چربی خون بالا به اندام‌ها آسیب می‌رساند

چربی خون بالا به اندام‌ها آسیب می‌رساند

محققان دانشگاه سارلند در آلمان مکانیزم‌هایی را شناسایی کردند که چربی خون از طریق آن‌ها می تواند به بروز التهاب و به مرور زمان آسیب زدن به اندام‌های بدن منجر می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، یکی از مهمترین دلایل التهاب، عفونت است. زمانی که بدن احساس می‌کند میکروارگانیسم‌های خطرناکی مانند عوامل باکتریایی و ویروسی وارد بدن شده‌اند، یک واکنش التهابی نشان می‌دهد. این پاسخ ایمنی کاملا طبیعی است و به حفظ سلامت کمک می‌کند. اگر افزایش التهاب به دلایل دیگری به غیر از عفونت رخ دهد و این حالت غیر طبیعی مستمر باشد، منجر به آسیب‌های متفاوتی می‌شود. 
مطالعات جدید نشان می‌دهد سطح بالای تری‌گلیسیرید که به آن چربی خون نیز گفته می‌شود، یکی از عوامل بروز التهاب ناسالم است. 
محققان در ادامه مکانیسم‌هایی را که چربی خون بالا از طریق آنان می‌تواند منجر به التهاب شود کشف کردند. این تحقیقات در محیط آزمایشگاهی و سپس روی موش‌ها انجام شد و در پایان نتایج آن روی انسان‌ها نیز مورد بررسی و تجزیه قرار گرفت. در این تحقیقات یک مجموعه پروتئینی به نام NLRP3 مورد بررسی قرار گرفتند که در پاسخ سیستم ایمنی نقش دارند. در ادامه مشخص شد پروتئینی که توسط کبد آزاد می‌شود و آپولیپوپروتئین C3 نام دارد، پروتئین NLRP3 را فعال می‌کند. از طرفی میزان بالای آپولیپوپروتئین C۳ منجر به آسیب اعضای بدن می‌شود.

بررسی مدل‌های انسانی نشان می‌دهد میزان بالای این پروتئین در بروز بیماری‌های مزمن کلیه و مشکلات عروقی و حمله قلبی نقش دارد. از طرفی افزایش این پروتئین احتمال مرگ و میر به هر دلیلی را افزایش می‌دهد. محققان اکنون دلیل ارتباط چربی خون با افزایش ابتلا به بیماری‌های مختلف و آسیب به اندام‌های بدن را می‌دانند و بیش از پیش بر لزوم رژیم غذایی کم‌چرب در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی، قلبی و دیابت تاکید دارند. 
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Immunology منتشر شده است.

منبع: ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.