کور رنگی

کور رنگی

از دیرباز تاکنون دغدغه تشخیص رنگ میان بانوان و آقایان ازاهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. همانطور که میدانید، قدرت تشخیص رنگ ها در بانوان بیشتر از آقایان می باشد و به نوعی آقایان دارای دید محدودتری نسبت به شناسایی رنگ ها می باشند. در این مقاله از مدافون به بررسی مسئله کوررنگی در بانوان و آقایان خواهیم پرداخت.

جهت مشاوره با دکتر علیرضا یزدانی ابیانه، جراح و فوق تخصص چشم کلیک کنید.

 

کوررنگی چیست؟

ساختمان چشم شبيه يك كره است. در قسمت جلوي اين كره يك پنجره شفاف به نام قرنيه وجود دارد. نور از محيط خارج وارد قرنيه شده و پس از عبور از مردمك به عدسي مي رسد. عدسي نور را به صورت دقيق روي شبكيه متمركز مي كند تا تصوير واضحي بر روي شبكيه ايجاد شود. شبکیه ی چشم دارای سلول های مخروطی شکل می باشند. این سلول ها دارای رنگدانه هایی هستند که با پردازش صحیح رنگ های اولیه یعنی قرمز، سبز و آبی باعث دیدن طیف گسترده ی رنگ ها می شوند. در حقیقت کور رنگی (Color blindness) نتیجه ی آسیب به این سلول ها و یا عصب بینایی افراد می باشد.

جهت مشاوره با دکتر محمد مهدی صدوقی، جراح ،متخصص چشم و فوق تخصص قرنیه کلیک کنید.

عموما کور رنگی ناشی از یک اختلال ارثی و یا یک نقص ژنتیکی می باشد. این بیماری کروموزومی وابسته به x مغلوب و در مردان شایع تر از زنان می باشد. زیرا زنان دارای دو کروموزوم x می باشند. اگر یکی از این کروموزوم ها دچار نقص شود کروموزوم دیگر آن را جبران می کند. علت اینکه کور رنگی در مردان بیشتر اتفاق می افتد به این دلیل است که مردان یک کروموزوم x و y دارند. پس چنانچه کروموزوم x دچار نقص گردد، کروموزوم x دیگری وجود ندارد که نقص آن را جبران کند و فرد مبتلا به کور رنگی می گردد.

البته کور رنگی انواع مختلفی دارد که به نحوه  و میزان آسیب این سلول ها بستگی دارد.

علت ایجاد کوررنگی

همانطور که گفته شد، کورنگی عموما بر اثر نقص ژنتیکی، آسیب به شبکیه و یا عصب چشم به وجود می اید. اما کور رنگی دارای علت های مختلف دیگری نیز می باشد. این علت ها عبارتند از:

بیماری پارکینسون ( Parkinson’s disease) : از آنجایی که بیماری پارکینسون باعث آسیب به سلول های عصبی شبکیه چشم می شود، می تواند منجر به کور رنگی گردد.

چگونه علائم پارکینسون را کاهش دهیم؟

آب مروارید: در بیماری آب مروارید عدسی چشم کدر می شود. به همین دلیل رنگ ها شکسته شده و دارای شفافیت نمی باشند. در این زمان بیمار ممکن است دچار کوررنگی موقت گردد. زیرا این مشکل پس از عمل آب مروارید درمان می گردد

داروی تیاگابین: تیگابین یک داروی ضد تشنج بوده که ممکن است پس از مصرف آن، دید رنگ ها را تا ۴۱ درصد کاهش یابند. البته باید توجه داشته باشید که این عوارض ممکن است دائمی نباشد.

بیماری نوروپاتی اپتیک ارثی لبر ( LHON ) : یک بیماری وراثتی نسبتا شایع در مردان است. در این بیماری ممکن است افراد دچار کوررنگی دو رنگ قرمز و سبز گردند.

بیماری سندروم کالمن:  سندروم کالمن یک بیماری ارثی است که ممکن است باعث ایجاد آسیب در غده هیپوفیز گردد. برخی از افرادی که به این بیماری دچار می شوند، ممکن است دچار کوررنگی گردند.

افزایش سن: اگر در روند سالمندی و پیری، سلول های مخروطی فرد دچار آسیب گرددد، می تواند باعث ایجاد کوررنگی در افراد شود.

علائم کوررنگی

افرادی که دچار کوررنگی می گردند، اغلب بین تشخیص دو رنگ مانند قرمز و سبز ، آبی و زرد دچارمشکل می شوند. این افراد کم دید رنگ هستند. اما افرادی دیگری نیز هستند که به کلی از دیدن رنگ ناتوانند.  این افراد کوررنگی کامل دارند و همه رنگ ها را در طیف های مختلف خاکستری مشاهده می کنند.

علائم کور رنگی

 

انواع کوررنگی

تک رنگ بینی Monochromacy

تک رنگی یا کور رنگی کامل، نوع نادری از بیماری کور رنگی است که درآن هیچ یک از سلول های مخروطی قادر به دریافت رنگ نیستند و در نتیجه فرد هیچ رنگی را نمی بیند.

دو رنگ بینی Dichromacy

در صورتی که یکی از سه سلول مخروطی آسیب ببیند فرد برای دیدن یکی از رنگ ها، دچار مشکل می شود. در واقع در یکی از رنگ ها کور رنگ شده و دورنگ بینی پیدا می کند. بسته به این که کدام رنگ آسیب ببیند سه مشکل می تواند به وجود آورد:

سرخ کوری protanopia : توانایی تشخیص قرمز را ندارد. در نتیجه بیشتر قرمز مایل به تیره و سبز می بیند.

سبزکوری deuteranopia :شایع ترین نوع کور رنگی می باشد که توانایی تشخیص سبز را ندارد.

آبی‌کوری tritanopia: در این اختلال هم فرد آبی را تشخیص نمی دهد. اغلب نیز آبی و سبز را باهم اشتباه می کند.

سه رنگ بینی ناهنجار

این اختلال یکی از مدل های شایع کور رنگی می باشد. در این حالت هر سه نوع سلول مخروطی فعالیت می کنند ولی تحریک پذیری آنها تغییر کرده است.

نادرست بینی رنگ سرخ Protanomaly : در این اختلال سلول ها رنگ قرمز را درست پردازش نمی کنند. چون طول موج رنگ های قرمز و سبز نزدیک است این افراد قرمز را نزدیک به سبز می بینند.

نادرست بینی رنگ سبز Deuteranomaly : در این اختلال درست مانند مورد قبل، به علت نزدیک بودن طیف سبز و قرمز، فرد رنگ سبز را درست نمی بیند.

نادرست بینی رنگ آبی Tritanomaly: برخلاف باقی موارد، نادرست بینی رنگ آبی وابسته به جنس نیست و تعداد زنان و مردان مبتلا به آن یکسان است. دراین حالت فرد حساسیت اش نسبت به رنگ آبی کاهش می یابد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.8 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 357

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.