ناباروری در ایران بیش از میانگین جهانی است

ناباروری در ایران بیش از میانگین جهانی است

رییس مرکز تحقیقات ناباروری گفت: در ایران بیش از ۳ میلیون زوج نابارور داریم که بیش از میانگین جهانی است، به نظر می‌رسد که ناباروری در مردان ۶۰ درصد و در زنان ۴۰ درصد است که هر دو جنس علل مختلفی دارند.

به گزارش مرکز تحقیقات سلامت مردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سید جلیل حسینی در آستانه برگزاری چهارمین کنگره سلامت مردان، افزود: ناباروری در مردان به عوامل مختلفی بستگی دارد که عوامل ژنتیکی، آلودگی هوا، عفونت‌ها، محیطی، تغذیه و دخانیات مهمترین آن است همچنین در زنان نیز عوامل ژنتیکی و محیطی می‌تواند تأثیر گذار باشد.

حسینی گفت: اختلالات آناتومی از جمله دلایل ناباروری در خانم‌ها است به این شکل که در زنان مبتلا به انسداد لوله‌های رحمی به دلیل عدم انتقال به رحم نازایی رخ می‌دهد. مشکل دیگر در جامعه ما بالا رفتن سن بارداری است، ازدواج دیرهنگام و یا فاصله طولانی بین ازدواج و بچه دار شدن و یا فاصله بیش از حد بین فرزند اول و دوم می‌تواند منجر به کاهش توانایی باروری زوجین شود.

وی افزود: در کنگره امسال به جز سلامت مردان، پنجره جدیدی باز شده به نام جمعیت که این موضوع را نیز بررسی خواهیم کرد.

حسینی در خصوص عواملی که جمعیت را به چالش می‌کشد و باعث کاهش میزان باروری می‌شود، گفت: در چهارمین کنگره سلامت مردان که همزمان با هفته سلامت مردان برگزار می‌شود، موضوعاتی از قبیل تصادفات، سلامت مردان و مشکلات مردانگی مانند پروستات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه هر سال سه محور مهم در کنگره سلامت مردان مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد، تاکید کرد: امسال علاوه بر موضوع حوادث ترافیکی، مساله بیماری پروستات که همه مردان تقریبا گرفتار آن می‌شوند نیز در کنگره مورد بحث و گفت و گو قرار می‌گیرد و سه پنل تخصصی و چندین سمپوزیوم در این زمینه اجرا خواهد شد.

رییس چهارمین کنگره هفته سلامت مردان، گفت: همچنین بحث جمعیت آقایان و اینکه کاهش جمعیت مردان در جامعه و تبعات اجتماعی آن، سالمندی در آقایان و عوامل مردانه منجر به طلاق، در سمپوزیوم‌های اختصاصی مورد بحث و گفت و گو قرار می‌گیرد.

حسینی با اشاره به اینکه هر ساله در این کنگره موضوعات متفاوتی مطرح می شود، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که امسال برای این کنگره در نظر گرفته شده حوادث به ویژه حوادث ترافیکی و نقش آن در هدف گرفتن سلامت مردان است چرا که سالانه تعداد زیادی از مردان به دلیل حوادث ترافیکی جان خود را از دست داده و یا دچار آسیب‌های شدید می‌شوند.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات در مراکز درمانی کشور بسیار به روز است، تاکید کرد: امروزه در مراکز درمانی، تحقیقاتی تمامی خدمات باروری و ناباروری با به روزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها ارائه می‌شود و روش‌های تشخیصی همزمان با متدهای روز دنیا برابری می‌کند به طوری که در بعضی از مواقع حتی بیماران غیر ایرانی در قالب توریسم سلامت در کشور ما مورد درمان قرار می‌گیرند.

منبع:https://www.irna.ir/

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.