سوالات آنلاین پرتکرار در حوزه کودکان

سوالات آنلاین پرتکرار در حوزه کودکان

ما در اپلیکیشن مدافون، با توجه به اهمیت بالای کودکان برای والدین، این امکان را فراهم کرده ایم تا به صورت آنلاین و در کمترین زمان، سوالات خود را از متخصصان کودک بپرسید و پاسخ حود را دریافت کنید.

در ادامه به 10 نمونه از پرتکرارترین سوالات شما در زمینه کودکان خواهیم پرداخت:

1. تشنج در کودکان

پسرم اوایل خیلی تشنج می کرد و حدود یک سال و نیم پیش ام آر آی داد و داروهای کارمابازپین (نصف صبح و شب ها کامل)، کلوزام نصف صبح، لوبل 2 سی سی صبح و 2سی سی شب، والپریدسدیم 3 سی سی صبح و 3 سی سی شب، شربت سانستور و رقصB6 مصرف می کند. آخرین باری هم که تشنج کرد اردیبهشت ماه بود. الان چند روزیست که دچار سر درد شده و گاهی نیم کره سمت چپ و یا گاهی نیم کرده سمت راست سرش درد می کند. به نظر شما مشکل از کجاست؟

پاسخ دکتر محمود رضا اشرفی:

این سر درد ها ممکن است علت کم خوابی و یا استفاده بیش از حد از موبایل و یا بازی های کامپیوتری باشد. زمان خواب کودکتان را بیشتر کنید و میزان استفاده از موبایل را برایش کاهش دهید.

با دکتر آنلاین مدافون دیگر نگران سلامتی خود نباشید.

2. انحراف چشم نوزاد

سلام من دو دختر دو قلوی 13 روزه دارم که وزن هنگام تولد یکی از آن ها 2630 گرم و وزن قل دیگر، 2700 گرم بوده است. در بدو تولد و در بیمارستان، برای هر دو قل، هم شنوایی سنجی و هم بینایی سنجی انجام شد و خداروشکر هیچ مشکلی وجود نداشت. یکی از قل ها بسیار شلوغ و یکی از آن ها بسیار آرام می باشد. قل آرام هنگام نگاه کردن مخصوصا هنگام بستن چشم های خود، به گوشه نگاه می کند. البته گاهی به مستقیم هم نگاه می کند. آیا این حرکت در کودک من طبیعی بوده و یا احتمال مشکل وجود دارد؟

پاسخ دکتر حسین دلیلی:

فکر نمی کنم کودک شما دچار مشکل خاصی باشد. به خصوص اگر در بدو تولد چشم پزشک اطفال، او را معاینه کرده باشد. اما باز هم توصیه به معاینه مجدد می کنم. می توانید از این حالت نگاه کردن کودک خود فیلم بگیرید و برای من بفرستید.

راجع به کرونا و کودکان بیشتر بدانید.

3. زمان شروع استفاده از غذای کمکی

دختر خواهرم با قد 48 سانت و وزن 3100 در 7 خرداد متولد شد. الان وزن کودک تقریبا دو برابر شده و می تواند تعادل گردن خود را به خوبی حفظ کند. حتی بعضا برای نشستن تلاش می کند. از شیر نان یک استفاده می کرد که دیگر او را سیر نمی کند. میخواستم بپرسم که آیا می توانیم از شیرنان2 برای او استفاده کنیم؟

و اینکه از چه زمانی می توانیم غذاهای کمکی، مکمل و یا فرنی به او بدهیم؟

پاسخ حسین دلیلی:

می توانید به کودک خود شیر نان 2 بدهید. غذاهای کمکی را هم از یک ماه دیگر شروع کنید.دقیقا بر اساس آنچه که پشت کارت واکنسش نوشته شده است.

4. تاثیر دکل مخابراتی بر رشد کودک

سلام ما به تازگی محل زندگیمون رو تغییر دادیم و در فاصله 30 متری ما دکل مخابراتی قرار داره. میخواستم بپرسم برای دخترم که نه ماهه است، مضر است یا خیر؟چون دخترم هنوز نه 4 دست و پا میره و نه دندون در آورده

ممنون میشم راهنمایی کنید.

درباره تب در کودکان بخوانید.

پاسخ دکتر حسین دلیلی:

سلام در مورد ایجاد مشکل توسط دکل مخابرات، هنوز چیزی مشخص و معلوم نیست. اگر کودک شما نارس به دنیا آمده و مغزش خونریزی نداشته، هنوز برای چهار دست و پا رفتن فرصت دارد. البته بایستی در این سن بتواند بنشیند. برای رشد دندان او نیز می توانید تا 15 ماهگی صبر کنید.

