دلایل انحراف ستون فقرات چیست؟

دلایل انحراف ستون فقرات چیست؟

انحراف ستون فقرات به دلایل متعددی مانند پرت شدن از بلندی یا هر گونه سانحه ای رخ می دهد که برای درمان آن باید از بهترین جراح دیسک کمر و ستون فقرات بهره برد تا مهره های ستون فقرات به حالت اولیۀ خود بازگردند و مشکل رفع شود.

 

همانطور که می دانید شکل ستون فقرات مانند حرف S الفبای انگلیسی است که سبب محافظت از نخاع در مواجهه با آسیب ها می شود. در صورتیکه ستون فقرات دچار هر نوع مشکلی شود، بدن حالت طبیعی خود را از دست می دهد و فرد بیمار از انجام امور روزانۀ خود ناتوان می شود. اگر این مشکل بسیار جدی باشد در حدی که مهره ها دچار شکستگی شده باشند، به احتمال زیاد بیمار نمی تواند دیگر حرکت کند و باید تا آخر عمر برای تحرک از صندلی های چرخدار استفاده کند.

انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) چه علائمی دارد؟

والدین باید به علامت هایی مانند عدم تقارن در شانه ها یا باسن، انحنای بدن به یک سمت، درد در نواحی مختلف، اختلاف در طول پاها، و غیره در فرزندان بالای 8 سال خود توجه کنند و در صورتیکه هر یک از این موارد را مشاهده کردند، در اولین فرصت با پزشک متخصص مشورت نمایند.

بیمارانی که مبتلا به انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) هستند به دلیل شکل غیر معمول کمر، به متخصصان ستون فقرات مراجعه می کنند. البته در بیشتر موارد انحراف ستون فقرات منجر به درد نمی شود ولی بیمار در طولانی مدت مبتلا به کمر درد می شود.

مشاوره آنلاین روانشناسی و پزشک آنلاین در مدافون

تشخیص و درمان انحراف ستون فقرات

در صورتیکه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود براحتی قابل درمان می باشد. پزشک متخصص تمامی بخش ها مانند قفسه سینه، لگن، پاها، شانه ها، و غیره را بررسی می کند و اگر مورد غیر عادی مشاهده شد، در همان مراحل اولیه به کمک اشعۀ ایکس، زاویۀ انحراف ستون فقرات (cobb) را اندازه گیری می کند.

درمان سنتی برای بهبود مشکلات مربوط به ستون فقرات انجام ورزش، حرکات اصلاحی، دستکاری، تحریک الکتریکی، بریسینگ، و قرار دادن کفی طبی در کفش بیمار می باشد. البته ورزش های درمانی باید با هدف ارتقای عضلات مرکزی شکم، و کمر انجام شوند تا موجب انعطاف پذیری بیشتر کمر و رفع درد ستون فقرات گردند.

در صورتیکه علت بیماری تشخیص داده شده باشد ولی درمان های پیشنهادی موثر نباشد، گزینۀ جراحی می تواند برای درمان انحراف ستون فقرات مفید واقع شود. البته بیمار باید تمامی خطرات احتمالی مربوط به جراحی را در نظر بگیرد و سپس اقدام به اینکار نماید. قبل از انجام جراحی، مشورت کردن با یک جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات امری ضروری می‌باشد.

همین الان می تونی با یک متخصص ارتوپدی، درباره مشکل ستون فقرات مشورت کنی!

منبع: مقاله دکتر سید شهاب قاضی میرسعید؛ دلایل انحراف ستون فقرات

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *