مقاله: افتادگی رحم و روش‌های درمان آن

مقاله: افتادگی رحم و روش‌های درمان آن

این باور در بسیاری از خانم‌ها وجود دارد که افتادگی رحم که معمولا همراه با افتادگی مثانه است ناشی از زایمان طبیعی می‌باشد و یکی ازعوارض آن است. این باور اگرچه چندان هم نادرست نیست اما همچنان متخصصان زنان، زایمان طبیعی را توصیه می‌کنند.

 

آن‌ها معتقدند عوارض زایمان به روش سزارین از زایمان به روش طبیعی بیشتر است و مشکل افتادگی رحم را می‌شود درمان کرد.

علاوه بر زایمان طبیعی که ممکن است در بروز افتادگی رحم تأثیرگذار باشد ژنتیک هم از دیگر عاملی است که در افتادگی رحم نقش دارد. به طور مثال ممکن است شخصی چندین بار زایمان طبیعی و سخت داشته باشد اما مشکل افتادگی رحم در او به وجود نیاید اما شخص دیگری با تنها یک بار زایمان طبیعی هم ممکن است دچار افتادگی رحم شود.
به طور کلی افتادگی رحم ناشی از شل شدن عضلات کف لگن و واژن است. در این بیماری رحم مقداری جابه جا شده و رحم و سایر ارگان‌های لگنی به سمت پایین جابه جا و داخل مهبل برآمده می‌شود. وقتی این حالت در فرد ایجاد می‌شود، احساس فشار و درد لگنی کرده و در اکثر موارد ممکن است دچار مشکلات ادراری شود. فشار ناشی از حاملگی و زایمان معمولا باعث ایجاد این بیماری می‌شود. اما علاوه بر این عوامل دیگری هم در بروز افتادگی رحم نقش دارد که از آن جمله می‌توان به بالا بودن سن، اضافه وزن، سرفه مزمن و شلی ذاتی فاشیای لگنی ( افتادگی و شلی لگن ) اشاره کرد.


عوارض افتادگی لگن:
معمولا افتادگی رحم، افتادگی مثانه را هم به دنبال دارد و معمولا این دو با هم اتفاق می‌افتند و دلیل آن هم شل شدن دیواره میان واژن و مثانه است. به علت شل شدن این دیواره مثانه مقداری جا به جا شده و مجرای ادرار نیز جابه جا می‌شود. در نتیجه منجر به تغییر زاویه میان مجرای ادرار و مثانه می‌شود. به دنیال این مشکل ممکن است فرد به بی‌اختیاری ادرار دچار شود که می‌تواند بسیار او را رنج بدهد.
عوارض افتادگی لگن:
از عوارض افتادگی لگن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
-بی‌اختیاری ادرار
-احساس فوریت در ادرار
-تکرر ادرار
-احتباس ادراری
-یبوست
-بی‌اختیاری مدفوع
-درد لگن
-درد در هنگام نزدیکی
-افزایش ترشحات واژن
-احساس پری در واژن
جراح بیماری‌های زنان با انجام معاینات دقیق و انجام برخی تست‌های تشخیصی خاص، می‌تواند افتادگی ارگان‌های لگنی را تشخیص بدهد.

درمان افتادگی رحم:
افتادگی رحم با دارو قابل درمان نیست. با اینکه می‌توان گفت مراحل پیشرفته این بیماری تنها با جراحی قابل درمان است اما اگر این بیماری در مراحل اولیه باشد نباید به فکر جراحی بود. در مراحل ابتدایی افتادگی رحم انجام ورزش‌هایی که پزشک آن‌‎ها را توصیه می‌کند و رعایت برخی ملاحظات مؤثر خواهد بود.
برای درمان افتادگی لگن متخصصان به بیمار توصیه می‌کنند فیبر بیشتری مصف کنند تا دچار یبوست نشوند و همچنین چنانچه سرفه‌های مزمن دارند آن را درمان کنند.
فردی که به افتادگی رحم مبتلاست نباید اشیای سنگین بلند کند. وی همچنین باید از مصرف دخانیات و کافئین نیز خودداری کند. همچنین در صورت داشتن اضافه وزن باید وزن خود را کاهش دهد.
بر اساس بررسی‌های انجام شده انجام ورزش‌های تقویت کننده عضلات لگن به مدت 3 تا 6 ماه نقش مؤثری در درمان افتادگی رحم دارد. البته همانطور که گفتیم در صورتی که افتادگی رحم در مراحل ابتدایی خود باشد.
در مواردی هم ممکن است پزشک متخصص شیاف مهبل تجویز کند. شیاف مهبل یک دستگاه کوچک به شکل حلقه است که در مهبل گذاشته می‌شود تا به نگه داشتن رحم در یک موقعیت طبیعی کمک کند. یکی دیگر از روش‌‌های درمانی در زنان یائسه دارو درمانی با استروژن مهبلی است که باعث افزایش جریان خون بافت‌های مهبل شده و همچنین قدرت بافت‌های حمایت کننده را افزایش می‌دهد.


درمان افتادگی رحم با جراحی:
جراح زنان در افتادگی رحم در موارد حادتر که علائم آن عدم تخلیه کامل ادرار یا مدفوع، داشتن مشکل در نزدیکی است و یا در مواردی که روش‌های ذکر شده در بالا و ورزش مؤثر نباشد، جراحی‌های ترمیمی را توصیه می‌کند.

 
تقویت عضلات کف لگن:
ورزش‌های کگل (Kegel exercises) عضلات حمایت کننده کف لگن را تقویت می‌کند که مهم‌ترین این عضلات عضله‌ای به شکل یو انگلیسی است که از جلو به عقب لگن کشیده شده و اگر موقع ادرار کردن سعی در توقف جریان ادرار کنید می‌توانید این عضله منقبض شده را لمس کنید. برای تقویت این عضله این تمرین را انجام دهید: عضله یو شکل را 10 ثانیه منقبض کرده و سپس 10 ثانیه آن را شل کنید. این کار را 15 بار تکرار کنید. یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از افتادگی‌ها انجام همین ورزش‌هاست.
همانطور که گفتیم چاقی و افزایش وزن نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل افتادگی رحم باشد بنابراین کاهش وزن و تناسب اندام را جدی بگیرید.

این نشانه را جدی بگیرید:
همانطور که ذکر شد افتادگی رحم و مثانه اکثر اوقات هم زمان اتفاق می‌افتند. بی‌اختیاری ادرار از نشانه‌های افتادگی مثانه است که در مراحل ابتدایی به صورت بی‌اختیاری استرسی (فشاری) است. یعنی در صورتی که فرد فشارهایی از عطسه یا سرفه کردن، خندیدن، دویدن یا برداشتن اجسام سنگین به او وارد شود ممکن است دچار این مشکل شود و چنانچه ان اتفاق به صورت مکرر اتفاق بیفتد فرد باید به پزشک مراجعه کند.


پیشگیری از افتادگی رحم:
برای پیشگیری از افتادگی رحم متخصصان روش‌های زیر را توصیه می‌کنند:
- حفظ تناسب اندام و جلوگیری از اضافه وزن
- انجام تمرینات ورزشی در طول و بعد از زایمان
- پیروی از یک رژیم غذایی طبیعی و کاملا متعادل
- شرکت در یک برنامه ورزشی منظم برای حفظ قدرت عضلانی مناسب
- پیشگیری از ابتلا به یبوست

 

دکتر کیانوش سودمند از پزشکان نامداری هستند که با مدافون همکاری دارند، برای ارتباط بیشتر با خانم دکتر سودمند میتوانید اپلیکیشن زیر را نصب کرده و سوالات خود را در حوزه زنان،زایمان و نازایی با ایشان در میان بگذارید:

مشاوره پزشکی آنلاین- مدافون

منبع:مقاله دکتر کیانوش سودمند؛افتادگی رحم و درمان آن

اطلاع از جدیدترین مطالب وب سایت

لطفا کد امنیتی را به طور صحیح وارد کنید.

شماره موبایل*
نادرست

Copyright 2018 MEDAFONE