اشتها هم دکمه خاموش و روشن پیدا میکند

اشتها هم دکمه خاموش و روشن پیدا میکند

محققان آمریکایی موفق به کشف منطقه‌ای در مغز شده‌اند که به اعتقاد آنها همانند یک مرکز کنترل عمل کرده و به افراد می‌گوید که گرسنه هستند یا خیر و امیدوارند با دست‌کاری این بخش، مشکل پرخوری یا بی‌اشتهایی افراد را درمان کنند.

 تنظیم اشتها در بدن اصولا در هیپوتالاموس انجام میگیرد و متاثر از عوامل مختلفی مانند هورمون لپتین ، سطح قند خون ، سطح هورمونهای مختلف مانند هورمونهای دستگاه گوارش و انسولین می باشد. گاه افزایش اشتهای بیمارگونه (بولیمیا) یا کاهش اشتهای بیمارگونه (بی‌اشتهایی عصبی) داریم.

محققان دانشگاه آریزونا در آمریکا در جریان مطالعه‌ای متوجه شدند که بخشی از مرکز عاطفی مغز به نام «آمیگدال» (amygdala) مسئول کنترل اشتهای افراد است. آمیگدال یا «هسته آمیگدال» یا «بادامه» قسمتی از دستگاه کناره‌ای (لیمبیک) در مغز است. هسته قاعده‌ای-جانبی بادامه (آمیگدال) نقش مهمی در یادگیری و حافظه ایفا می‌کند.  علاوه بر نقش اصلی در درک احساسات و ایجاد پاسخ به آنها، در تعدیل درد نیز دخالت دارد.

به مشاوره ی متخصص تغذیه نیاز دارید؟ با بهترین متخصصان آنلاین تغذیه مشورت کنید.

این محققان معتقدند که دست‌کاری فعالیت این ناحیه مغز می‌تواند به پزشکان کمک کند تا اشتهای بیماران مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی یا اشتهای بیش از حد را کنترل کنند. آنها بر این باورند که ممکن است روزی بتوانند نورون‌های این بخش از مغز را به گونه‌ای دست‌کاری کنند که نه تنها مشکل افراد بی اشتهای عصبی را حل کنند بلکه اشتهای افراد چاق را نیز کاهش دهند.

محققان در این مطالعه که بر روی موش‌ها انجام شد، متوجه شدند که بسیاری از مناطق مغز با یکدیگر ارتباط دارند تا اشتها را کنترل کنند اما نورون‌ها بخش آمیگدال مغز مانند رهبر ارکستر تمام این ارتباطات را کنترل می‌کنند. بنابراین با دستکاری این نورون‌ها می‌توان تغییری در اشتهای افراد به وجود آورد.

محققان متذکر شدند که با استفاده از روشی به نام «ساکت یا خاموش کردن شیمیایی ژن» می‌توان به صورت غیر تهاجمی این نورون‌ها را مورد هدف قرار داد تا بیماران مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی یا بیماران مبتلا به پرخوری را درمان کرد.

محققان با وجود اینکه این آزمایش را بر روی موش‌ها انجام دادند اما امیدوارند در آینده این عمل را بر روی مغز انسان‌ها نیز انجام دهند.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.