بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟

بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟

دیسک ها بالشتک های لاستیکی هستند که بین استخوان های ستون مهره ها قرار داشته و دور تا دور نخاع را فرا گرفته اند. دیسک‌ها به وسیله پارگی لایه بیرونی دیسک به نام «آنولوس» یا جدا شدن صفحه انتهایی از بدنه استخوان‌های مهره که به مرکز ژل مانند (نوکلئوس پالپوزوس) اجازه تراوش به بیرون را می دهد، دچار فتق می‌شوند. این ژل می‌تواند بخش‌هایی از عصب را فشرده یا منقبض کند و باعث درد شود. نوکلئوس پالپوزوس بیرون زده، حاوی پروتئین های التهابی است که می‌توانند التهاب کافی برای تحت تاثیر قرار دادن عصب مجاور را ایجاد کرده و باعث چیزی شوند که معمولا به درد سیاتیک یا رادیکولوپاتی معروف است.

 

بیماری دیسک کمر در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

بیماری دیسک کمر معمولا از سی سالگی به بعد ایجاد می گردد. البته در زنان جوان زیر سی سال نیز می توان به ندرت این بیماری را مشاهده کرد. قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره‌های کمر ایجاد نمی‌شود و در مهره‌های پشتی (قسمت بالای مهره‌های کمری) در اثر ضربه اتفاق می افتد. زیرا در حدود سن۲۰ سالگی پدیده پیر شدن برای دیسک ها وجود ندارد و از سن ۲۰ سالگی به بعد کم کم آب دیسک‌ها کم شده و امکان شکننده شدن آنها بیشتر می گردد. دیسک با سن افراد رابطه مستقیم دارد. یعنی هر چه سن بالاتر رود، احتمال پیدا شدن دیسک بیشتر می شود.

علت و علائم بیرون زدگی دیسک کمر

با افزایش سن افراد، مواد مایع مرکز دیسک از بین میرود و دیسک ها سخت می شوند و دیگر مانند یک بالشتک نرم نیستند. این عامل باعث جابه جایی مرکز دیسک ، ترک خوردن و ایجاد شکاف در دیسک شده و در نهایت پارگی و بیرون زدگی دیسک کمر ایجاد می شود. بیشترین بیرون زدگی و پاره شدن دیسک کمر در ناحیه تحتانی دو تا از دیسک های کمر به وجود می آید. از علائم بیرون زدگی دیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

البته دقت داشته باشید برای تشخیص حتما باید توسط متخصص ستون فقرات معاینه شوید .

 • درد ناگهانی در پشت حین فعالیت بدنی
 • اختلال در حفظ تعادل
 • درد و سفتی در ناحیه کمر
 • درد در باسن و ساق پاها
 • اسپاسم عضلانی
 • گزگز یا بی حسی و ضعف در پاها
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع و فلج اندام های تحتانی در موارد شدید

جهت مشاوره با دکتر مسعود اصغری نوسری جراح و متخصص مغز و اعصاب مدافون کلیک کنید.

درمان بیرون زدگی دیسک کمر

معاینه دقیق بالینی معمولا برای تشخیص کافی است، ولی انجام MRI و نوار عصب می تواند به افزایش دقت تشخیص کمک می کند. بسته به شدت علائم فتق دیسک، درمان های فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی ، داروهای شل کننده عضله، داروهای ضد درد، داروهای ضد التهاب، تزریق کورتون در محل فتق و انجام عمل جراحی برای آن به کار می روند.

معمولا حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی که دچاربیرون زدگی دیسک کمرهستند بدون عمل جراحی درمان می شوند. پزشکان درچند هفته اول، درمان های اولیه که نیازی به عمل جراحی ندارد را برروی بیمار انجام می دهند و زمانیکه با این درمان ها بیمار بهبود نیافت و درد در بدن او باقی ماند پزشک انجام عمل جراحی را ضروری می داند.

توصیه کلی به افراد مبتلا به دیسک کمر

 • بیشتر از ۴۵ دقیقه ننشینید
 • تکیه گاه مناسب برای کمر
 • تقویت لگن خاصره‌
 • به پشت یا پهلو بخوابید و به شکم نخوابید .
 • از پوشیدن کفش پاشنه بلند به صورت مداوم اجتناب کنید .
 • استرس و فشارهای روحی را کاهش بدید .
 • بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم.

راه های پیشگیری از بیرون زدگی دیسک کمر

برای پیشگیری از فتق دیسک لازم است به نکات زیر توجه کنید:

انجام حرکت های ورزشی و تقویت عضلات کمر

قرار دادن بدن در وضعیت مناسب به منظور کاهش فشار به ستون فقرات

تناسب اندام و وزن متعادل. زیرا اضافه وزن باعث ایجاد فشار بر روی ستون فقرات و دیسک های بین مهره ای می گردد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *