سوالات رایج در مورد عمل جراحی بینی

در این مقاله می خوانید نمایش

در این مقاله دکتر پگاه فروغی، متخصص گوش،حلق و بینی به برخی از سوالات رایج شما درباره عمل جراحی بینی پاسخ داده است. همراه مدافون باشید.

آیا پس از عمل در بینی تامپون می گذارند؟

بعد از جراحی بینی بهتر است به مدت 24 ساعت داخل بینی یک پانسمان گذاشته شود تا میزان خونریزی و ورم داخل بینی کمتر شود ولی در صورت درخواست بیمار می شود که از این پانسمان استفاده نکرد و نیاز قطعی وجود ندارد.

آیا تنفس بعد از عمل بینی بدتر می شود؟

معمولا به مدت یک ماه بعد از عمل ممکن است تا حدودی گرفتگی بینی وجود داشته باشد که بدلیل وجود ترشحات یا ورم بافت های داخل بینی است. ولی این مساله موقتی است و تنفس به حالت عادی یا بهتر از قبل از عمل بر می گردد.

سوالات رایج در مورد عمل جراحی بینی

جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

مدت جراحی به نوع بینی بستگی دارد. اگر بینی مشکل عمده ای نداشته باشد و فقط یک قوز ساده و مختصری افتادگی داشته باشد، عمل در حدود یک ساعت انجام می شود.

اما بینی هایی که قبلاً جراحی شده اند و در جراحی قبلی آسیب دیده اند و نیاز به پیوند غضروفی دارند، ممکن است حتی تا سه ساعت نیز به طول بیانجامند. همچنین بینی های گوشتی نسبت به بینی های غضروفی (استخوانی)، زمان بیشتری برای نیاز دارند و ممکن است تا 2 ساعت نیز به طول بیانجامند. بنابراین می توان گفت عمل جراحی زیبایی بینی بین 1 تا 3 ساعت به طول می انجامد.

چه تفاوتی میان جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته وجود دارد؟

در جراحی بسته تمام برش های جراحی داخل بینی انجام می گیرد و هیچگونه بخیه ای روی پوست بینی زده نمی شود. این روش برای مواردی که اشکالات بینی جزیی باشد بهتر است. در روش باز، برش های ظریف زیر بینی وجود دارد که با گذشت ۶ ماه از جراحی چندان قابل رویت نیست. این روش برای تمام انواع بینی قابل استفاده است.

انواع عمل بینی

پس از عمل بینی چه مدت استراحت لازم است؟

انجام فعالیت های شغلی سبک 4 روز پس از جراحی امکان پذیر است. برای مشاغل سنگین تا دو هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد.

جراحی سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی چه مدت طول می‌کشد؟

جراحی سپتوپلاستی معمولاً 15 الی 30 دقیقه طول می‌کشد. البته موارد پیچیده‌تر می‌تواند بیشتر از این مقدار طول بکشد.

آیا جراحی سپتوپلاستی یا انحراف بینی موفقیت آمیز است؟

جراحی سپتوپلاستی یک جراحی بسیار بی خطر و موفق است. افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند گزارش کرده‌اند که در تنفس از طریق بینی بهبودی قابل مشاهده‌ای را تجربه کردند.

پیشنهاد مطالعه | درباره انحراف بینی بیشتر بدانید.

آیا بارداری بعد از عمل بینی موجب از بین رفتن حالت بینی می شود؟

همانطور که در دوران بارداری و مخصوصا در ماه های آخر تمام بدن متورم می‌شود، بینی نیز متورم می‌شود و همانگونه که بعد از اتمام بارداری تورم بدن برطرف شده و به حالت عادی خود بر می گردد بینی نیز تورمش از بین رفته و به حالت اول برمی گردد.

آیا محدودیت سنی برای عمل جراحی بینی وجود دارد؟

محدودیت برای سن پایین وجود دارد ، اما محدودیت برای سن بالا وجود ندارد. این عملیات تقریباً در دختران از سن 16 سالگی و بعد از آن و در پسران از سن 18 سالگی و بعد از آن انجام می شود.

آیا در زمان بارداری می شود عمل جراحی بینی را انجام داد؟

شما در زمان بارداری نه تنها نباید تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرید، بلکه باید از هر نوع عمل دیگر نیز اجتناب کنید . در صورتی که جراحی انجام دهید، کودک متولد نشده خود را در معرض خطر قرار می دهید . هیچ جراح معتبری عمل جراحی بینی را بر روی خانم باردار انجام نمی دهد .

پیشنهاد مطالعه | پولیپ بینی چیست؟

آیا در صورت سرماخوردگی می توانم جراحی زیبایی بینی انجام دهم؟

به توصیه پزشکان در صورت سرماخوردگی نباید تحت عمل جراحی بینی قرار بگیرید. تورم مسیر بینی، عفونت نایژه ها و سایر مشکلات شایع در بیماری های تنفسی می تواند باعث ایجاد عوارض در روند جراحی شما شود. از این رو بهتر است تا زمانی که سلامتی خود را به دست نیاورده اید، عمل بینی خود را به تعویق بیندازید .

چه زمانی برای کشیدن بخیه و برداشتن قالب پس از جراحی بینی مناسب است؟

عموما بخیه ها را بین ۵ تا ۷ روز بعد از عمل خارج می‌کنند و بخیه های داخل بینی که از جنس نخ ‌های جذبی می ‌باشند ۲ تا ۳ هفته و گاهی بیشتر طول می‌ کشد که جذب شوند و پس از جذب ، گره های آنها خود به خود می افتند و قالب را نیز بعد از ۵ تا ۷ روز می توان برداشت.

آیا مصرف راکوتان قبل از جراحی بینی مشکلی دارد؟

راکوتان یا داکوتان یا آکوتان برای درمان جوش و آکنه های شدید صورت به کار برده می شود و باعث کاهش چربی پوست می‌شود، این دارو برای دوره هایی بلند مدت ۳ تا ۶ ماهه تجویز می شود.

این دارو می ‌تواند پروسه ترمیم زخم را بعد از عمل مختل کند و شانس به جا ماندن اسکار (محل برش) را هم افزایش دهد. بنابراین توصیه می ‌شود ۶ ماه قبل و سه ماه بعد از عمل از مصرف آن خودداری کنید.

چه زمان بعد از جراحی بینی می توان ورزش کرد؟

معمولا توصیه ی جراحان بینی این است که دو هفته بعد از جراحی بینی از انجام هرگونه فعالیت بدنی شدید و یا سنگین دوری کنید. زیرا در این مدت زمان، بافت استخوان و غضروف که دستخوش تغییراتی شده اند، نرم و منعطف می باشند و نیاز به نگهداری و مراقبت دقیق تر و بیشتری دارند.

چه غذاهایی بعد از جراحی بینی استفاده کنیم؟

به دلیل جلوگیری از ایجاد فشار در ناحیه ی دهان و بینی، نیاز است تا در روزهای ابتدایی بعد از عمل، از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید.

آیا می توان بعد از جراحی بینی از عینک استفاده کرد؟

به دلیل نرم بودن بافت استخوان بینی بعد از عمل جراحی توصیه می شود تا ۶ هفته بعد از رینوپلاستی از عینک های طبی و یا آفتابی استفاده نکنید. افراد عینکی می توانند در این بازه ی زمانی از لنزهای طبی استفاده کنند تا دچار مشکل نشوند.

آیا خندیدن و یا گریستن بعد از عمل بینی تاثیری در نتیجه ی جراحی خواهند داشت؟

توصیه می شود از خندیدن و یا گریه کردن شدید بعد از عمل رینوپلاستی دوری نمایید.

هزینه جراحی بینی چقدر است؟

هزینه جراحی بینی، بسته به نوع جراحی مورد نیاز برای بینی های مختلف، متفاوت است. لذا مبلغ دقیق پس از ویزیت توسط پزشک تعیین می شود.

آیا پس جراحی بینی می توانم سیگار و یا قلیان بکشم؟

اصولا به بیماران توصیه می شود که ۲ الی ۳ ماه پس از انجام جراحی زیبایی بینی از استعمال سیگار و قلیان جدا خودداری نمایند . قطع کلی مصرف سیگار باعث سلامتی خود فرد می شود .

نتیجه ی به دست آمده از جراحی بینی چه مدت ثبات دارد؟

جراحی بینی نتیجه دائمی به همراه دارد. بنابراین از تصمیم خود اطمینان کافی حاصل نمایید. این جراحی هنگامی انجام می شود که رشد اسکلت صورت پایان یافته است. بنابراین تغییر حالت طبیعی وجود ندارد .

پوشش بیمه ای هزینه های جراحی بینی به چه صورت می باشد؟

اگر جراحی بینی اصلاح مشکل تنفسی، رفع انحراف بینی ، جراحی پولیپ بینی و … باشد بیمه می تواند بخشی از هزینه را تحت پوشش قرار دهد . اما اگر هدف از انجام عمل جراحی بینی، زیبایی باشد، بیمه آن را پوشش نمی دهد.

منبع: دکتر پگاه فروغی، متخصص گوش،حلق و بینی

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی

1 دیدگاه دربارهٔ «سوالات رایج در مورد عمل جراحی بینی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *