر وضعیت می دهد و فشار را بر روی استخوان بیرونی متصل به قوزک (نازک نی) قرار میدهد که این وضعیت باعث احساس درد در طرف بیرونی قوزک پا خواهد شد.
  • دردی در پا ، دردی در عضله ی ساق پا ، دردی در مفصل ران و یا زانودرد ، دردی در پشت و کمر ، دردی در کف پا در قسمت قوسی شکل.
  • افراد با عارضه کف پای صاف ، از خشکی هر دو پا یا یک پا رنج میبرند .
  • کفش ها به طور عجیب و متفاوتی ساییده می شود.

صافی کف پا می‌تواند منجر به بروز عوارضی نظیر بروز التهاب در رباط‌های کف پا، التهاب زردپی آشیل و زردپی ماهیچه پشتی استخوان درشت نی، شکستگی‌های فشاری در اندام تحتانی وایجاد بافت‌های مرده پوستی نابجا شود. از آنجایی که صافی کف پا بر روی نحوه قرارگیری سایر استخوان‌های بدن نیز اثر می‌گذارد می‌تواند منجر به بروز درد در مچ پا، زانوها و لگن شود.

تفاوت خار پاشنه با کف پای صاف چیست؟

پلانتار فاشیا تیس یا التهاب فاشیای کف پا یکی از شایع ترین علل درد پاشنه است. فاشیای كف پا نسجی است که از استخوان پاشنه شروع می شود و تا نوک انگشتان ادامه دارد. این بافت به علل مختلف مثل کفش های نامناسب، بیماری های روماتیسمی، اضافه وزن، ایستادن ها یا راه رفتن های طولانی و… می تواند در محل اتصال به استخوان پاشنه دچار ورم، درد و التهاب شود.
درد ناشی از آن صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب یا در چند قدم اول بعد از مدتی نشستن و استراحت، بیشتر است اما بعد از کمی راه رفتن معمولا کاهش می یابد. بسیاری از افراد به اشتباه گمان می کنند علت درد پاشنه پا، وجود یک برجستگی استخوانی در ناحیه پاشنه است. مطالعات نشان داده اند خیلی از افراد دچار التهاب فاشیای كف پا ، این برجستگی را ندارند. از طرف دیگر، بسیاری از افرادی که دارای این برجستگی استخوانی در ناحیه پاشنه هستند، التهاب فاشیا ندارند و هیچ دردی احساس نمی کنند. بنابراین به کار بردن اصطلاح خار پاشنه برای التهاب فاشیای كف پا نادرست است.
این بیماری را می توان با روش های غیر جراحی، حرکت های کششی، کفش مناسب ، استفاده از کفی، فیزیوتراپی، تزریق کورتون و در صورت لزوم جراحی تحت درمان قرار داد.

برای صافی کف پا، با ارتوپد آنلاین مشورت کن!

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.