مراقبت سالمندان از کم آبی بدنشان

مراقبت سالمندان از کم آبی بدنشان

کم آبی بدن که عارضه‌‌ای شایع در سالمندان است زمانی رخ می‌دهد که آب از دست رفته بدن بیش از مقدار مصرفی آن باشد. علائم عمومی کم آبی بدن در سالمندان، سردرگمی، بدخلقی، بد شدن خاصیت ارتجاعی پوست و ضعف عضلانی در میان سایر نشانه‌ها را شامل می‌شود.

 

نشانه‌های کم آبی بدن در سالمندان

کم شدن آب بدن علت اصلی بستری شدن سالمندان است. علت افزایش احتمال کم آبی بدن در میان شهروندان سالخورده، کمتر بودن میزان مایعات در بدن آنها است که این میزان در حدود 10 درصد کمتر از مایعات موجود در بدن یک فرد بزرگسال است. همچنین تغییرات فیزیولوژیک مرتبط با پیری مانند کاهش احساس تشنگی و از دست دادن اشتها است که موجب شروع کم آبی در بدن سالمندان می‌شود.

با توجه به اینکه تابستان، گرمترین فصل سال است و دمای هوا در اکثر نقاط بالاست، این امر ممکن است تعادل آب بدن را دچار اختلال کند. وقتی دریافت آب ناکافی یا دفع آن خیلی زیاد است (مثلاً در شرایط اسهال و یا استفراغ)، کلیه‌های سالم با حفظ آب و دفع ادرار غلیظ‌تر، تلاش در جهت جبران کمبود آب می کنند. اما در گروه‌های آسیب‌پذیر مانند نوزادان و سالمندان، تغلیظ ادرار ممکن است کاهش پیدا کند و احتمال خطر بروز کم آبی در آنان افزایش می‌یابد.

اقدام لازم دیگر، جبران مایعات از دست رفته بدن با استفاده از محلول‌های قندی نمکی متناسب با وضعیت بیمار و در ادامه با بهبود نسبی وضعیت بیمار، نوشیدن آب و مایعات تأمین کننده نیازهای بدن به آب و الکترولیت‌ها (مانند سدیم و پتاسیم)، از مهمترین موارد برای بهبود وضعیت گرما زدگی است.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *