متخصص مغز و اعصاب آنلاین

متخصص مغز و اعصاب آنلاین

هم اکنون می توانید سوال پزشکی خود را از متخصصین مغز و اعصاب مدافون بپرسید و پاسخ خود را کمتر از 24 ساعت دریافت کنید

مغز یکی از حساس‌ترین و پیچیده‌ترین اعضای بدن در همه ی جانداران علی الخصوص انسان می باشد. به نوعی کنترل تمامی قسمت های بدن، به عهده مغز می باشد.

گاهی برخی عوامل، موجب آسیب به مغز و بروز بیماری های مختلفی خواهد شد. در این مقاله از مدافون به معرفی برخی از بیماری های رایج مغزی پرداخته ایم:

 

بیماری های مغز و اعصاب

آلزایمر

آلزایمر یا بیماری فراموشی، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در اثر آن به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. البته با بالا رفتن سن، اندکی فراموشکار شدن در افراد طبیعی است. اما در بیماری آلزایمر این اختلال حافظه به تدریج پیشرفت می‌کند.

بیماری آلزایمر یک اختلال پیشرونده‌‌ی عصبی است که موجب می‌شود سلول‌های مغز به مرور زمان از بین بروند و باعث ایجاد مشکلاتی در حافظه، تفکر و رفتار بیمار می‌شود. همچنین این بیماری شایع‌ترین دلیل زوال عقل است.

پارکینسون

پارکینسون نوعی اختلال عصبی است که مهم ترین مشخصه آن ارتعاش دست و پا در حالت استراحت و کند شدن حرکات بدن است. این اختلال عصبی در اثر کاهش سلول‌ های مغزی تولیدکننده دوپامین‌ رخ داده که منجر به از دست دادن کنترل ماهیچه‌های صاف و لرز‌ش‌ های غیر قابل کنترل اندام ها می شود و علائم بیماری ابتدا در یک سمت بدن ایجاد شده و بتدریج و با پیشرفت بیماری در دو طرف بدن علائم بیماری ظاهر می شود.

صرع

بیماری صرع نوعی بیماری مزمن و چهارمین بیماری شایع در جهان است که در طبقه‌بندی بیماری‌های مغز و اعصاب قرار می‌گیرد. در ایران مبتلایان به صرع حدود یک درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند.

بیماری صرع یک اختلال سیستم عصبی مرکزی (اختلال نورولوژیکی) است که در آن فعالیت سلول های عصبی در مغز مختل شده و منجر به تشنج می گردد که طی آن رفتار، علائم و احساسات غیرطبیعی از جمله از دست رفتن هوشیاری رخ می دهد.

بیماری صرع

 

MS ام اس

MS یکی از شایع‌ترین بیماری های مغز و اعصاب است که در آن سیستم ایمنی به پوشش میلین که عصب را محافظت می‌کند حمله می‌کند. اغلب نشانه اول MS، تاری دید در یک چشم است. یکی دیگر از رایج ترین علامت‌های زودگذر، تنگ شدن یا بی حسی در صورت، دست‌ها، پاها، پا و دست است. بی‌خوابی می‌تواند منجر به مشکلات تعادل یا احساس ضعف در پاها یا در دست گرفتن شما شود. تحقیقات نشان می‌دهد که MS ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است و طیف گسترده ای از علائم از خفیف تا شدید وجود دارد.

سنکوپ

سنکوپ یا غش معمولاً به از دست دادن موقت آگاهی و از دست هوشیاری گفته می‌شود. از جمله عوامل سنکوب می‌توان به کاهش ناگهانی اکسیژن در مغز اشاره کرد. کاهش اکسیژن و خون رسانی به مغز علل زیادی دارد، از جمله فشار خون پایین یا حمله قلبی. سنکوپ احتمال مرگ ناگهانی در فرد را بالا می‌برد.

میگرن

یکی از شایع‌ترین بیماری های مغز و اعصاب میگرن است که بر روی افراد در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. پیش از این تصور می‌شد که میگرن یک وضعیت عروقی است که ناشی از محدود شدن جریان خون به مغز است، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که میگرن یک وضعیت سیستم عصبی مرکزی است که باعث تغییرات فیزیکی مغز می‌شود. سردردهای بسیار دردناك شناخته شده ترین ویژگی میگرن هستند، اما میگرن در واقع باعث ایجاد طیف علائمی می‌شود كه در سراسر بدن دیده می‌شود.

بیماری میگرن

 

معرفی پزشکان مغز و اعصاب مدافون

در برخی از مواقع تشخیص به موقع و زود هنگام علائم برخی از بیماری ها، می تواند در پیشگیری از مبتلا شدن به برخی از بیماری های سخت و لاعلاج کمک بسیاری کند.

از این رو مدافون این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است تا بتوانید به صورت آنلاین و از راه دور، توسط بهترین متخصصان مغز و اعصاب ویزیت شوید و با تشخیص به موقع و سریع بیماری ها، از عوارض ناخوشایند آن ها در امان بمانید.

دکتر امیررضا عطایی ناصری متخصص اعصاب و روان

دکتر عطایی ناصری

دکتر امیررضا عطایی ناصری متخصص اعصاب و روان و فارغ التحصیل دکتری پزشک عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشند. برای مشاوره با دکتر امیررضا عطایی ناصری ، برروی این لینک کلیک کنید.

 

دکتر پیام عاصم جراح مغز و اعصاب

دکتر عاصم

دکتر پیام عاصم جراح مغز و اعصاب و فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند.

شما میتوانید از طریق نصب اپلیکیشن مدافون و عضویت در‌ آن سوالات خود را در رابطه با مغز و اعصاب مطرح کرده و تا ۲۴ ساعت بعد از پرسش ، پاسخ خود را دریافت کنید.

برای مشاوره با دکتر عاصم ، بر روی این لینک کلیک کنید.

 

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.