آیا آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند؟

آیا آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند؟

فوق تخصص بیماری‌های ریوی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در باره تاثیر آلودگی هوا بر سیستم ایمنی بدن،گفت: نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که یکی از عوارض آلودگی هوا، تضعیف سیستم ایمنی بدن است. این معضل همچنین خطر عفونت‌ها را می‌تواند بیشتر کند.

دکتر سیدعلی جوادموسوی اظهار داشت: عوارض آلودگی هوا به ۲ دسته آنی و طولانی مدت تقسیم می‌شود که کاهش سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند آسم، برونشیت و سرطان از جمله عوارض طولانی مدت این معضل است.

وی با اشاره به اینکه عوارض طولانی با توجه به نوع آلودگی هوا در مناطق مختلف، متفاوت می‌باشد، اظهار داشت: آلودگی هوا می‌تواند در کودکان سبب آسم و در زنان باردار سبب سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

جوادموسوی ادامه داد: عطسه، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، خلط و تنگی نفس از جمله عوارض آنی آلودگی هوا می‌باشد. این عوارض برای همه مردم است، اما برای کسانی که بیماری ریوی دارند می‌تواند بیشتر باشد و آلودگی هوا سبب تشدید بیماری این افراد می‌شود.

مصرف مایعات اثر آلودگی هوا را کاهش می‌دهد

وی به اقداماتی که سبب کاهش عوارض آلودگی هوا می‌شود، اشاره کرد و گفت: مصرف مایعات به خصوص آب از جمله کارهایی است که می تواند اثر آلودگی هوا را کاهش دهد.

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی به مردم توصیه کرد از سبزیجات و میوه‌جات تازه استفاده شود و از ورزش در فضای آزاد و پارک‌ها در این روزها بشدت پرهیز کنند.

جوادموسوی با اشاره به اینکه بیماران، کودکان، سالمندان و مادران باردار از جمله افرادی هستند که بیشتر در معرض عوارض آلودگی هوا قرار دارند، گفت: این افراد در روزهای آلوده از منازل خارج نشوند. همچنین به خانواده‌ها توصیه کرد که پنجره‌های خانه‌ها را باز نگذارند و در صورت امکان از تهویه در منازل استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران به مردم توصیه کرد در روزهای آلوده اصلا سیگار و قلیان مصرف نکنند و حتما در روزهای آلوده از ماسک استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی پزشکان معتقدند که مصرف ویتامین های C و E هم می‌تواند در کاهش عوارض ریوی در روزهای آلوده، کمک کننده باشد، گفت: مردم با استفاده از ماسک و انجام اقدامات بیان شده تا حدی از عوارض آلودگی هوا بکاهند.

جواد موسوی به نقش مردم در کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: مردم هم باید در کاهش آلودگی مشارکت داشته باشند و این کار فقط وظیفه دولت نیست و مردم هم باید نقش خودشان را ایفا نمایند.

منبع:https://www.irna.ir

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.