فواید دوش آب سرد

فواید دوش آب سرد

هیچ کس احساس سرما را دوست ندارد، اما تحقیقات نشان می دهند که اندکی احساس سرما فوایدی به همراه دارد.

 

دوش گرفتن با آب سرد

دوش آب سرد عملا سطح انرژی و هوشیاری را افزایش می دهد، باعث کاهش استرس می شود، گردش عضلانی را بهبود می بخشد و باعث تشکیل چربی قهوه ای می شود که بدن را گرم نگه می دارد.

درمان با آب سرد نیز می تواند باعث کاهش ادم، کاهش اشتها و یبوست شود.

با مدافون در هر ساعتی از شبانه روز می توانید مشاوره آنلاین پزشکی دریافت کنید!

 

حتی بهتر از این ها، دوش گرفتن با آب سرد پاسخ ایمنی را افزایش میدهد. در واقع مطالعه ای نشان داد که دوش گرفتن با آب سرد به صورت روزانه به مدت ۳۰ روز، باعث کاهش ۲۹ درصدی گزارش وجود بیماری در میان شرکت کنندگان شده است اما بر تعداد روزهای بیماری که توسط شرکت کنندگان گزارش شده است، تاثیری نمی گذارد.

درمان با آب سرد چیز جدیدی نیست: خانواده های فنلاندی به طور سنتی بعد از جلسه سونا خود را به دریاچه آب سرد پرتاپ می کنند و یا دوش آب سرد می گیرند؛ روس ها در زمستان وارد حوضچه آب یخ میشوند و رومی ها در انتهای حمام کردن خود، برای افزایش طراوت خود، دوش آب سرد میگیرند، ایرانیان نیز در حمام های عمومی قدیم، بعد از حمام کردن از حوضچه آب سرد رد میشدند، چرا که این مسئله در روایات دین اسلام توصیه شده بود.

دوره های کوتاه مدت ایجاد استرس با آب سرد، با افزایش تعداد لنفوسیت های T و سلول های ایمنی NK و افزایش فعالیت آنها تاثیر گذار است. در واقع، مطالعه ای نشان داد که ورزش در هوای سرد باعث افزایش واکنش لکوسیت، گرانولوسیت و مونوسیت می شود.

اگر هنوز متقاعد نشده اید، به این قسمت توجه کنید:
به گفته پروفسور ویجی کاکار، بنیانگذار موسسه تحقیقات ترومبوز در لندن، آب سرد، با افزایش میزان متابولیسم بدن و افزایش گردش خون برای گرم کردن بدن، از این اثرات و فواید برخوردار است. این افزایش متابولیسم، به نوبه خود، باعث افزایش مقدار گلبول های سفید خون در تمام بدن شما می شود.

نور آبی برای رهایی از استرس معجزه می کند.

حتی مطالعه ای آلمانی نشان داد که دوش گرفتن با آب سرد به صورت روزانه و به مدت دو دقیقه می تواند میزان بروز سرماخوردگی و تب را بیشتر از دوش گرفتن با آب داغ کاهش دهد.
برای به حداکثر رساندن فواید سلامتی این روش ساده، درجه حرارت آب را از ابتدا تا انتهای حمام به طور مداوم پایین آورید و در انتها با یک دوش دو دقیقه ای با آب سردحمام کردن را پایان دهید. می توانید بعد از رسیدن به منزل پس از یک روز کاری، به منظور تقویت سیستم ایمنی بدن خود، و کاهش خستگی، به مدت ۱۰-۱۵ ثانیه پای خود را در آب خیلی سرد خیس کنید.

منبع: سایت راستینه

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *