نشانه‌ها و راهکارهای پیشگیری و مقابله با دلتا کرونا

سویه دلتا کرونا

 اکنون نزدیک به 2 سال است که همه دنیا مخصوصا ایرانی‌ها درحال دست و پنجه نرم کردن با یک ویروس ناشناخته و بسیار خطرناک هستند. در این روزها کرونا ویروس به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر کشوری تبدیل شده است. یکی از ویژگی‌های این ویروس مرموز جهش یافتن‌های متوالی و البته خطرناک‌تر شدن از قبل است. جدیدترین و وحشتناک‌ترین گونه جهش یافته این ویروس کرونای دلتا است که اخیرا قربانیان زیادی در سراسر دنیا و کشور ما گرفته است.

کرونای دلتا با تاثیرپذیری از ویروس مادر یعنی همان کرونا اصلی، به حدی رسیده است که میزان شیوع آن در محیط و افراد 70 درصد بیشتر شده و همچنین میزان کشندگی‌اش هم حداقل 30 درصد بیشتر از گونه‌های قبلی خود است.

در حال حاضر چهار نوع ویروس کرونا که همگی بر پایه ویروس سارس هستند در سرتاسر جهان منتشر شده است. همانطور که گفته شد، دلتا کشنده‌ترین نوع ویروس است که با اولین پیدایش آن در هند، لرزه به تن جهانیان افتاد. این ویروس باعث کاهش اثرپذیری واکسن‌های مختلف از جمله فایزر و اسپوتنیک شده که در ادامه مطلب به ذکر این مباحث خواهیم پرداخت.

درباره سویه دلتا کرونا بیشتر بدانید.

کرونای دلتا و نشانه‌های آن

خطرناک‌ترین نوع ویروس کرونا که در حال حاضر تمام فعالیت‌های واکسیناسیون و کنترل این بیماری را مختل کرده است، کرونای دلتاست. این ویروس از هند شروع به گسترش کرد و به سرعت در سرتاسر دنیا منتشر شد. البته نوع جدیدتری از این ویروس هم هست که پلاس نام دارد، اگرچه هنوز در دنیا به طور کامل پخش نشده است.

این ویروس به راحتی وارد سلول‌های انسان می‌شود و با ترکیب آسان با این سلول‌ها به سرعت در بدن نشر پیدا کند. همچنین افراد جوان بیشترین هدف این ویروس هستند. پس باید بسیار در برابر این ویروس محتاط بود. در ادامه نیز به علائم این مریضی کشنده خواهیم پرداخت.

کرونای دلتا با تطبیق دادن و شباهت دادن بسیار زیاد خود به سرماخوردگی شدید، باعث شده تا بسیاری از مردم این ویروس را با سرماخوردگی اشتباه گرفته و از قرنطینه دوری کنند. از نشانه‌های این ویروس می‌توان به سردردهای نسبتا شدید و گلودرد اشاره کرد.

البته دلتا نشانه‌های دیگری را هم دارد. آبریزش بینی و تب هم از رایج‌ترین نشانه‌های این بیماری هستند. اگرچه سرفه و یا از دست دادن بویایی درباره این گونه کمتر شایع است و یا اصلا در این بیماری دیده نمی‌شود اما نباید از آن‌ها غافل شد. پس سعی کنید که همیشه به تمام این علائم نیم نگاهی داشته باشید.

تغذیه در زمان شیوع کرونا ویروس

پاندمی کرونای دلتا و دیگر انواع این بیماری باعث شده تا در سبک تعذیه انسان‌ها تغییراتی ایجاد شود. باید در نظر داشته باشید که برای حفظ سلامتی خود و افزایش مقاومت در برابر این ویروس لازم است تا همیشه سه وعده غذایی خود یعنی صبحانه، ناهار و شام را بخورید.

همچنین شایان ذکر است که باید کمی هم در برابر غذاهای چرب و پرکالری از خود مقاوت نشان دهید. برای جبران کالری‌های یک غذای پرچرب می‌توانید با خوردن سالاد و سبزی سیستم ایمنی بدن را بهبود دهید.

در آخر باید به این نکته هم اشاره کرد که باید همیشه انواع میوه‌ها را به دلیل ویتامین‌های زیاد و همینطور آهن موجود در آن‌ها در برنامه غذایی خود قرار دهید. برای تقویت سیستم ایمنی در برابر کرونای دلتا باید میزان آنتی اکسیدان در بدن خود را هم با خوردن میوه‌های مختلف تأمین کنید.

داروها و واکسن‌های کرونای دلتا

بهترین دارو برای ویروس کرونای دلتا و دیگر انواع آن، دریافت واکسن است. البته برای بسیاری از واکسن‌های دنیا تنها یک بار دریافت واکسن کافی نیست و فرد باید حداقل دو دوز واکسن را تزریق کند. اگرچه داروهای دیگری هستند که به بهبود این بیماری کمک می‌کنند. به عنوان مثال استامینوفن برای پایین آوردن تب بسیار مناسب است.

همچنین داروهای مختلفی از جمله داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز وجود دارند که به روند بهبود این بیماری کمک شایانی می‌کنند. البته داروهای ممنوعه‌ای هم وجود دارند از جمله آزیترومایسین و یا داکسی سیکلین که نباید برای بیماران تجویز شوند.

