رژیم غذایی مناسب در بیماری ام اس

غذاهای مناسب برای بیماران ام اس

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط دکتر John A. Mcdougal یکی از مشهورترین متخصصان در زمینه تأثیر رژیم غذایی در پیشگیری از ابتلا به ام اس و عود آن و دکتر Roy Swank( متخصص اعصاب) در اواخر دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ به این نتیجه رسیده ایم که رژیم غذایی تاثیر بسیاری بر پیشگیری و حتی درمان بیماری ام اس دارد. در این مقاله از مدافون قصد داریم که چند رژیم غذایی مناسب را به شما عزیزان معرفی کنیم. همراه مدافون باشد.

جهت مشاوره با دکتر احمد پوررشیدی، جراح مغز و اعصاب مدافون کلیک کنید.

کاهش مصرف چربی

از آنجایی که مصرف روغن های حیوانی و روغن های گرمسیری، علائم بیماری ام اس را شدت می بخشد، داشتن یک رژیم غذایی کم‌چرب، کمک بسیاری به کاهش علائم بیماری و عود بیماری در بیماران مبتلا به ام اس می کند.

منظور از روغن های گرمسیری در بالا روغن نارگیل، روغن هسته خرما و روغن نخل می باشد. این سه روغن که متشکل از اسیدهای چرب اشباع شده هستند، باعث تشدید علائم بیماری ام اس می گردند. روغن نارگیل ۹۲٪، روغن هسته پالم ۸۲٪ و روغن پالم ۵۰٪ چربی اشباع شده دارند. از این رو امروزه متخصصان ام اس رژیم غذایی کم‌چربی و پر فیبر را توصیه می‌کنند.

مصرف غذاهای سرشار از ویتامین D

جالب است بدانید که کمبود ویتامین دی یکی از علل ابتلا به ام اس می باشد. از این رو دریافت کافی ویتامین D می تواند به پیشگیری از ابتلا به بیماری ام اس کمک کند. منبع اصلی ویتامین D نور مستقیم خورشید می باشد. اما شما می توانید از مواد غذایی غنی‌شده با ویتامین D و یا مکمل های دارای ویتامین D جهت افزایش میزان این ویتامین در بدن خود، استفاده کنید.

جهت مشاوره با لاله کرامت، مشاور تغذیه و رژیم درمانی مدافون، کلیک کنید.

نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب کافی در بیماران ام اس باعث شادابی وضعیت بدن، افزایش فعالیت های گوارشی و دوری از استرس می شود. از آنجایی که استرس عامل اصلی بیماری ام اس است، مصرف آب کافی می تواند باعث جلوگیری و یا سرعت رشد بیماری MS گردد.

مصرف ویتامین B12

از آنجایی که میزان ویتامین B12در افراد مبتلا به بیماری ام اس بسیار کم می باشد، مصرف این ویتامین بسیار توصیه می شود. همچنین ویتامین B12نقش مهمی در ساختار گلبول های قرمز، حفظ سیستم عصبی و تعدیل میلین دارد. از این رو مصرف آن در بیماران مبتلا به ام اس توصیه می شود. تخم مرغ، گوشت، مرغ و برخی از غلات غنی شده، منبع ویتامین B12هستند.

کاهش مصرف قند و شکر

مصرف قند، شیرینی جات، نوشابه، شکر و کلیه مواد دارای کربوهیدرات و قند باعث عدم تعادل و ضعف در بیماران ام اس می شود. از این رو مصرف مواد غذایی قندی برای این بیماران توصیه نمی شود. علاوه بر این، از بین رفتن یا کم شدن تحرک در بیماران مبتلا به MS، می‌تواند منجر به افزایش وزن شود و مراقبت بر مصرف قند می‌تواند از بروز دیابت در این بیماران جلوگیری کند.

جهت مشاوره با دکتر پیام عاصم، جراح مغز و اعصاب مدافون کلیک کنید.

مصرف منیزیم

اکثر افراد مبتلا به بیماری MS، دچار کمبود منیزیم هستند. تخمه کدو تنبل منبع خوبی از منیزیم است. از این رو مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم برای افراد مبتلا به ام اس توصیه می شود. از منابع خوب دیگر منیزیم می‌توان به اسفناج، کنگر فرنگی و شکلات تلخ، تخمه کدو، تخم کتان، دانه چیتا و… اشاره کرد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 523

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.