دلايل مهم خون دماغ شدن

دلايل مهم خون دماغ شدن

اپیستاکسی، یک وضعیت پزشکی است که اکثریت ما آن را به نام خون دماغ یا خونریزی بینی می‌شناسیم. معمولا این نوع خونریزی به علت نوعی تحریک یا صدمه به آستر رگ های خون که در داخل بینی قرار دارند اتفاق می افتد و سپس خون، از یک یا هر دو حفره ی بینی خارج می شود. این رگ ها سطحی هستند و به همین علت امکان دارد با کمترین تحریک به آسانی صدمه بینند.

 ممکن است بین چند ثانیه یا بیشتر از ۱۰ دقیقه طول بکشد تا خونریزی متوقف شود، میزان خونریزی در هر فرد متفاوت است و می تواند خفیف یا شدید باشد.

اگر دنبال مشاوره روانشناسی میگردید میتوانید در مدافون بهره مند شوید.

خون دماغ انواع خونریزی بینی افراد در هر گروه سن که باشند، احتمال خونریزی برای آن ها وجود دارد، اما کودکان خردسال ( بین ۲ تا ۱۰ سال) و میانسالان ( بین ۵۰ تا ۸۰ سال) بیشتر در معرض این رویداد هستند. شما ممکن است دچار خون دماغ شوید و این مسئله باعث نگرانی شما شود.

اما بهتر است بدانید

که اکثر این خونریزی ها نسبتاً جای نگرانی ندارند و بدون نیاز به هیچ اقدام پزشکی خود به خود متوقف می شوند. البته این نکته را نباید فراموش کنید که گاهی اوقات خونریزی می تواند جدی تر از یک حالت معمول باشد. خصوصاً زمانی این شرایط صدق می کند که خونریزی شما مربوط به رگ های بزرگ عقب حفره بینی باشد. در این حالت ممکن است درمان های خانگی پاسخ مناسبی برای قطع خونریزی نباشند. احتمال دارد این نوع خونریزی به خاطر زخم و آسیبی باشد که به دماغ وارد شده است ، در این مواقع برای جلوگیری از شرایط حادتر باید به موقع اقدام به درمان کنیم.

از آن جایی که افزایش سن رابطه ای مستقیم با خون دماغ دارد، افراد سالمند بیشتر در معرض ابتلا به خون دماغ هستند.

اساسا خونریزی بینی به دو دسته تقسیم می شود: خون دماغ جلویی قسمت جلویی بینی که مشخصه آن خونریزی خفیفی است که در در قسمت جلو بینی رخ می دهد و خون از طریق یکی از دو حفره ی دماغ خارج می شود. اکثر خون دماغ های جلو بی خطر هستند و تهدید ایجاد نمی کند. 

خون دماغ عقبی، نوع دیگر خونریزی هستند همانطور که از اسم آن ها مشخص است در انتهای دماغ رخ می دهند و معمولاً خطرناکتر از خون دماغ جلو هستند. خونریزی در این حالت نسبتا شدید است و ممکن است خون از هردو دماغ جاری شود. حتی امکان دارد گاهی اوقات مقدار زیادی خون از گلو پایین برود. خون دماغ عقب بینی، معمولا به خاطر برخی از مشکلات سلامتی در بدن اتفاق می افتد به همین دلیل خونریزی در افراد سالخورده نسبت به افراد جوان بیشتر است. بیشتر بخوانید: آلرژی و گرفتگی بینی | انحراف بینی دلایل خون دماغ به چند علت خونریزی اتفاق می ‌افتد.

در مدافون می توانید در هر زمان از مشاوره تلفنی نیز استفاده کنید.

خون دماغ عوامل محیطی زندگی دریک محیط خشک می تواند زمینه را برای ایجاد خون دماغ فراهم کند، چرا که خشکی هوا باعث خشک و ترک خوردن غشاء مخاطی بینی می شود. یکی دیگر از علت های خونریزی، نبود اکسیژن و رطوبت هوا است. ما هر چقدر که به ارتفاعات بالاتر برویم رطوبت و اکسیژن هوا کمتر می شود بنابراین، احتمال خونریزی نیز افزایش می یابد. سیستم های گرمایشی در طول زمستان تقریبا رطوبت هوا را از بین می برند و در نتیجه غشاء مخروطی بینی شما کاملا خشک می شود.

اگر شما در محیطی قرار بگیرید که حرارت بالا باشد، در صورتی خونریزی اتفاق می افتد که رطوبت هوا کم باشد. در واقع میتوان گفت که درجه ی حرارت بالا همراه با رطوبت کم سبب خونریزی می شود. آستر بینی شما در معرض هوای آلوده و عوامل تحریک کننده شیمیایی آسیب می بیند، بنابراین با قرار گرفتن در این نوع محیط، شرایط را برای خونریزی آماده کرده ایم. آلودگی هوا نیز باعث تشدید خون دماغ می شود. عوامل فردی خون دماغ ناخنک زدن و خراشیدن غشاء مخاطی بینی، می تواند منجر به پاره شدن رگ های خون شود و درنتیجه خون دماغ رخ می دهد. دمیدن یا عطسه کردن شدید، می تواند آسیب بزرگی به آستر حساس داخل بینی وارد کند و باعث ایجاد خون دماغ شود.

با فرو بردن اشیاء به داخل حفره بینی، به آستر داخل بینی خود آسیب می زنید و سپس منجر به خونریزی در شما می شود. عوامل جسمانی ممکن است مصرف بیش از اندازه الکل، دخانیات و سیگار الکتریکی باعث شود که بینی شما از درون، کاملاً خشک شود و زمینه را برای ایجاد خون دماغ فراهم آورد.

بیماری های خاص مانند فشار خون، سرطان، عفونت های تنفسی فوقانی، ناهنجاری های عروقی و اختلالات خونی ازجمله بیماری های فول ویلبراند و هموفیلی که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، باعث خونریزی بینی می شوند. افرادی که دچار کمبود ویتامین c و k هستند، دو برابر بیشتر نسبت به افراد دیگر در معرض خون دماغ هستند.

اغلب زنان باردار به علت نوسانات هورمونی خاصی که دارند، دچار خون دماغ می شوند. همچنین با مصرف بیش از اندازه یکسری از داروهای خاص که رقیق کننده خون هستند، خون دماغ اتفاق می افتد. این داروها شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مانند آسپرین و ایبوپروفن)، داروهای ضد انعقاد (مانند وارافین)، و داروهای مهارکننده تجمع پلاکتی مانند کلوپیدوگرل و… هستند.

استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین، نقش عمده را در ایجاد خون دماغ دارد. مبتلایان به سندروم اسلر وبر راندو که به عنوان تلانژاکتازی خونریزی دهنده ارثی نام برده می شود، دچار خون دماغ مکرر می شوند زیرا این اختلال ژنتیکی منجر به ناهنجاری هایی در ساختار رگ های خونی مخاطی آنها می شود.

علل و درمان خون دماغ شدن!

 وقوع خون دماغ در سطح جهانی حدود ۶۰ درصد جمعیت جهان حداقل یک بار در زندگی خود خونریزی بینی را تجربه می کنند که تنها ۱۰ درصد آنها شرایط حاد را دارند و باید به پزشک مراجعه کنند، مابقی به خودی خود درمان می شوند. از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفردرایالات متحده آمریکا، تنها چهار نفر گزارش شده است که به خاطر خون دماغ جان خود را از دست داده‌اند. این نشان می دهد که خون دماغ تهدید آمیز و خطرناک نیست.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 542

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.