سوت کشیدن گوش ناشی از صدای ترقه

سوت کشیدن گوش به دنبال ترقه بازی ، یکی از شایع ترین شکایات بیماران در روزهای پایان سال می باشد. این حالت بیشتر در روز چهارشنبه سوری یا همان چهارشنبه آخر سال اتفاق می افتد.

اما باید بدانید که سوت کشیدن گوش دلایل بسیار عمده دارد و تنها یکی از علل آن می تواند سوت کشیدن گوش ناشی از صدای ترقه باشد که ما در این مقاله از مدافون به بررسی آن می پردازیم.

سوت کشیدن گوش چگونه ایجاد می شود؟

وقتی یک فرد در تماس با یک صدای بسیار شارپ و مهیپ مانند: صدای انفجار، تیراندازی یا ترقه، قرار می گیرد، معمولا یک حالتی به نام سوت کشیدن گوش را تجربه می کند. اکثر اوغات این سوت کشیدن گوش برای مریض نا خوش آیند بوده و او را بسیار اذیت می کند. از این رو ممکن است مجبور شود به درمانگاه مراجعه کند.

دلیل سوت کشیدن گوش

چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که ما باید دلیل این سوت کشیدن ها را مشخص کنیم. خیلی وقت ها سوت کشیدن به دلایل واضح مانند: صدای بلند ایجاد می شود. اما خیلی وقت ها دلیل مشخصی نداشته و ما با تست های تشخیصی مانند: تمپانومتری و Pure – tone audiometry علت را پیدا می کنیم و اگر لازم باشد درمان انجام می دهیم.

*همانطور که می دانید سوت کشیدن گوش به خودی خود یک بیماری نیست.

سوت کشیدن گوش ناشی از صدای ترقه

اهمیت مدت زمان قرارگیری گوش در معرض صدا

نکته مهمی وجود دارد و آن این است که وقتی بیمار در ارتباط با یک صدای بسیار مهیب قرار می گیرد، چیزی که بسیار حائز اهمیت می باشد، این است که مریض چه مدت در تماس با این صدا بوده است. هرچقدر مدت تماس بیمار با آن صدا  بیشتر باشد، میزان آسیب شدیدتر و خیلی وقت ها برگشت ناپذیر می باشد.

برای مثال: افرادی که موسیقی دان هستند و در معرض صداهای بسیار شدید مثل موسیقی های جز و راک هستند، به دلیل آنکه برای مدت زمان طولانی در معرض صداهای شدید قرار دارند، در تست هایی که انجام میدیم معمولا هم دچارسوت کشیدن گوش  هستند و هم شنوایی آن ها کاهش پیدا کرده است.

این مسئله نشان دهنده اهمیت مدت تماس بیمار با صداهای شدید می باشد.

آسیب گوش چگونه ایجاد می شود؟

چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که این آسیب چگونه ایجاد می شود. وقتی یک صوت به مجرای گوش ما وارد می شود از گوش خارجی عبور کرده و به پرده گوش می رسد. این صدا باعث تکان خوردن و ارتعاش آن پرده می شود و به دنبال آن استخوانچه های چکشی، سندانی و رکابی این صوت را به صورت مکانیکی به داخل گوش داخلی و ساختار حلزون ما منتقل می کنند.

این ساختار حلزون این صوت را به شکل یک پیام عصبی به بخش ساقه مغز و بخش مغز میانی ارسال می کند. این ناحیه این پیام عصبی را به کورتکس شنوایی مغز ارسال می کند و از آن جا آن پاسخ عصبی از همین مسیر بازگشت می خورد و به سمت بخش حلزون گوش داخلی می رود. در آن محل پاسخ به آن صدا داده می شود و ما آن صدا را می شنویم یا اگر نیاز باشد و آن صدا خیلی شدید باشد، گوش فرکانس های جبرانی را برای کاهش شدت آسیب برقرار می کند.

ولی وقتی مدت زمان تماس با آن صدا زیاد می شود، (یعنی محرک همچنان وجود دارد) این پاسخ به صورت پیوسته انجام می شود. از این رو خیلی وقت ها باعث آسیب در ناحیه کورتکس مغز و در درجه بعدی ناحیه حلزون گوش داخلی می شود.

*هرچه مدت تماس با صدا بیشتر باشد، آسیب بیشتر می شود.

صدای ترقه

درمان سوت کشیدن گوش ناشی از ترقه

خیلی وقت ها سوت کشیدن های ناشی از ترقه یا تیراندازی به صورت کوتاه مدت در حد یک الی دو هفته طول می کشد و خیلی وقت ها خود به خود خوب می شود و به درمان خاصی احتیاج ندارد. بهترین راه برای جلوگیری از سوت کشیدن گوش، جلوگیری از آسیب است. چون این بیماری درمان قطعی ندارد.

البته لازم به ذکر است که این مقاله جنبه درمانی نداشته و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد. برای درمان نیاز است که با پزشک مشورت انجام شود. دکتر آنلاین گوش و حلق و بینی مدافون، در تمام ساعات شبانه روز، آماده پاسخ دهی به سوال پزشکی شما می باشد.

راه های پیشگیری از سوت کشیدن گوش

همانطور که گفته شد، سوت کشیدن گوش درمان قطعی ندارد و بهترین راه درمان آن پیشگیری است. از این رو پزشک مدافون توصیه می کند که در روزهای چهارشنبه سوری که به صورت شایع از ترقه استفاده می کنید، بهتر است از کلاه های مخصوص و وسایل مخصوص که برای این موضوع تعبیه شده اند، استفاده کنید. زیرا استفاده از این ابزارها شدت آسیب را کم می کنند. در صورت نبود این تجهیزات، هنگام انفجار،  از دست های خود برای پوشاندن گوش ها استفاده کنید تا با این کار از میزان آسییب کم کنید.

توضیحات دکتر سجاد اصل فلاح، پزشک عمومی مدافون درباره سوت کشیدن گوش ناشی از ترقه

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 5870

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.