دلایل لکه بینی در ماه های مختلف بارداری

 

لکه‌بینی در ابتدای دوران بارداری جزء مواردی است که میان مادران باردار پدیده ی شایعی بوده و تا حدی دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. البته این لکه بینی یا خون ریزی کم در در دوران بارداری می تواند باعث نگرانی و وحشت بانوان گردد، اما همیشه جدی و خطرناک نیست. بسیاری از زنانی که در دوران بارداری لکه بینی دارند، نوزاد خود را سالم به دنیا می آورند. لکه بینی، مقدار کمی از خون صورتی، قرمز یا قهوه ای تیره است که ممکن است بانوان هنگام استفاده از سرویس بهداشتی متوجه لکه و یا چند قطره خون روی لباس زیر خود شوند.

در چنین مواقعی بانوان نیزمند یک مشاور و پزشک متخصص هستند تا بتوانند با او صحبت کنند.

جهت مشاوره با پزشکان زنان اپلیکیشن مدافون وارد این لینک شوید.

دلایل لکه بینی در ماه های مختلف بارداری

لکه بینی در سه ماهه اول بارداری

لکه بینی در سه ماهه اول بارداری می تواند به دلایل زیر اتفاق بیافتد:

تحریک دهانه رحم

آزمایش لگن، سونوگرافی فرانسویگال و یا رابطه جنسی می توانند منجر به تحریک دهانه رحم و لکه بینی در سه ماهه اول بارداری گردد. از آنجایی که گردن رحم در دوران بارداری بسیار باز می شود و پر از عروق خونی می باشد، گاهی اوقات با حداقل تماس موجب خونریزی می شود. این خونریزی خطرناک نیست اما برای اطمینان خاطر با یک پزشک زنان مشاوره کنید.

دکتر هاله رحمان پور جراح و متخصص زنان و زایمان در «اپلیکیشن مدافون» پاسخگو سوالات شما عزیزان هستند.

خون ریزی استقرار تخمک یا کاشت

خون ریزی کاشت 6 تا 12 روز پس از استقرار تخمک در رحم زن رخ می دهد. خون ریزی کاشت نشان دهنده این است که جنین در دیواره رحم مادر مستقر شده است. همه زن ها خون ریزی کاشت را تجربه نمی کنند، اما در زنانی که آن را تجربه می کنند، معمولاً یکی از اولین علائم بارداری است. خون در خون ریزی کاشت معمولاً به رنگ صورتی روشن تا قهوه ای تیره است. خون ریزی کاشت از چند ساعت تا چند روز ادامه دارد و به خودی خود متوقف می شود.

حاملگی خارج از رحم

حاملگی که در لوله های فالوپ اتفاق می افتد ممکن است منجر به لکه بینی شود که خود نیاز به یک اورژانس پزشکی دارد.

در حاملگی خارج از رحم بایستی سریعا به پزشک مراجعه کنید. حاملگی خارج از رحم هنگامی رخ می دهد که تخم بارور شده به خارج از رحم وصل شود. لکه بینی های طولانی مدت و افزایش درد شکم می تواند علائم بارداری خارج رحمی باشد.

خون ریزی یا لکه بینی در دوران حاملگی خارج رحمی معمولاً با علائم زیر همراه است:

 • درد شدید شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش
 • فشار هنگام دفع مدفوع

زایمان زودرس یا سقط جنین

خون ریزی، درد شکم و کمردرد از علائم شایع سقط جنین می باشند. بیشترین سقط جنین در 13 هفته اول بارداری رخ می دهد. زنان باردار در صورتی که خون ریزی قرمز قهوه ای یا روشن با گرفتگی یا بدون گرفتگی دارند، باید به پزشک خود مراجعه کنند.

لکه بینی و سقط جنین

دکتر فاطمه نیک پور جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در «اپلیکیشن مدافون» پاسخگو سوالات شما عزیزان هستند.

خون ریزی ناشی از سقط جنین می تواند منجر به بروز علائم زیر شوند:

 • کاهش وزن
 • گرفتگی یا انقباضات
 • درد خفیف تا شدید
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری
 • ترشحات واژن سفید صورتی

پزشک احتمالاً دو یا چند آزمایش خون را برای بررسی میزان هورمون حاملگی بیمار انجام خواهد داد. به این هورمون، گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) گفته می شود. آزمون ها 24 تا 48 ساعت با فاصله از هم انجام می گیرند. کاهش سطح hCG نشان دهنده، از دست رفتن حاملگی می باشد. سقط جنین شایع است و در حدود 20 درصد افرادی که باردار هستند، اتفاق میفتد.

جهت مشاهده سوالات پرتکرار در رابطه با لکه بینی در بارداری، وارد این لینک شوید.

