لکه بینی در دوران بارداری، جنین سالم می ماند؟

لکه بینی، خونریزی خفیف از مهبل (واژن) است. این لکه بینی مشابه پریودی است، اما بسیار خفیف تر است. رنگ خون می تواند هر چیزی از قرمز تا قهوه ای باشد. لکه بینی در هفته های اول بارداری بسیار شایع است. همانطور که بسیاری از افراد باردار در سه ماهه اول بارداری لکه بینی را مشاهده می کنند. 

اگر با روش IVF یا درمان باروری مشابه باردار شده باشید، احتمال لکه بینی پس از IVF وجود دارد. اگر دو نطفه در رحم قرار داده شود، ممکن است یکی از آن ها رشد نکند. این مسئله باعث خونریزی می شود.
گاهی اوقات، عفونت ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر از قبیل سقط جنین باشد. به همین دلیل است که همیشه بهتر است که با دکتر هماهنگی کنید.

بیشترین علت لکه بینی در هنگام بارداری چیست؟

تقریبا 20 درصد از مادران باردار در این دوران دچار خونریزی و لکه بینی می شوند.  لانه گزینی، سقط، مشکلات جفت و خونریزی در اثر رابطه جنسی، برخی از دلایل لکه بینی به شمار می‌روند.
در اوایل بارداری، خونریزی و لکه بینی خفیف بی ضرر است. این خونریزی معمولا در زمان مشابه پریودی اتفاق می افتد و ممکن است یک یا دو روز طول بکشد. شما فقط زمانی متوجه خونریزی می شوید که توالت می روید یا خود را پاک می کنید. اگرچه متخصصان مطمئن نیستند که چرا این خونریزی اتفاق می افتد ممکن است به علت:
– هورمون هایی که چرخه قاعدگی را کنترل می کند باشد. ممکن است این اتفاق بیش از یک بار بیفتد.
– لقاح تخمک بارور داخل پوشش رحم باعث خونریزی می شود (خونریزی لانه گزینی).
 لکه بینی در دوران بارداری، جنین سالم می ماند؟

چه چیز دیگری باعث خونریزی یا لکه بینی خفیف می شود؟

ممکن است چیزهای دیگری که در داخل بدن شما اتفاق بیفتد و باعث خونریزی شوند:
– تحریک دهانه رحم. هورمون های بارداری می تواند سطح دهانه رحم را تغییر دهد، و احتمال خونریزی را افزایش دهند، مانند پس از رابطه جنسی.
– فیبروم ها ، که در پوشش رحم رشد می کنند. گاهی اوقات جفت جایی که فیبروئید وجود دارد جاسازی می کند.
– رشد کوچک و بی ضرر در دهانه رحم (پولیپ دهانه رحم).
– عفونت دهانه رحم یا واژن.
– اختلال ارثی، مانند بیماری Von Willebrand، که باعث می شود که خون شما لخته شود.

علل جدی تر خونریزی در بارداری چیست؟

– متاسفانه، خونریزی در اوایل بارداری می تواند نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. در هر دو مورد، معمولا درد و گرفتگی شکمی یا لگن نیز ایجاد می شود.
– سقط جنین معمولا زمانی اتفاق می افتد که یک جنین به درستی رشد نکند و خونریزی به طور پیوسته سنگین تر می شود. سقط جنین اولیه یک رویداد دلهره آور است، اما بسیار شایع است. بعضی از زنان حتی قبل از اینکه متوجه بارداری شوند، سقط جنین می کنند و فکر می کنند خونریزی ناشی از پریودی آن ها بوده است.
– حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور خارج از رحم کاشته شود. خونریزی ممکن است ادامه یابد و رنگ خون تاریک و ظاهری آبدار دارد. حاملگی خارج از رحم می تواند شما را به طور جدی بیمار کند، بنابراین باید سریعا اقدام شود.
– یک علت غیر معمولتر خونریزی حاملگی مولار است که تنها در حدود 700 مورد حاملگی تاثیر میگذارد. این اتفاق زمانی می افتد که جنین به درستی رشد نمی کند، اما برخی از سلول هایی که جفت را تشکیل می دهند، رشد می کنند و زیاد می شوند. بارداری مولار باید در اسرع وقت برداشته شود.
– همچنین ممکن است ضربه ای به شکم شما، شاید پس از سقط، باعث خونریزی شود.

