جلوگیری از تب شدید

8 نکته مهم درباره تب در کودکان و نوزادان

 صورت های سرخ شده از تب، بی قراری، بی اشتهایی و گریه کودکان، صحنه آشنا برای بسیاری از پدر و مادرهاست. والدین کودک، نمی دانند که با استامینوفن تب را پایین بیاورند یا شیاف، به پزشک مراجعه کنند یا خیر. چه طور از تب شدید جلوگیری کنند. گاهی تب هیچ علامت دیگری ندارد و بر نگرانی والدین می افزاید. در این مقاله دکتر پرستو رستمی، فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان درباره تب در نوزادان و کودکان توضیح می دهد. برای دریافت مشاوره آنلاین از دکتر رستمی، می توانید به اپلیکیشن مدافون مراجعه کرده و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید.

چه موقع می گوییم کودک دچار تب شده است؟

تب یک پاسخ طبیعی به شرایط مختلف بدن است که شایع ترین آن عفونت می باشد. تب هنگامی اتفاق می افتد که دمای بدن به دلیل بالا آمدن ترموستات بدن به دمای بالاتر از حد معمول ، افزایش می یابد. درجه حرارت بدن بیش از 38 درجه سانتیگراد را تب می گویند.

سوال خود را درباره تب کودک از دکتر پرستو رستمی بپرسید

بهترین روش اندازه گیری تب در کودکان چیست؟

درجه حرارت بدن به روش های مختلف شامل موارد زیر اندازه گیری می شود:

 دهانی

 زیربغل

 گوش

 پیشانی

 مقعدی

اندازه گیری مقعدی و دهانی (در کوکان با سن بیشتر از 4 سال) از دقیق ترین روش ها هستند.

 اندازه گیری درجه حرارت زیر بغل دقت کمتری دارد ولی می تواند به عنوان اولین تست در شیرخواری که سن کمتر از 3 ماه دارد یا کودکان با سن بالاتر که قادر به نگهداری دماسنج زیر زبان خود نیستند، در نظر گرفته شود.

 اگر درجه حرارت زیر بغل بالاتر از 37/2 درجه سانتیگراد باشد باید درجه حرارت از طریق مقعد اندازه گیری شود. درجه حرارت هایی که از طریق گوش یا پیشانی گرفته می شوند دقت کمتری دارند.

سوال خود را در خصوص بیماری کودکتان به صورت آنلاین از دکتر مریم افتتاح بپرسید

چه تب سنج (ترمومتر) های برای اندازه گیری تب کودکان و نوزادان بهتر است؟

 ترمومترهایی که به صورت نوارهای پلاستیکی یا شبیه پستانک هستند از دقت کمتری برخوردار هستند. ترمومتر (دستگاه تب سنج) های دیجیتالی دقیق تر هستند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

ترمومترهای شیشه ای حاوی جیوه به دلیل خط تماس با جیوه در صورتی که ترمومتر شکسته شود، خطرناک هستند. اگر ترمومترهای دیجیتال در دسترس نبودند می توان از ترمومتری جیوه ای با احتیاط استفاده کرد ولی قبل از استفاده باید ترمومتر تکان داده شود تا محتوای جیوه به سمت پایین حرکت کند.

هیپچگاه با لمس پوست کودک نمی توان درجه حرارت دقیق را حدس زد.

چه علت هایی برای تب در کودکان وجود دارد؟

تب ممکن است نقش مهمی در دفاع بدن علیه عفونت داشته باشد اما می تواند منجر به ناراحتی کودک شود. تب معمولاً با سایر علایم همراه است.

از شایعترین علل مختلف تب می توان به این موارد اشاره کرد:

 سرماخوردگی

 اسهال و استفراغ

 عفونت گوش

 عفونت ادرار

 عفونت ریه

 خروسک  و...

برخی از این علایم به ارزیابی توسط پزشک نیاز دارد.