عفونت

یک عفونت واژینال می تواند باعث خون ریزی واژن در دوران بارداری شود. خون ریزی احتمال دارد با ترشحات غیر طبیعی واژن همراه باشد.

به همین دلیل است که بانوان باردار باید در مورد لکه بینی دوران بارداری خود حتما با پزشک مشورت کنند. پزشک می تواند علت های جدی تر لکه بینی در بارداری را رد و یا تایید کنند.

دکتر آزیتا صفارزاده جراح و متخصص زنان و زايمان و فوق تخصص نازايی در اپلیکیشن مدافون آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

خون ریزی زیر کوریونی

در خون ریزی زیر کوریونی، خون بین کیسه حاملگی و دیواره رحم جمع می شود. در این صورت ممکن است در بعضی مواقع، لخته های داخل رحمی در سونوگرافی مشاهده شوند. بدن غالباً این لخته های خون را مجدداً جذب می کند. اما گاهی اوقات خون تیره یا حتی لخته های کوچک از مهبل خارج می شوند. معمولا این نوع خونریزی ها خطرناک نیستند. اما برای اطمینان خاطر توصیه می شود با پزشک مشورت کنید.

تغییرات هورمونی

در اوایل دوران بارداری، بدن زن دچار تغییرات بسیار زیادی می شود. همین تغییرات هورمونی می تواند عامل لکه بینی خفیف در برخی از زنان باشد.

لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری

احساس برخی از درد ها و مقدار کمی لکه بینی در سه ماهه دوم بارداری طبیعی است. اما زنانی که خون ریزی خفیف، لکه بینی یا ترشحات غیر طبیعی را تجربه می کنند باید با پزشک مشورت کنند.

 

پولیپ دهانه رحم یکی از دلایل احتمالی خون ریزی در سه ماهه دوم است. پولیپ یک رشد خوش خیم در دهانه رحم می باشد. در دوران بارداری، پولیپ های دهانه رحم ممکن است متورم یا تحریک شده و باعث خون ریزی شود. 

خون ریزی واژینال

 

دقت داشته باید که اگر زنان باردار در سه ماهه دوم، خون ریزی واژینالی شدید شبیه به دوره قاعدگی دارند، باید سریعاً به پزشک اطلاع دهند.

خون ریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه علائم شرایط جدی تر باشد، مانند:

 • مشکلات جفت
 • جفت سرراهی یا پلاسنتا پرویا
 • چسبندگی جفت
 • کندگی جفت

لکه بینی در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری احتمال دارد بعد از رابطه جنسی یا معاینه گردن رحم خون ریزی کم یا لکه بینی رخ دهد. این خون ریزی های معمولی و طبیعی هستند.

بانوان در صورت خونریزی شدید در اواخر بارداری، بایستی سریعا به پزشک مراجعه کنند.

خون ریزی در اواخر دوره بارداری می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

زایمان زودرس

خونریزی در اواخر دوران بارداری شاید دلیل این باشد كه جنین شما آماده به دنیا آمدن است.چند روز یا چند هفته قبل از زایمان توده مخاطی كه همراه با لكه می باشد از رحم خارج می شود.اگر این علائم قبل از هفته 37 اتفاق بیافتد،فوراً به پزشك مراجعه كنید زیرا در حال زایمان زودرس هستید.

زایمان زودرس

 

وازا پرویا

وازا پرویا مشکلی در عروق خونی کودک است.

وازا پرویا باعث می شود که برخی از رگ های خونی کودک به موازات دهانه رحم، حرکت کنند. این رگ های خونی ممکن است باعث خون ریزی غیر طبیعی به خصوص در اواخر بارداری یا در دوران زایمان زودرس شود. خانم هایی که وازپرویا دارند معمولاً سزارین می شوند.

برای خواندن انواع لکه بینی در بارداری بر روی این لینک کلیک کنید.

پارگی رحم

ممكن است به دلیل پاره شدن زخمهای دوخته شده در سزارین بارداری قبلی اتفاق بیافتد كه بسیار خطرناك است و نیاز به عمل سزارین فوری می باشد.از دیگر علائم احساس درد و فشار در ناحیه زیر شكم می باشد.

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی

بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD) گروهی از بیماری های نادر هستند که باعث رشد سلول های غیر طبیعی در رحم در طول و بعد از بارداری می شود. این سلول ها می توانند تومورها و توده ها را تشکیل دهند. بعضی اوقات این توده ها سرطانی می شوند، اما بیشتر اشکال تروفوبلاستیک خوش خیم است.

زنان مبتلا به GTD ممکن است دچار خون ریزی و ناهنجاری های رحمی شوند. درمان این بیماری به نوع GTD، میزان رشد آن و سایر عوامل بستگی دارد. احتمال دارد بیماران نیاز به برداشتن توده حین بارداری یا بعد از آن داشته باشند. با این وجود، محتاط بودن بسیار مهم است.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.