همه چیز درباره واکسن آنفولانزا

آنفلوانزا بیماری است که عموما ناگهانی و با علائمی مانند: تب شدید، قرمزی چشم، سردرد، کوفتگی و بدن درد، اسهال و استفراغ بروز می کند. این بیماری گاها جدی می باشد و می تواند منجر به بستری در بیمارستان و حتی گاهی مرگ شود. از این رو بهتر است تا برای جلوگیری از ابتلا و کاهش عوارض این بیماری، واکسن آنفولانزا را در تزریق نمایید.

واکسن آنفولانزا

در ادامه این مقاله از مدافون با این واکسن بیشتر آشنا شوید.

همین حالا با پزشک آنلاین مدافون مشاوره کن.

واکسن آنفولانزا چیست؟

واکسن‌ آنفولانزا واکسنی است که بدن را در برابر چهار ویروس آنفولانزا محافظت می‌کند. این واکسن که تزریق آن عموما در اواخر شهریور و اوایل مهر صورت می گیرد، به صورت تزریقی می باشد و حدود دو هفته پس از واکسیناسیون آنتی بادی در بدن فرد ایجاد می نماید. اما جالب است بدانید که این واکسن گاها به صورت اسپری از طریق بینی نیز وارد بدن افراد می شوند.

بیشتربدانید درباره: آنفولانزا و راه های درمان آن

انواع واکسن آنفولانزا

امروزه برای تولید این واکسن چندین تولیده کننده وجود دارد که همگی آن ها مورد تایید می باشد. واکسن های موجود آنفولانزا شامل: واکسن آنفلوانزای چهار ظرفیتی غیرفعال [IIV4]، واکسن آنفولانزای نوترکیب [RIV4]، یا واکسن آنفولانزای ضعیف شده زنده (LAIV4) می باشد. اما هیچ یک از این واکسن ها نسبت به دیگری برتری نداشته و CDC استفاده از تمامی این واکسن ها را مجاز دانسته است.

در حال حاضر دو نوع واکسن سالانه آنفولانزای فصلی برای کودکان و بزرگسالان موجود می باشد.

نوع اول و سنتی واکسن سالانه آنفولانزای فصلی که حاوی ویروس زنده نیست و باعث آنفولانزا نمی شود. در واقع این واکسن حاوی ویروس غیر فعال است و از طریق آمپول تزریق می شود.

نوع دوم واکسن سالانه آنفولانزای فصلی به صورت اسپری دماغی است که فلومیست نامیده می شود. این واکسن حاوی ویروس ضعیف شده است که معمولا به جز بعضی موارد خاص، باعث بیماری آنفولانزا نمی شود. این نوع واکسن تنها برای افراد غیر باردار، افراد سالم و سن 2 تا 49 سال تجویز می شود.

علت اهمیت واکسن آنفولانزا

آنفولانزا (آنفولانزا) یک بیماری بالقوه جدی است که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود. این بیماری می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. میلیون ها نفر سالانه به آنفولانزا مبتلا می شوند، صدها هزار نفر در بیمارستان بستری می شوند و هزاران تا ده ها هزار نفر هر ساله به دلایل مرتبط با آنفولانزا جان خود را از دست می دهند.

آنفولانزا می تواند به معنای چند روز احساس بد و از دست دادن کار باشد یا می تواند منجر به بیماری جدی تر شود. عوارض آنفولانزا می تواند شامل: ذات الریه باکتریایی، عفونت گوش، عفونت سینوسی و بدتر شدن شرایط پزشکی مزمن مانند: نارسایی احتقانی قلب، آسم یا دیابت باشد.

واکسن سالانه آنفولانزای فصلی بهترین راه برای محافظت در برابر آنفولانزا است. ثابت شده است که واکسیناسیون فواید بسیاری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا، بستری شدن در بیمارستان و حتی خطر مرگ ناشی از آنفولانزا در کودکان دارد.

نحوه عملکرد واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا حدود دو هفته پس از واکسیناسیون باعث ایجاد آنتی بادی در بدن می شود. این آنتی بادی ها از بدن در برابر عفونت های ناشی از ویروس آنفلوانزا محافظت می کنند.

عوارض جانبی واکسن آنفولانزا

عوارض جانبی رایج این واکسن شامل درد، قرمزی، و یا تورم در محل تزریق، سردرد، تب، حالت تهوع، دردهای عضلانی و خستگی می باشد. واکسن آنفولانزا نیز مانند سایر واکسن ها، ممکن است گاهی باعث از حال رفتن شود.

آیا کودکان باید واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

به گفته متخصصان همه کودکان بالای 6 ماه باید هر سال واکسن سالانه آنفولانزای فصلی را تزریق نمایند. نوزادان و کودکان 6 ماهه تا 9 ساله که هرگز واکسن آنفولانزا تزریق نکرده اند، به 2 دوز از واکسن نیاز دارند که حداقل با فاصله 4 هفته تزریق شود. اما کسانی که در گذشته یک یا چند دوز از واکسن معمولی آنفولانزای فصلی را تزریق کرده‌اند یا کودکان 9 سال و بالاتر، تنها به 1 دوز در سال نیاز دارند.

واکسن آنفولانزا

بیشتر بدانید درباره: سرماخوردگی چیست؟

زمان تزریق واکسن سالانه آنفولانزای فصلی

بهتر است قبل از شیوع آنفولانزا در جامعه واکسینه شوید. اواخر شهریور و اوایل مهر ماه معمولا زمان مناسبی برای واکسینه شدن در برابر آنفولانزا هستند. در حالت ایده آل، همه باید تا پایان شهریور واکسینه شوند. با این حال، حتی اگر تا مهرماه یا دیرتر قادر به واکسیناسیون نباشید، واکسیناسیون همچنان توصیه می‌شود. زیرا آنفولانزا معمولا در بهمن ماه به اوج خود می ‌رسد.

با این حال ملاحظاتی  در مورد زمان واکسیناسیون برای گروه های خاص وجود دارد که عبارتند از:

بزرگسالان، به ویژه افراد بالای 65 سال، معمولا نباید زودتر واکسینه شوند (در ماه های تیر یا مرداد). زیرا آنتی بادی تولید شده توسط واکسن ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.

کودکان می توانند به محض در دسترس قرار گرفتن واکسن واکسینه شوند، حتی اگر این واکسن در ماه مرداد یا شهریور در دسترس باشد. برخی از کودکان به دو دوز واکسن آنفولانزا نیاز دارند. برای آن دسته از کودکان توصیه می شود که اولین دوز را به محض در دسترس بودن واکسن دریافت کنند، زیرا دوز دوم باید حداقل 4 هفته پس از واکسن اول تزریق شود.

همچنین می توان واکسیناسیون زود هنگام را برای افرادی که در سه ماهه سوم بارداری به سر می برند در نظر گرفت، زیرا این امر می تواند به محافظت از نوزادان آنها در ماه های اول زندگی کمک کند.

چنانچه سوالاتی درباره تزریق واکسن آنفولانزا دارید، می توانید اپلیکیشن مدافون را دانلود نموده و سوال پزشکی خود را از دکتر آنلاین مدافون بپرسید. جهت پرسش سوال از دکتر مورد نظر، کافیست نام پزشک را در اپلیکیشن مشاوره آنلاین پزشکی مدافون سرچ نمایید.

واکسن آنفولانزای بینی (FluMist) چیست؟

این نوع واکسن آنفولانزا که نام تجاری آن FluMist است، به جای تزریق به صورت اسپری در بینی تزریق می شود. کودکان سالم بالای 2 سال می توانند این واکسن را دریافت کنند. اگر کودک شما یک بیماری مزمن یا مشکلی زمینه ای دارد، قبل از تزریق حتما با پزشک او درباره تزریق این واکسن مشورت کنید.

چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا تزریق کنند؟

تعداد بسیار کمی از افراد نباید واکسن آنفولانزا بزنند:

  • نوزادان زیر 6 ماه: اگرچه این واکسن برای نوزادان کمتر از 6 ماه مضر نیست، اما موثرهم نیست.
  • کودکان دارای حساسیت جدی به تیمروسال (یک ماده نگهدارنده در محلول های لنز تماسی و واکسن آنفولانزا): این کودکان باید واکسن های بدون تیمروسال تزریق نمایند.
  • افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند.

تزریق واکسن آنفولانزا به بارداران

اگر چه برخی تصور می کنند که تزریق این واکسن ممکن است به کودکان و خودشان آسیب برسد، اما باید گفت که نه تنها تزریق واکست آنفولانزا به مادران باردار خطرناک نیست، بلکه نوزادانی که در فصل آنفولانزا از مادرانی که واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند متولد می شوند، معمولا برای چند ماه در برابر آنفولانزا محافظت می شوند.

آیا تزریق همزمان واکسن آنفولانزا با واکسن کرونا خطرناک است؟

خوشبختانه تا به امروز اخبار ناشی از تداخل این دو واکسن با یکدیگر به گوش نرسیده است. از این رو تزریق همزمان این دو واکسن با یکدیگر بلامانع است. اما توصیه می شود که حداقل فاصله زمانی دو هفته را برای تزریق این واکسن ها در نظر بگیرید.

این مقاله به تایید دکتر امیر مقدم پزشک عمومی مدافون رسیده است.

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2356

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.