زودانزالی چیست؟

زودانزالی

انزال به معنای آزاد شدن مایع منی از آلت تناسلی مرد، در اثر تحریک جنسی در رابطه جنسی و یا خودارضایی است. حال در شرایطی که انزال بسیار زود تر از حد معمول رخ دهد به طوری که لذت جنسی مرد و زن هر دو در طول رابطه جنسی کاهش یابد یا به طور کل از بین برود، زود انزالی رخ داده است.

به گفته انجمن روان پزشکان آمریکایی، زودانزالی الگوی ثابت یا تکرارشونده ی انزال در شرایطیست که زیر 2 دقیقه پس از دخول واژینال یا زودتر از آنکه مرد بخواهد صورت می گیرد.

این مشکلات رنج شدیدی در فرد و شریک جنسی او به وجود می‌آورد که از این رو نیازمند رسیدگی و درمان بالینی می باشد.

در بسیاری از موارد مرد قبل از اینکه دخول به صورت کامل انجام شود به ارگاسم می ‌رسد و ترتیب توانایی خود را برای ارضا همسرش از دست خواهد داد. از این رو این اختلال موجب نارضایتی شریک جنسی نیز می شود.

در این مقاله از مدافون درباره زود انزالی و راه های درمان آن توضیح داده ایم. همراه ما باشید.

علائم زود انزالی

زود انزالی عموما در دوره ای از زندگی برای همه ی افراد رخ می دهد. چرا که استرس و اضطراب و سبک زندگی تاثیر مستقیمی با مشکلات جنسی دارند. اما در صورتی که زودانزالی به یک مشکل مداوم و اساسی در رابطه زناشویی تان تبدیل شده است، لازم است که هر چه سریع تر راهی برای حل و درمان آن بیاندیشید.

شما می توانید سوالات خود درباره زود انزالی را با دکتر آنلاین اورولوژی مدافون به صورت متنی یا تلفنی در میان بگذارید.

به طور کلی زود انزالی علائمی دارد که در ادامه برخی از آن ها را معرفی خواهیم کرد:

  • عدم به تاخیر انداختن ارگاسم
  • نارضایتی جنسی خود و همسر
  • سرد شدن روابط جنسی

انواع زود انزالی

  • زود انزالی مادرزادی
  • زود انزالی اکتسابی

در واقع زودانزالی به دو نوع (مادرزادی) مادام العمر یا اکتسابی تقسیم می شود. به این صورت که در نوع مادرزادی، فرد از همان ابتدا در برقراری رابطه مشکل داشته و از اولین رابطه جنسی خود، درگیر زود انزالی شده است. اما در نوع اکتسابی فرد برای مدتی انزال طبیعی داشته است و سپس با مشکل انزال زودرس درگیر می شود.

علت زود انزالی در مردان

در اغلب موارد علت زودانزالی در مردان ریشه روانشناختی دارد. اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

مشکلات روانشناختی

شایع ترین علتی که می‌تواند منجر به این اختلال شود، اضطراب است. زودانزالی ممکن است در نتیجه مشکلات فردی مانند: افسردگی، اضطراب، استرس، اعتماد به نفس پایین، عدم تجربه جنسی و شرمساری باشد.

شما می توانید مشکلات خود را با روانشناس آنلاین مدافون درمیان بگذارید.

زود انزالی 1

فاصله زیاد بین روابط جنسی

در برخی موارد هنگامی که فاصله طولانی میان رابطه جنسی رخ می دهد، معمولا کنترل آن سخت بوده و این امر منجر به انزال زودرس می گردد.

تجربه جنسی کم

برخی افراد در اوایل زندگی زناشویی خود دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

عوامل پزشکی و دارویی

در برخی موارد عواملی مانند: آسیب های جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان برخی بیماری ها و مشکلات هورمونی می توانند موجب زود انزالی گردند.

زودانزوالی چه عواقبی برای زوجین دارد؟

  • سرد شدن زوجین نسبت به یکدیگر
  • احساس گناه و افسردگی برای مرد
  • داشتن استرس و اضطراب برای برقراری رابطه جنسی
  • کاهش اعتماد به نفس مرد

درمان زود انزالی

در بسیاری از موارد، زود انزالی خود به خود درمان می شود. اما چنانچه پس از گذشت مدت زمان طولانی این مشکل رفع نگردید، بهتر است به تجویز پزشک، درمان های لازم صورت گیرد. درمان زود انزالی به دو دسته دارویی و غیر دارویی تقسیم می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

درمان زود انزالی بدون دارو

در اغلب موارد جهت درمان زود انزالی نیازی به مصرف دارو نبوده و با روش های دیگر می توان تا حد زیادی از انزال زودرس جلوگیری کرد. به گفته پزشکان در برخی موارد درمان ‌های غیردارویی زود انزالی برای افزایش زمان انزال در مردان نتیجه بخش‌تر از روش‌های دارویی می باشد. در ادامه به معرفی برخی از روش های موثر درمان زود انزالی بدون دارو خواهیم پرداخت.

تمرینات ریلکسیشن

انجام تمرینات ریلکسیشن و آرام سازی و استفاده از متدهای منحرف کردن حواس می‌تواند در به تاخیر انداختن انزال کمک کند.

تکنیک مسترز و جانسون

یکی از راه‌های موثر برای درمان زود انزالی استفاده از تکنیک مسترز جانسون است. در این روش مرد می تواند هنگامی که نزدیک به انزال است با بیرون کشیدن آلت تناسلی و فشار دادن کلاهک آلت، ارگاسم خود را به تعویق بیاندازد. در روش مسترز جانسون مرد پس از کمی توقف به راحتی می تواند ادامه دخول را انجام دهد.

این کار را می‌توان چندین بار طی یک رابطه انجام داد.

ترک دخانیات و مواد مخدر

در بعضی مردان ترک مصرف دخانیات و مواد مخدر در درمان زود انزالی کمک کننده خواهد بود.

استفاده از کاندوم

یکی دیگر از روش ‌های پیشگیری از انزال زودرس استفاده از کاندوم می باشد. برای کاهش حساسیت در آلت تناسلی می توانید از کاندوم های معمولی و یا حتی تاخیری استفاده نمایید.

مشاوره و رفتار درمانی

همان طور که گفته شد استرس و اضطراب از دلایل اصلی و عمده زود انزالی و به طور کلی مشکلات جنسی هستند. در صورتی که دلیل مشکل شما این مسائل باشد، لازم است که راهی برای کسب آرامش خود پیدا کنید. مشاوره ‌ها و رفتار درمانی خط اول درمان عارضه زود انزالی به شمار می ‌رود و می ‌تواند اضطراب ناشی از این مساله را کاهش دهد.

ورزش کردن

تمرینات کگل تمریناتی هستند که عضلات کف لگن را تقویت می‌کنند و با اینکار کنترل شما را روی انزال افزایش می‌دهند. برای اینکار کافیه که ماهیچه مثانه ی خود رو محکم فشار بدید، مثل حالتی که می خواهید جلوی ادرار خود رو بگیرید .

زودانزالی 2

معاشقه طولانی

معاشقه طولانی به مرد آموزش می‌دهد که چطور هیجاناتش را کنترل کند و از این رو به درمان زودانزالی کمک می کند.

بی حس کننده های موضعی

استفاده از بی حس کننده های موضعی مانند: ژل ها و اسپری های تاخیری، موجب تاخیر در انزال می شود. این روش یکی از قدیمی ترین شکل های درمان زود انزالی است. بی حس کننده ها با کاهش حساسیت کلاهک آلت باعث تاخیر در انزال بدون بروزعوارض ناخواسته بر روی حس انزال می شود.

درمان دارویی زود انزالی

درمان دارویی زود انزالی در برخی موارد شامل استفاده از داروهای ضدافسردگی می‌شود. این داروها می‌توانند انزال را به تاخیر انداخته و مدت زمان مقاربت را افزایش دهند. دقت کنید که برای تجویز این گونه داروها باید به پزشک مربوطه مراجعه کرده و تحت نظارت وی مصرف کنید. البته داروهای دیگری نیز وجود دارند که در برخی موارد به دستور پزشک تجویز می شوند.

برخی از این داروها عبارتند از:

داپوکستین 30 و 60 (Dapoxetine)

داپوکستین هیدروکلراید یک داروی کوتاه اثر است که برای درمان زود انزالی بر حسب مورد استفاده می شود. این دارو به صورت قرص های داپوکستین ۳۰ و ۶۰ میلی گرمی تولید شده و ۱ تا ۲ ساعت قبل از شروع فعالیت جنسی استفاده می شود و در کنترل انزال، کاهش اضطراب و افزایش رضایت تاثیر بسزایی دارد.

قرص کلومیپرامین برای زود انزالی و SSRIs

مرکزی که دستور انزال را صادر می کند در طناب نخاعی قرر دارد که خود تحت کنترل عوامل مغزی و محیطی می باشد. ماده ای به نام سروتونین مسئول کنترل انزال است. داروهای ضد افسردگی SSRIs که برای درمان اختلالات خلقی استفاده می شوند با افزایش سطح سروتونین باعث کنترل و درمان زود انزالی می گردند. این داروها شامل سیتالوپرام، فلوکستین، فلوواکسامین، پاروکستین و سرترالین هستند.

آمپول برای درمان زود انزالی

درمان های دارویی زودانزالی بصورت قرص یا داروهای موضعی بصرت اسپری، ژل و یا کرم می باشد و آمپولی برای درمان زودانزالی وجود ندارد. از این رو از تزریق هرگونه آمپول برای جلوگیری از زود انزالی خودداری نمایید.

*متاسفانه بسیاری از افراد برای طولانی‌تر شدن رابطه جنسی خود، به داروهایی چون متادون و ترامادول روی می‌آورند. بدون آن که از اثرات اعتیادآور و وابستگی آن‌ها اطلاع داشته باشند. دقت کنید که به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو جهت درمان زود انزالی نکنید.

منبع: سحربهروزیان، روانشناس مدافون

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

خانه » مجله پزشکی و روانشناسی » مقالات پزشکان » زودانزالی چیست؟

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرف جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.
برای درمان حتما به پزشک یا روانشناس مراجعه نمایید. در صورتی که تمایل به دریافت مشاوره پزشکی و روانشناسی به صورت آنلاین دارید، به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین پزشکی مشاوره آنلاین روانشناسی
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *