آیا پیک کرونا را رد کرده‌ایم؟

آیا پیک کرونا را رد کرده‌ایم؟

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که آیا پیک بیماری کرونا را پشت سرگذاشته ایم، گفت: از نظر علمی ما هنوز به طور کامل وارد مرحله کنترل بیماری ‌نشدیم و اقداماتی که تاکنون انجام شده، در راستای مدیریت شیوع کرونا بوده است؛ بنابراین نمی‌توان گفت که پیک بیماری را پشت سر گذاشته‌ایم.

 

کتر مسعود یونسیان  افزود: هرچند تعداد بیماران در روزهای اخیر کاهش یافته است، اما تاکنون کنترل اپیدمی حاصل نشده و نمی‌توانیم ادعا کنیم از پیک بیماری عبور کرده‌ایم. کاهش روند ابتلا هنوز ما را به این نتیجه نرسانده است که ما به پیک بیماری رسیده‌ایم و شواهد کافی نیز در این زمینه وجود ندارد.
وی اظهار داشت: کاهش تعداد مبتلایان طی چند روز نباید این تصور را اجاد کند که میزان شیوع بیماری کاهش یافته است و همینطور افزایش چند روزه نباید خیلی ما را نگران کند. ذات این اپیدمی با فراز و نشیب همراه است. آمار هفته های گذشته نیز حاکی از آن بودند که بعد از هر پیک، ممکن بود موقتا کاهشی را تجربه کنیم ولی بعدا افزایش تعداد موارد جدید را داشتیم و تعادل نسبی موقت در سطحی بالاتر برقرار می شد و این روند ادامه داشت.

یونسیان ادامه داد: اینکه چه زمانی کاهش تعداد موارد جدید، واقعی و پایدار خواهد بود، زمانی مشخص می شود که کاهش مستمر و شدید موارد جدید را داشته باشیم که تاکنون شاهد آن نبوده ایم.

کاهش اقدامات کنترلی، مانند آتش زیرخاکستر عمل خواهد کرد

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر ما قبل از اینکه به مرحله کنترل برسیم شروع کنیم به سست کردن استراتژی های کنترلی، این آتش زیر خاکستر مجددا شعله خواهد کشید و تبعات اقتصادی آن هم بیشتر شده و هم طولانی مدت خواهد بود. همچنین کاهش نسبی در برخی استان ها و افزایش آن در تعدادی دیگر از استان ها شاهد دیگری دال بر عدم کنترل اپیدمی و عدم عبور از پیک بیماری است.
وی با اشاره به اینکه در کوتاه مدت امید به داشتن واکسن و دارو نداریم، گفت: بازگشت سختگیری های ما باید مرحله ای باشد و نمی توان یکدفعه آن ها را رها کرد. این استراتژی بازگشت تدریجی که توسط دولت اتخاذ شده منطقی است، فقط به نظر من زمان شروع آن هنوز فرانرسیده و بهتر است عجله نکنیم.
یونسیان با اشاره به اینکه ما باید پتانسیل بالای انجام تست را برای خودمان ایجاد کنیم، گفت: هنوز نمی توانیم بیماران را به طور کامل شناسایی و موارد تماس یافته را به درستی شناسایی و قرنطینه کنیم. قرنطینه به معنای درست این است که روزانه از وضعیت این افراد مطلع باشیم و افراد علامت دار را به درستی شناسایی و آنان از دیگران جدا کنیم.
وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که هر موقع ۱۰ برابر موارد مثبت تان، تست انجام دادید، می توانید امیدوار باشید که روند بیماریابی به درستی انجام می شود. یعنی اگر ما روزی حدود ۲۵۰۰ بیمار شناسایی می کنیم باید ۲۵ هزار تست انجام دهیم.

یونسیان ادامه داد: غربالگری از هر فرد اگر فقط یک بار انجام شود، ارزش چندانی نداشته و باید این کار حداقل هفته ای یک بار برای هر فرد انجام شود تا بشود تغییرات افراد طی زمان را چک کرد. فردی که برای مثال یک ماه پیش غربال شده و فاقد علایم بوده است، باید در هفته های بعدی هم مجددا غربال شود.

منبع:ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.