5. حالت تهوع در کودکان

سلام پسرم 2 ماه دیگه دو سالش میشه. امشب دو ساعت بعد از خوردن شام که کوفته بود، بالا اورد. بعد از این اتفاق خوابید و چند ساعت دیگر دوباره بالا اورد. اسهال نداره و فقط حالت تهوع داره. چه چیزهایی به او بدهم؟

پاسخ دکتر مریم برومند:

سلام اگر استفراغ تکرار شد حتما برای معاینه به درمانگاه بروید. اما اگر استفراغ بند آمد، اول مایعات و بعد غذاهای جامد با حجم کم به او بدهید.

6. تزریق سلول بنیادی

سلام من یک کودک 9 ساله مبتلا به اوتیسم دارم که می خواهم با استفاده از نمونه بند ناف برادرش، برایش تزریق سلول های بنیادی انجام دهم. هر هزینه ای داشته باشه پرداخت می کنم فقط لطفا شما این کار را انجام دهید.

پاسخ دکتر محمود رضا اشرفی:

تزریق سلول های بنیادی به صورت هزینه ای قابل انجام نیست و مجوز این کار را نداریم. فعلا هم در شرایط کرونا بیمارستان ها اجازه این نوع بستری ها را نمی دهند.

7. خاویار برای کودکان

سلام دختر من متولد 26 آبان 98 در بیمارستان ولیعصر است. می خواستم سوال کنم که آیا خوردن خاویار را برای کودکم توصیه می کنید و یا خیر؟ اگر نحوه مصرف را نیز بفرمایید ممنون می شوم.

پاسخ دکتر حسین دلیلی:

سلام خوردن خاویار بعد از 5/1 سالگی موردی ندارد. می توانید خاویار را با نان و کره به کودک خود بدهید.

8. حساسیت کودک

سلام آقای دکتر من پسرم فردا وارد 9 ماهگی میشه و یک مقدار سرفه داره. به پزشک اطفال مراجعه کردم و گفتند که دچار حساسیت شده است. شربت zaditen و شربت salnodic را تجویز کردند. چشم چپ کودکم نیز اشک میاد و گاهی قی می کنه. دکتر قطره سی پلکس و محلول شستشوی blephamed را تجویز کردند. من شیر خشک گیگوز 2 به کودک می دهم. آیا امکان دارد به شیر خشک حساسیت داشته باشد؟ اگرآره چه شیر خشک هایی را تجویز می کنید؟

چون پشت مقعدش هم جوش های ریزی می زنه و به پروتئین گاوی هم حساسیت داره.

پاسخ دکتر مرتضی عبداللهی:

سلام. در صورت آلرژی به شیر گاو بهتر است شیر خشک های اچ آ مصرف کنند. مانند نان اچ آ و یا آپتامیل اچ آ.

ریزش اشک از چشم کودک هم ممکن است به علت تنگی مجرای اشکی او باشد و چنانچه تا یک سالگی بهبود نیابد، نیاز به جراحی دارد.

9. تشنج در نوزادان

سلام دخترم 15 روز است که متولد شده و از 3 روز بعد از تولد واکنش های زیر را دارد. با زور زیاد گردن و سر و زانواش را به سمت شکم جمع می کنه. جوری که قرمز میشه. این کار رو به دفعات انجام میده. در خواب هر از گاهی ناله می کنه و خیلی کم روی صورتش تیک عصبی می بینم. هم چنین به کوچکترین صداها هم واکنش نشون میده. ممکنه تشنج باشه؟

پاسخ دکتر محمود رضا اشرفی:

سلام به نظر تشنج نیست ولی بهتره ویزیت بشه.

10. گرفتگی عضلات پا در کودکان

سلام پسرم حدود یک هفتست که عضلات زیر زانو پای چپش میگیره. جوری که نمیتونه پاشو صاف کنه. عضلات پاش هی میگیره و هی ول می کنه. قبلا انگشتاش بود اما الان پاهاش هم میگیره.

حدود یک ماهه که اسکیت ثبت نامش کردم و هفته ای یک ساعت تمرین میکنه. ممکنه دلیلش این باشه یا بخاطر کمبود کلسیم هستش؟

پاسخ دکتر مستانه مقتدری:

سلام بیشتر امکان داره برای اسکیت باشه. هر دو هفته یکبار ویتامین د به او بدهید. کلسیم هم روزی دو قاشق به مدت یک هفته به او بدهید. اگر بهتر شد ادامه بدهید ولی اگر بهتر نشد میزان ویتامین د و کلسیم را افزایش دهید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.9 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 422

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.