چه موقع برای تب کودکان باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرد؟

در اکثر موارد تب در خانه درمان می شود ولی در موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:

 • شیرخواران با سن کمتر از 4 ماه که درجه حرارت مقعدی 38 درجه سانتیگراد یا بیشتر داشته باشند. به این دسته از شیرخواران نباید بدون مشورت با پزشک داروهای تب بر داده شود.
 • شیرخواران سنین 3 ماه تا 3 سال که درجه حرارت مقعدی آنها 38 درجه سانتیگراد یا بیشتر باشد و به مدت بیشتر از 3 روز تب داشته باشند یا بیمار به نظر برسند (بی قراری و گریه شدید، غذا نخوردن، استفراغ شدید).
 • کودکان 3 ماه تا 3 سال که درجه حرارت مقعدی آنها 38/9 درجه سانتیگراد یا بیشتر باشد.
 • کودکان در هر سنی که درجه حرارت مقعدی، دهانی، گوشی یا پیشانی 40 درجه یا بیشتر باشد .
 • کودکانی که درجه حرارت زیربغل آنها 39/4 درجه یا بیشتر باشد.
 • کودکان در هر سنی که همراه با تب تشنج داشته باشند. تشنج همراه تب، در کودکان 6 ماه تا 6 سال زمانی که درجه حرارت بدن بیش از 38 درجه باشد، رخ می دهد.
 • کودکان در هر سنی که تب های عود کننده داشته باشند که بیشتر از 7 روز طول بکشد. حتی اگر تب چند ساعت طول نکشد. (تب طولانی)
 • کودکان در هر سنی که دارای بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی، کانسر (سرطان) و ....هستند، در صورت تب باید به پزشک مراجعه کنند.
 • کودکانی که تب با ضایعات جدید پوستی دارند.

برای درمان خانگی تب چه باید کرد؟

در اکثر موارد نیازی نیست که تب کودک درمان شود. کودکان با سن بالاتر از 3 ماه که درجه حرارت مقعد کمتر از 38/9 درجه سانتیگراد دارند و بیماری زمینه ای ندارند و عملکرد نرمال دارند، نیازی به پایین آوردن تب کودک نیست..

درمان تب در کودکان در موارد زیر توصیه می شود:

 • کودکانی که بیماری زمینه ای دارند.
 • کودکانی که سابقه تب و تشنج قبلی داشته اند (درمان تب از تشنج جلوگیری نمی کند اما باید مراقب بود.)
 • در صورتی که کودک به دلیل تب ناآرام است و شاید درمان تب باعث آرامش وی شود.

نحوه استفاده از داروهای تب بر چیست؟ بهترین داروی ضد تب چیست؟

استامینوفن یا ایبوپروفن  از مؤثرترین داروهای ضد تب هستند. این داروها منجر به کاهش درجه حرارت حدود 1 تا 1.5 درجه سانتیگراد می شوند. آسپیرین به هیچ عنوان در کودکان کمتر از 18 سال توصیه نمی شود.

استامینوفن هر 4 تا 6 ساعت می تواند تجویز شود اما نباید بیشتر از 5 بار در طول 24 ساعت استفاده شود. استامینوفن در شیرخواران کمتر از 3 ماه نباید استفاده نشود، باید برای این کودکان با پزشک مشورت شود.

ایبوپروفن هر 6 ساعت تجویز می شود ولی در کودکان کمتر از 6 ماه نباید استفاده شود.

استفاده ترکیبی از ایبوپروفن و استامینوفن توصیه نمی شود.

در هنگام تب مایعات بیشتری به کودکان بدهید. کودکان ممکن است در اثر تب احساس گرسنگی نکنند و نیازی نیست که آنها را مجبور به خوردن غذا کنیم.

در هنگام تب کودکان احساس خستگی دارند بنابراین والدین باید کودکان را تشویق کنند که استراحت کنند.

پاشویه و خنک کردن بدن به اندازه داروها برای کنترل تب مؤثر نیستند و بطور کلی توصیه نمی شوند. برای تن شویه از الکل استفاده نشود.

چه موقع ممکن است تب منجر به تشنج شود؟ آیا کودکی که یک بار بر اثر تب دچار تشنج شده، احتمال بیشتری دارد که در دفعات بعدی هم دچار تشنج بشود؟

هر کودکی با سن ۶ ماه تا ۵ سال بدون هیچ بیماری با زمینه مغزی ممکن است در صورت تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد دچار تشنج شود. احتمال تکرار تشنج به دنبال تب وجود دارد به همین دلیل باید تا سن ۵ سالگی به این کودکان در دو روز اول تب، علاوه بر داروهای پایین آورنده تب از دیازپام استفاده شود.

 مشاهده لیست همه پزشکان آنلاین متخصص اطفال

امتیاز دهی

امتیاز: 100% - 1 نفر

100%

نفر

Copyright 2021 MEDAFONE