علل ایجاد تب در کودکان

علل ایجاد تب در کودکان

کودکان سرمایه های زندگی والدین هستند و حفظ سلامت آن ها یکی از اصلی ترین اهداف و خواسته های والدین می باشد. از این رو والدین همواره در تلاشند تا با رسیدگی به تغذیه و بهداشت کودکان، آن ها را در برابر بیماری ها مصون داشته و مراقب سلامتی آن ها باشند.

بیماری های زیادی سلامت کودکان را تهدید می کند که اگر درست و به موقع تشخیص داده شده و درمان شوند، به راحتی قابل کنترل می باشند.

 

در ادامه برخی از بیماری های رایج در کودکان را به شما معرفی خواهیم کرد:

سرماخوردگی

سرماخوردگی یک بیماری شایع در میان کودکان است که علائمی مانند: تب ملایم، گرفتگی مجراهای بینی، سرفه و آماس گلو دارد. در مرحله اول سرماخوردگی، می توانید با استفاده از مایعات ولرم و استراحت کافی کودک خود را درمان کنید. اما اگر این علائم با رعایت موارد فوق، بهبود نیافت ،حتما به پزشک کودکان مراجعه کنید.

سرماخوردگی کودک

 

دکتر مهران احمدی فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان در اپلیکیشن مدافون، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

سرخک

سرخک معمولا در سنین ۲ تا 6 سالگی برای کودکان اتفاق می افتد. برخی از علائم این بیماری عبارتند از: تب شدید، گرفتگی مجرای بینی و دانه های قرمز پوستی ‌ که ابتدا روی سینه بروز پیدا کرده و سپس به نقاط دیگر سرایت می‌کند.

اگرچه دوره بیماری سرخک ۱ هفته طول می‌کشد اما در صورتی که تب کودکتان بالاتر رفته یا بیشتر از ۳ روز طول کشیده است با پزشک متخصص کودکان به صورت آنلاین تماس بگیرید.

دکتر مرتضی عبدالهی متخصص کودکان و نوزادان در اپلیکیشن مدافون به صورت آنلاین، پاسخگو شما عزیزان هستند.

در طی مدت بیماری با داروهای تجویز شده از جانب پزشک ناراحتی او را تسکین دهید و تا زمان ناپدید شدن جوش‌های پوستی او را از خانه خارج نکنید.

کرم های انگل

اگر کودک شما دچار خارش در ناحیه مقعد شد، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا این علامت می تواند نشانگر وجود کرم های انگلی در کودک باشد.

اگر کودک شما بهداشت را به خوبی رعایت نکند، ممکن است توسط این انگل های ریز آلوده شود. حال اگر کودک با دست خود مقعدش را بخاراند، می تواند به راحتی این انگل را به سایر کودکان نیز انتقال دهد. اصولا تخم انگل‌ها به راحتی از سیستم گوارشی پایین می‌روند، از تخم بیرون می‌آیند و مجدد در اطراف مقعد تخم‌گذاری می‌کنند.

کرم انگل

 

برای رهایی از این انگل ها، ابتدا به پزشک گوارش کودکان مراجعه کنید و سپس تمامی لباس ها و حوله ی کودک را ضدعفونی کنید و با آب گرم بشویید.

دکتر داوود مطهری زاد فوق تخصص گوارش کودکان می توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

تب

تب یکی از روش‌های دفاعی بدن برای دفاع در برای عفونت ها و گاها ویروس ها می باشد. عموما تب در کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می افتند. از این رو همواره تب کردن کودک یکی از مهم ترین دغدغه های والدین بوده که آن ها را دچار استرس می کند. بهتر است که والدین اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند.

درباره اسهال در کودکان بخوانید.

تب چیست؟

دمای بدن کودکان در حالت طبیعی میان 36.8 تا 37.2 درجه سانتی گراد متغیر است. چنانچه دمای بدن کودک از 38 درجه سانتی گراد بالاتر رود، او دچار تب شده است. این افزایش دما دلایلی دارد که بایستی سریعا مورد بررسی قرار گیرد. زیرا تب در برخی موارد می‌تواند علامت یک بیماری جدی‌ باشد.

تب کودک

 

درباره تب در کودکان بیشتر بدانید.

علت ایجاد تب در کودکان

عفونت

همانطور که گفته شد، تب یکی از روش‌های دفاعی بدن برای مقابله با عفونت ها و ویروس هاست. هنگامی که بدن درگیر ویروس ها و عفونت ها می شود، اولین واکنش خود را با تب نشان می دهد. تب با تحریک مکانیزم های دفاعی بدن، به آن کمک می کند تا با عفونت ها مقابله کرده و آن ها را از بین ببرد.

از جمله عفونت های رایج که می توانند منجر به بروز تب در کودکان شوند می توان به عفونت های گوش، گلو و عفونت های ادراری اشاره کرد.

واکسن

از دوران نوزادی تا 7 سالگی، کودکان نیازمند تزریق واکسن هایی نظیر سرخک، هپاتیت، ب ث ژ و ...هستند. از آنجایی که واکسن ها، ویروس ها و بیماری های ضعیف شده هستند، بدن کودک پس از تزریق واکنش هایی نظیر تب از خود بروز می دهد. در چنین مواقعی با تجویز پزشک می توانید از استامینوفن ها برای کاهش تب در کودکان استفاده کنید.

پوشیدن لباس زیاد

گاهی علت بالا بودن دمای بدن نوزادان و یا کودکان، میزان پوشش آن ها می باشد. این مسئله در نوزادان بیشتر به چشم می آید. برخی والدین تصور می کنند که با گرم نگه داشتن جای نوزاد، از سرماخوردن و بیمار شدن کودک خود جلوگیری می کنند. اما همین امر موجب بالارفتن دمای بدن کودک و تب کردن او می شود.

رویش دندان

شاید شما هم شنیده باشید که کودکان موقع دندان درآوردن تب می کنند و یا دچار اسهال می شوند. این موضوع را با دکتر مهران احمدی، فوق تخصص عفونی کودکان مطرح کردیم. وی درباره تب در هنگام رویش دندان می گوید: «رویش دندان یک پدیده طبیعی بوده و عموما در کودکان ایجاد تب و اسهال نمی کند. بی قراری کودکان در این دوره، نشانه درد می باشد.»

رویش دندان

 

در صورت بروز تب در کودکان چه کنیم؟

  • در مرحله اول حتما با پزشک متخصص کودکان مشاوره کنید.
  • برای جلوگیری از دهیدراته شدن بدن، به کودک مایعات فراوان مانند آب و آبمیوه بدهید.
  • کودک را مرتبا پاشویه کنید.
  • هر نیم ساعت دمای بدن کودک را اندازه گیری کنید و در صورت بالا رفتن دما حتما به یکی از مراکز درمانی مراجعه کنید.
  • با مشورت پزشک، از داروهای تب بر استفاده کنید.

امتیاز دهی

امتیاز: 100% - 1 نفر

100%

نفر