اگر در بارداری خونریزی داشته باشم چه کاری باید بکنم؟

با یک پزشک، ماما یا بیمارستان تماس بگیرید، حتی اگر خونریزی در نهایت متوقف شود. ممکن است نیاز باشد برای بررسی بیشتر به بیمارستان بروید.
پزشک شما ممکن است به آرامی در داخل واژن را بررسی کند یا ممکن است به شما توصیه کند که یک اسکن اولتراسوند داشته باشید. یک اسکن می تواند حاملگی خارج از رحم را رد کند و مطمئن شوید که جنین شما سالم است.
پزشک ممکن است بخواهد چند آزمون انجام دهد. آزمایش خون یا ادرار می تواند میزان هورمون بارداری را بررسی کند. یک آزمایش برای بررسی گروه خون نیز ممکن است انجام شود.

آیا جنین من پس از لکه بینی در بارداری سالم خواهد بود؟

جنین شما احتمالا خوب است، زیرا خونریزی خفیف یا لکه بینی اغلب بی ضرر است. بسیاری از حاملگیها، علیرغم مشکلات اولیه خونریزی، ادامه دارد.
اگر خونریزی به سقط جنین منجر شود، گرفتگی عضلات شما را تجربه خواهید کرد و خونریزی معمولا سنگین تر می شود. لکه بینی یا خونریزی خفیف اغلب به خودی خود متوقف می شود. 
اگر در حاملگی دچار لکه بینی یا خونریزی هستید، با پزشک یا ماما صحبت کنید، حتی اگر متوقف شد، مطمئن شوید که علائم دیگری برای نشان دادن مشکل وجود ندارد.

سعی کنید مثبت باشید. لکه بینی یا خونریزی ناگهانی در بارداری خیلی نگران کننده نیست و به زودی آن را پشت سر می گذارید.

بارداری، زایمان، نگهداری از نوزاد و کودک تا بزرگسالی و رشد فرزند همواره با خود خوشحالی و نگرانی هایی دارد. در ابتدای مراحل ذکر شده بخصوص قبل و هنگام بارداری این نگرانی ها شروع شده؛ شرایط مادر و خطرهایی که وی و جنین را تهدید می کند منجر به بارداری پرخطر، انواع لکه بینی در بارداری و خونریزی ها، سقط ها و .. شود.
اکثر مادران فرایند طبیعی بارداری را طی کرده و فرزند سالم خود را به دنیا آورده اند. درصد بسیار کمی شامل برخی مشکلات این دوران شده که با زیر نظر بودن پزشک خود و یا کمک از خدمات پرستاری در منزل، دوره بارداری را گذراندند.

لکه بینی چیست؟

خونریزی اندکی که از مهبل خارج شده را لکه بینی گویند. از علائم اولیه و نشانه ی بارداری لکه بینی می تواند باشد. البته این مورد می تواند نشانه اولیه ی لانه گزینی و بارداری در بانوان و مادران باشد.
با این حال دلایل و انواع لکه بینی را در ادامه توضیح خواهیم داد.

انواع لکه بینی در بارداری

تقریبا 20 درصد از مادران باردار در این دوران دچار خونریزی و لکه بینی می شوند. اما اکثر آنها به سلامت این دوران را طی می کنند و فارغ خواهند شد. گاهی خونریزی و تشدید لکه بینی ها منجر به بارداری های پرخطر یا سقط های خود به خودی جنین می شود.
آیا در همه مادران لکه بینی اتفاق می افتد؟ در طول بارداری اکثر خانم های باردار، خونریزی یا لکه بینی را تجربه می کنند اما برخی استثناعا در کل دوره خونریزی دارند. بنابراین حتما باید از پرستاری در منزل و خدمات پزشکی استفاده نمایند تا این دوران حساس را به سلامت گزرانده و فارغ شوند.
شرایط خونریزی در هر فرد میتواند مانند پریودی، لکه‌ بینی، رگه‌های خون و … باشد. رنگ لکه بینی در بارداری می تواند از قرمز تا قهوه ای باشد.
اندک بودن لکه بینی بصورتی است که با پاک کردن خود یا هنگام استفاده از سرویس مشاهده می شود.

