سوالات رایج درباره بلوغ زودرس دختران و پسران

دراین مقاله از مدافون دکتر پرستو رستمی، فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم کودکان به برخی از سوالات رایج شما عزیزان پاسخ داده اند. همراه ما باشید.

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس به صورت شروع علائم بلوغ (افزایش رشد سینه ها) در دختران در سنین کمتر از 8 سال و در پسران(افزایش رشد بیضه) در سنین کمتر از 9 سال تعریف می شود.

اگر می خواهید درباره بلوغ زودرس اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله زیر را مطالعه کنید:

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس در دختران و پسران

از کجا بفهمم فرزندم دچار بلوغ زودرس شده؟    

اگر رویش موی زیربغل و یا بزرگ شدن سینه را در دختر زیر 8 سال خود مشاهده کردید، فرزند شما دچار بلوغ زودرس گردیده است. همچنین اگر قبل از 9 سالگی شاهد بم شدن صدا و یا بزرگ شدن بیضه های پسر خود شدید، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

آیا بین چاقی و بلوغ زودرس ارتباط وجود دارد؟

بله. با توجه به تحقیقات صورت گرفته میان چاقی و بلوغ زودرس ارتباطی وجود دارد. این ارتباط در دختران بیشتر از پسران است.

آیا ارتباطی بین بلوغ زودرس و مصرف مواد غذایی خاصی وجود دارد؟

تاکنون ارتباط یک ماده غذایی خاص با بلوغ زودرس شناسایی نشده است ولی مصرف بیش از حد سویا در پسران ممکن است منجر به ایجاد علائم زنانه (رشد سینه ها) در آنها شود.

پزشک آنلاین مدافون در هر لحظه با شماست.

آیا درمان بلوغ زودرس عارضه دارد؟

در صورتی که درمان بلوغ زودرس به درستی صورت گیرد معمولاً عارضه ای به دنبال نخواهد داشت. اما درمان بدون تشخیص پزشک و فقط به اصرار والدین معمولاً توصیه نمی شود.

اولین نشانه بلوغ زودرس در دختران چیست؟

در اکثر موارد اولین علامت بلوغ زودرس در دختران رشد پستان ها است که در ابتدا به صورت برجسته و برآمده شدن نوک پستان ها نمایان می شود.

بلوغ زودرس دختر 6 ساله

آیا بلوغ زودرس به درمان نیاز دارد؟

اگر بلوغ زودرس به دلیل خاصی داشته باشد، باید درمان هر چه زودتر شروع شود چون با درمان علت زمینه‌ای، علایم بلوغ زودرس بهبود می یابند. اما اگر علتی برای بلوغ یافت نشد، تصمیم برای درمان به عوامل متعددی بستگی دارد. اما والدین به هیچ عنوان نباید اصراری برای درمان بلوغ زودرس داشته باشند و تشخیص را به پزشک بسپارند. چرا که درمان بی دلیل برای کودک عوارض خواهد داشت. معمولاً درمان بلوغ زودرس بصورت تزریقی است که با نظر پزشک با فواصل خاصی انجام می‌شود. این کودکان باید تحت کنترل باشند و بصورت دوره‌ای معاینه شوند. درمان تا زمانی پیش‌بینی می‌شود که قد کودک به محدوده قد والدینش برسد و بر اساس تصمیم پزشک ادامه می‌یابد.

آیا عوامل محیطی در بروز بلوغ زودرس تاثیر دارد؟

عوامل محیطی قطعا بی تاثیر نخواهند بود و هر عامل تحریک کننده ای اعم از شنیداری و دیداری می تواند در ایجاد بلوغ زودرس، مخصوصا از جنبه روانشناختی در کودکان، اثرگذار باشد. از عوامل ایجاد بلوغ زودرس می توان به نوع لباس، معاشرت نادرست، ستایش جنس مخالف نزد کودک، تعقیب کنجکاوی و تجسس توسط کودک، نیاز شدید به محبت، نقص اخلاق و شوخی های بی بند و بار و … اشاره کرد.

در صورت نیاز به مشاوره با پزشک فوق تخصص غدد کودکان در خصوص بلوغ زودرس وارد لینک زیر شوید:

فوق تخصص غدد کودکان

منبع: دکتر پرستو رستمی، فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم کودکان

 

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1425

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

  1. سلام من یه دختر ۱۲ سالم از ۱۱ سالگی به بلوغ رسیدم حدود ۴ماه دیگه میشه ۱ سال کامل که من به بلوغ رسیدم قدم وقتی که پریود شدم ۱۴۸ بود الان ۱۵۱ مادرم ۱۶۷ که بخاطر پیری قدش به ۱۶۰ رسید پدرم قد ۱۷۵ رو داره میخواستم بپرسم امکان داره من قدم به ۱۶۲ برسه به دختر عمم که اندازه ی خودمه حسودیم میشه حتی چند ماه از من کوچیک تره و قدش ۱۵۵ 😭

  2. سلام من ۱۵ سالمه با قد ۱۶۰

    من سوال دارم. من چرا صورتم درشت نمیشه صورتم و سرم بچه گانه است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.