انواع تشنج در کودکان

انواع تشنج در کودکان

تشنج در کودکان انواع متفاوتی دارد. در این مقاله به معرفی انواع تشنج در کودکان می پردازیم.

 

تشنج ناشی از تب یا febrile convulsion     

این نوع تشنج معمولا در کودکان 6 ماه الی 5 سال، به دنبال عفونت های ویروسی یا تب بالای 5/38 درجه بروز می دهد. زمانی که تب بالا در کودک به خوبی کنترل نشود، ممکن است کودک دچار تشنج گردد.

تشنج ناشی از تب در کودکان به دو دسته ساده یا پیچیده طبقه بندی می شود :

تشنج ساده

در نوع ساده تشنج ناشی از تب، ممکن است کودک در هر 24 ساعت یک بار به مدت زمان کمتر از 15 دقیقه دچار تشنج گردد.

تشنج پیچیده

اما در نوع پیچیده تشنج ناشی از تب، زمان تشنج کودکان بیشتر از 15 دقیقه به طول می انجامد و معمولا در 24 ساعت بیشتر از یک بار اتفاق میافتد. این نوع تشنج نیاز به بررسی های ویژه تر و دقیق تری نسبت به تشنج ساده دارد و معمولا اولین باری که کودک دچار این نوع تشنج می گردد، نیاز است که به پزشک مراجعه کرده و کودک را حداقل 24 ساعت تحت نظر پزشک قراردهیم. پزشکان بنا به تشخیص خود، عموما برای این کودکان نوعی شیاف یا شربت دیازپام تجویز می نمایند تا زمانی که تب کودک بالا رفت برای جلوگیری از تشنج، برای کودک استفاده شود.

جالب است بدانید که وراثت نقش بسزایی در این نوع تشنج دارا می باشد و 2 الی 10 درصد کودکانی که تشنج را در ژن خانواده خود دارند، دچار تشنج می گردند.

!همین الان با بهترین پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب به صورت آنلاین مشورت کن

تشنج کانونی (فوکال Focal)

تشنج کانونی یا تشنج فوکال نیز به دو دسته ساده و پیچیده تقسیم می شود.

تشنج کانونی ساده

در نوع ساده تشنج کانونی، فعالیت الکتریکی فقط در یک بخش از مغز دچار اختلال می گردد و بسته جای آن، علائم متفاوتی از جمله پرش یک یا چند انگشت، پرش دست و یا پرش دو پا از خود بروز می دهد.

معمولا کودکان در این نوع تشنج هوشیار هستند و قبل از بروز تشنج دچار اورا می شوند. اورا یک سری علائمی است که عموما قبل از شروع تشنج، بروز می کند و  یکی از شایع ترین آن ها دژاوو می باشد. در این حالت فرد تصور می کند که این اتفاق قبلا برای او رخ داده است. همچنین کودک ممکن است علائم دیگری داشته باشد. برخی از این علائم عبارتند از:

 • احساس ترس شدید
 • احساس سرخوشی
 • تغییر حالت چهره

تشنج کانونی پیچیده

در نوع پیچیده تشنج کانونی، عموما کودکان دچار اختلال هوشیاری می گردند. این اختلال هوشیاری صرفا از هوش رفتن نبوده و ممکن است به صورت فراموشی یا بروز علائم عجیب مانند لبخند زدن، دویدن، جیغ زدن و گریه کردن رخ دهد. عموما بعد از این اتفاق کودک خوابالوده و خسته میشود.

بهترین پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان آماده پاسخگویی در خصوص صرع و تشنج هستند

تشنج generalize (گسترده)

در تشنج ژنرالیزه هر دو طرف مغز درگیر می شود. یکی از شایع ترین تشنج های ژنرالیزه، تشنج ابسنس یا تشنج غایب می باشد. در این حالت کودک کاملا هوشیار بوده و در یک حالت خاص به یک نقطه خیره می شود. در تشنج ابسنس می توانید انقباض در عضلات صورت، دهان کودک و یا پلک زدن سریع را در کودک مشاهده کنید. این نوع تشنج معمولا 30 ثانیه به طول میانجامد و پس از تشنج، کودک آن زمان را بخاطر نمیاورد. این تشنج ممکن است در روز چند بار تکرار شد. دربرخی از کودکان تا 100 بار نیز مشاهده شده است. تشنج generalize در کودکان 4 تا 12 ساله مشاهده می شود.

تشنج تیپیک

در این نوع تشنج یک سری انقباضات و سفتی در بدن رخ می دهد که در پی آن شلی و بی اختیاری ادرار و مدفوع و از بین رفتن هوشیاری را مشاهده خواهیم کرد. در این نوع تشنج عموما مردمک چشم ها به بالا رفته و از دهان کف خارج می شود. در پی این اتفاقات کودک دچار خستگی و خواب آلودگی می گردد و این اتفاق حدود نیم ساعت یه طول می انجامد.

مشاهده رزومه دکتر محمودرضا اشرفی، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

صرع

صرع کودک

صرع در واقع یک سندرم می باشد. در صورتی که کودک دچار هیچ یک از مشکلات ذکر شده مانند: تب بالا، عفونت های ویروسی، اختلالات خونی و یا قندی نباشد و دچار تشنج گردد، گفته می شود که بیماری صرع دچار است. در این حالت کودک در 24 ساعت 2 بار دچار تشنج می گردد.

البته ناگفته نماند که تشخیص صرع به راحتی نبوده و نیازمند انجام آزمایش های دقیق و پیشرفته در افراد می باشد.

مشاهده رزومه دکتر علیرضا توسلی، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان

راه های تشخیص تشنج

 • معاینات نورولوژیک

 • تست های خونی

 • ام آر آی

 • سیتی اسکن مغز

 • نوار مغز EEG

 • LP برداشتن مایع مغزی نخاعی

اقدامات لازم هنگام تشنج کودک در منزل

 • ابتدا لازم است که والدین هنگام بروز تشنج خونسردی خود را حفظ کنند.

 • کودک را به پهلو بخوابانند و چنانچه در دهان او مواد غذایی و یا ترشحی وجود دارد به آهستگی خارج نمایند.

 • از پاشیدن آب به صورت یا تحریک کودک خودداری کنند.

*والدین محترم دقت نمایید که به هیچ عنوان سعی برای بازکردن دهان کودک نکنید. در صورت امکان یک شی پلاستیکی نرم بین دندان های او قرار دهید تا مانع از گاز گرفتی زبان او گردید.

مشاهده لیست همه پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب مدافون

منبع :صحبت های دکتر سارا نجفی، پزشک عمومی مدافون، درباره انواع تشنج در کودکان

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.