دلایل لکه بینی در بارداری

ابتدای بارداری شایع ترین علت لکه بینی هورمونهای پریودی یا لانه گزینی تخمک بارور می باشد. در زیر به بررسی دلایل لکه بینی در بارداری پرداخته ایم:

لانه گزینی و بروز لکه بینی

تخمک بارور شده برای اتصال به رحم، موجب لکه بینی یا رگه های خونی خیلی کم می شود که برخی دچار تشخیص اشتباه و گمان پریود ملایم و آرام خواهند شد. از علائم آن خون روشن یا رگه های مخاطی روشن و مدت زمان یک یا دو روزه بوده که با پزشک حتما درمیان بگذارید.

خونریزی پیشروی

توقف پریود در بارداری به دلیل افزایش برخی هورمون های بدن است. در هفته های 4 و 8 و 12 هنگامیکه این هورمون ها ناکافی باشند خونریزی پیشروی رخ می دهد.
این خونریزی بعد 3 ماه با تکمیل هورمون ها قطع شده اما گاهی تا اخر حاملگی ادامه داشته که تحت نظر پزشک میتوان نوزادی سلامت به دنیا آورد.

سقط جنین و خونریزی ناشی از آن

بیشتر سقط ها به علت جنین ناقص بوده که بدن این بارداری غیر عادی را نمی پذیرد و سقط انجام میشود. سقط ناقص و سقط کامل از انواع سقط جنین هستند.

خونریزی پس از آمیزش جنسی

ارتباط جنسی، اولین سوالای که از خانم هایی مراجعه کننده به بخش زنان پرسیده میشود: به تازگی نزدیکی یا آمیزش جنسی داشته اید؟ این مورد از دلایل خونریزی واژنی (مهبل) است.
رابطه جنسی در بارداری به جنین آسیب نمیرساند و در صورت خونریزی بهتر است پزشک یا مامای خود را در جریان قرار دهید.

بارداری خارج از رحم

در این نوع بارداری، تخمک بارور شده خارج از رحم و بطور معمول در لوله های رحمی جایگزین می شود. در این مورد با پارگی لوله های فالوپ و آسیب دیدگی آنها، خونریزی داخلی و بهم ریختگی سیستم مادر رخ می دهد.
تخمدانها ، گردن رحم ، خارج از دستگاه تناسلی و در حفره شکم از دیگر محل های بارداری خارج از رحم است.
از هر 100 حاملگی از نظر آماری یک مورد در خارج از رحم رخ می دهد. درد شدید یا عموم زیر شکمی، حالت تهوع یا بی حالی، توقف درد و برگشت ناخوشایند آن بعد چند روز و …. همه از نشانه های خونریزی بارداری خارج از رحمی می باشد.

خونریزی به دلیل مشکلات جفت

جفت سرراهی زمانی صورت گرفته که پایین تر از حد معمول و روی گردنه ی رحم جای میگیرد. درصد کمی از بانوان و مادران دچار آن می شوند. جفت سرراهی بعد از هفته بیستم منجر به خونریزی شده که شدت بروز متفاوتی خواهد داشت.
تشخیص جفت سرراهی با سونوگرافی ممکن است. در صورتیکه جفت بالا کشیده نشده، پزشک استراحت مطلق و زایمان القائی یا سزارین تجویز می کند. این خطر برای افرادی سیگاری، دارای فشار خون بالا، مشکلات کلیوی یا پره اکلامپسی اند بسیار بیشتر است.
تداوم نسل بشریت و مادر شدن از موهبت های الهی است. در جهان هر ساله شمار زیادی جودک متولد می شوند. در این میان بسیاری از مادران دوران بارداری متفاوتی را طی می کنند.
بسیاری از مراقبت ها ملزوم بوده و درد های زیادی را برخی از مادران تحمل می کنند.

منبع: سایت نی نی بان

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.