با انواع واکسن کرونا آشنا شوید.

انواع آزمایش‌های برای شناسایی کرونای دلتا

برای تشخیص مبتلا بودن به ویروس کرونای دلتا راه‌های مختلفی از جمله تست PCR و همینطور آزمایش خون وجود دارند که پیشنهاد اکثر پزشکان و بیمارستان‌ها به مردم انجام تستPCR می‌باشد. چرا که دیگر آزمایشات درصد خطای بالاتری دارند و ممکن است مشکل‌ساز شوند.

تحلیل آزمایش کرونا PCR

اگر شما هم تست تشخیص کرونا یا PCR داده باشید، و تست شما مثبت یا positive شده باشد، حتما عددی به نام ct در این آزمایش به چشم تان خورده است.اما ct چیست؟

 عدد ct در تست کرونا، تعداد دفعات تکثیر ژن در نمونه را نشان می دهد. این عدد هر چه پایین تر باشد، نشان دهنده فراوانی بیشتر ژن در نمونه می باشد.  در واقع عدد ct با فراوانی ژن در نمونه نسبت عکس دارد. هر چه عدد ct بالاتر باشد،  نشان دهنده خفیف تر بودن میزان بیماری است.

این عدد بر حسب کیت به کار رفته در آزمایشگاه ممکن است متفاوت باشد اما معمولا بین 10تا 35 است. هر چه به عدد 35 نزدیک می شویم نشان دهنده این است که بیماری خفیف تر است و مقدار آنتی ژن در نمونه کمتر است.

عدد 35 به بالا هم در واقع کرونا منفی محسوب می شود که در آزمایش به صورت negative نشان داده می شود.

عدد ct مشخص نمی کند که بیمار در ابتدای بیماری، اواسط بیماری یا انتهای آن قرار دارد بلکه مشخص می کند که آیا بیمار در وضعیت حاد بیماری قرار دارد یا خیر.

این عدد به پزشک و پرستار نشان می دهد که روند درمان به چه صورت پیش رفته است. برای مثال بیمار در ابتدای بیماری تست می دهد و عدد ct وی 20 است. بعد از گذشت دو هفته و انجام درمان، بیمار تست مجددی می دهد و برای مثال ct وی به 30 یا بیشتر از 35 می رسد و به این ترتیب پزشک یا پرستار می فهمد که بیمار رو به بهبود است یا بهبود یافته است.

نحوه قرنطینه مبتلا به کرونای دلتا

برای قرنطینه یک فرد مبتلا به کرونای دلتا یا هر نوع کرونای دیگر در خانه باید نکاتی رعایت شوند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. درباره این نکات باید گفت که اولین مورد برای رعایت این است که فرد باید در یک اتاق به صورت تنها ایزوله شود. ضمنا باید اتاق فرد بیمار تهویه مناسب یعنی یک پنجره باز یا چیزهای دیگر شبیه آن را داشته باشد.

همچنین بیمار باید توجه کند که تا حد امکان از حضور در مکان‌های دیگر خانه اجتناب کند. به عنوان مثال به اسم قرنطینه خانگی بودن اقدام به پرسه و قدم زدن در فضای خانه نکند. همچنین اعضای خانواده باید تا حد امکان از او دور بمانند و در نزدیکی با او حتما ماسک بزنند. در آخر باید به این اشاره کرد که تمام نقاطی که بیمار با آن تماس داشته است، باید به طور روزانه کاملا ضد عفونی شوند.

پزشکان توصیه می کنند که مدت زمان قرنطینه در کرونای دلتا بین 18 تا 21 روز باشد. در صورتی که به طور کلی در کرونا، مدت زمان قرنطینه 2 هفته (به شرط نداشتن علائمی همچون تب، سرفه، تنگی نفس، بدن درد و… ) است.

نکته مهم در مورد عدم کفایت واکسن

باید همواره این نکته را در گوشه ذهن خود داشتهه باشید که شما حتی با دریافت هر نوع واکسنی، در برابر کرونای دلتا و یا هر نوع دیگری از این بیماری به طور کامل مقاوم نخواهید شد. واکسن فقط باعث می‌شود تا بیماری به میزان کمتری در بدن فرد واکسینه شده فعالیت داشته باشد ولی ابتلا به آن را منتفی نمی‌کند.

ویزیت آنلاین را در مدافون تجربه کنید.

سخن پایانی

در انتهای این مطلب قصد داریم به یک جمع‌بندی کامل درباره کرونای دلتا بپردازیم. درباره این بیماری باید گفت که کرونا ویروس دلتا که اخیرا نوع دلتا پلاس آن هم ایجاد شده است، شایع‌ترین و البته خطرناک‌ترین نوع جهش یافته این ویروس است. شما می‌توانید با مراقب‌های توصیه شده از جانب سازمان جهانی بهداشت از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنید. در پایان باید بدانید که با واکسینه شدن در برابر این بیماری از ابتلا به کرونا محافظت کامل نخواهید شد، بلکه فقط ابتلای شما به این بیماری خفیف‌تر خواهد بود.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *