7 راه پیشگیری از کولیک نوزادان

پیشگیری از کولیک

با توجه به مطالعات صورت گرفته، هنوز علت مشخص و قطعی برای بروز کولیک مشخص نشده است. اما راه هایی برای جلوگیری از بروز کولیک در نوزادان وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. با انجام نکات زیر می توانید از بروز کولیک یا قولنج و گریه بیش از حد نوزادتان جلوگیری کنید. همراه مدافون باشید.

جهت مشاوره آنلاین با بهترین متخصصان و فوق تخصصان کودک کلیک کنید.

راه های پیشگیری از کولیک نوزاد

خواب منظم در طول روز

دقت داشته باشید که نوزادان درمقایسه با بزرگسالان نیازمند خواب بیشتری می باشند. در حالت استاندارد هر نوزاد نهایتا پس از 45 دقیقه الی یک ساعت باید به خواب برود. خواب منظم و دقیق تاثیر بسزایی بر پیشگیری از کولیک و یا قولنج نوزاد دارد.

کولیک یا قولنج نوزادی چیست؟

گرفتن آروغ نوزاد

دقت داشته باشید که پس از هربار شیردهی باید حتما آروغ نوزاد گرفته شود تا هوای اضافی که به همراه شیر به درون معده نوزاد رفته است، خارج شود. هر نوزادی شیوه آروغ زدن مخصوص خود را دارد. برای این کار می‌توان سر نوزاد را روی شانه گذاشته و آرام به پشت او ضربه زد، همچنین می‌توان کمر نوزاد را در حالت نشسته و از بالا به پایین ماساژ داد. شما می توانید با چند آزمایش ساده بهترین راه آروغ زدن نوزاد خود را پیدا کنید.

کاهش سرعت شیر خوردن نوزاد

توصیه مدافون به والدین این است که حتما به سرعت خوردن شیر کودکان خود توجه کنند. اغلب نوزادان با سرعت بالا و بدون مکث شروع به شیر خوردن می نمایند. سرعت بالای شیر خوردن، مقداری بالایی از هوا را به همراه شیر به معده کودک وارد می کند. بهتر است والدین برای جلوگیری از این مشکل از شیشه شیرهای کوچک برای شیر دادن به نوزاد استفاده نمایند و اگر نوزاد از شیر مادر استفاده می کند، مدت زمان شیردهی را کاهش دهند.

جهت مشاوره با دکتر علی دهدشتی زاده، متخصص کودکان و نوزادان مدافون کلیک کنید.

شیردهی در محیط آرام

مکانی آرام و بی صدا به کاهش علائم کولیک در نوزاد و درمان کولیک نوزاد کمک بسیاری می نماید. از این رو بهتر است والدین مکانی آرام پیدا کرده و در طول شیردهی ضمن نوازش نوزاد به آرامی با او صحبت کنند. فراموش نکنید که لمس بدن مادر و شنیدن صدای او در حین شیردهی می تواند آرام بخش ترین دارو برای نوزاد باشد.

پزشک آنلاین مدافون متظر سوالات شما عزیزان می باشد.

ماساژ دادن نوزاد

اگر با کمی روغن زیتون، روغن گرچک، روغن بادام شیرین و یا کرم مرطوب کننده شکم و پهلوی نوزاد خود را ماساژ دهید، تا حد زیادی از بروز کولیک در کودک خود جلوگیری کرده اید. برای ماساژ دادم شکم کودک، دست های خود را در جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید.این حرکت دورانی به خروج گاز جمع شده در شکم نوزاد کمک می‌کند. این حرکت کمک بسیاری به درمان قولنج نوزادان می نماید.

در آغوش گرفتن نوزاد

در آغوش گرفتن نوزاد توسط پدر و مادر اثرات مفیدی در کاهش علائم کولیک دارد.گرمای بدن مادر و حضور گرمی بخش او موجب می شود که نوزاد با اطمینان خاطر بیشتری شیر بخورد و و هیچ گاه دچار دل در و یا کولیک نگردد.

جهت دریافت مشاوره از دکتر اینترنتی کودکان مدافون کلیک کنید.

کاهش استرس و اضطراب مادر

طبق تحقیقات صورت گرفته، استرس و اضطراب مادر، تاثیر مستقیمی بر ایجاد کولیک در کودکان دارد. از این رو توصیه می شود مادران در دوره بارداری و شیردهی خود، خونسردی خود را حفظ نمایند و هرگز دچار استرس و اضطراب نشوند.

روانشناس آنلاین مدافون می تواند استرس و اضطراب شما را کاهش دهد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 258

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *