سوالات متداول درباره اختلال وسواس فکری

وسواس فکری

در این مقاله از مدافون سحر بهروزیان روانشناس آنلاین مدافون به برخی از سوالات شما عزیزان درباره وسواس فکری پاسخ خواهد داد. همراه مدافون باشید.

جهت مشاوره با سحر بهروزیان، روانشناس مدافون کلیک کنید.

وسواس فکری و عملی چیست؟

اختلال وسواس فکری یا OCD نوعی اختلال بهداشت روانی است که افراد را در هر سنی و از جنبه های مختلف زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. افکار استرس‌زا، ناخواسته و بی‌ربط که مداوم به ذهن خطور می‌نمایند را «وسواس فکری» و زمانی که فرد احساس نیاز می‌کند تا یک رفتار خاص را مداوم تکرار نمایند را «وسواس عملی» می‌گویند.

در چه سنی اختلال وسواس آغاز می شود؟

اختلال وسواس فکری می تواند در هر سنی از کودکی و یا بزرگسالی نمایان شود. اما معمولا بروز این اختلال در دو رده ی سنی 10 الی 12 سالگی و اواخر نوجوانی یا اوایل جوانی شیوع بیشتری دارد.

آیا اختلال وسواس ارثی است؟

تحقیقات نشان می دهد که اختلال وسواس در خانواده ها دیده می شود و ژن ها احتمالا در گسترش بیماری نقش بازی می کنند. در واقع اختلال وسواس می تواند پایه ارثی و ژنتیکی داشته باشد. اما در واقع اتفاقات ناخوشایند یا روابط ناسالم خانوادگی نیز می تواند اختلال وسواس را آغاز یا وخیم‌تر نماید.

آیا اختلال وسواس فکری، نوعی اختلال مغزیست؟

با توجه به تحقیقات صورت گرفته اختلال وسواس ناشی از مشکلاتی در ارتباط میان بخش پیشین مغز و بخش های عمیق تر است. این ساختارهای مغزی از یک پیام رسان شیمیایی به نام سروتونین استفاده می کنند. عملکرد سروتونین در مغز برخی از بیماران مبتلا به این وسواس اختلالاتی دارد که با استفاده از داروهای سروتونین و یا درمان شناختی قابل درمان می باشد.

بیشتر درباره وسواس فکری بدانید.

آیا وسواس فکری انواع مختلفی دارد؟

بله وسواس فکری به دسته های مختلفی تقسیم میشود. این دسته ها عبارتند از: افکار پرخاشگرانه یا جنسی، ترس از صدمه رسیدن به دیگران، ترس از میکروب ها و آلودگی ها، شک و تردید در ناقص انجام دادن کار، مسائل مربوط به اموز مذهبی و انجام گناه، خود کنترلی و ترتیب و تقارن.

وسواس کودکان چه دلایلی دارد؟

گاهی اوقات وسواس کودکان ژنتیکی هم بوده و اگر به اعضای خانواده دقت کنید، پدر و یا مادر در زمانی، دچار وسواس بوده اند. از این رو والدینی که دچار وسواس هستند می توانند این عارضه را به کودک خود هم انتقال دهند. اختلالات اضطرابی هم باعث وسواس می شود.

روانشناس آنلاین رایگان مدافون د هر لحظه همراه شماست

آیا وسواس فکری درمان قطعی دارد؟

بله با انجام برخی اقدامات می توان این اختلال را تا حد زیادی تحت کنترل قرار داد. اما توصیه می شود که افراد با مشاهده کوچکترین علائمی به روانشناس مراجعه نمایند و درمان را در مراحل اولیه آغاز نمایند.

آیا وسواس فکری خطرناک است؟

وسواس فکری یکی از اختلال‌های روان شناختی است که به کمک درمان‌های غیر دارویی نظیر درمان شناختی رفتاری و درمان‌های دارویی نظیر مصرف داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب قابل درمان است. برخی افراد فکر می‌کنند وجود وسواس‌های فکری به معنای خطر دیوانگی و بسیار خطرناک است. این در حالی است که اکثر افراد در صورت دریافت درمان مناسب می‌توانند این مشکل را در خود بهبود ببخشند و مجدداً رضایت درونی و سلامت ذهن خود را به دست بیاورند.

منبع: سحر بهروزیان روانشناس مدافون

تست آنلاین وسواس فکری

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 267

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.