اختلال خواب در کودکان مبتلا به اوتیسم

مشکل خواب ئر کودکان اوتیسم

کاربر مدافون

سلام خانم دکتر وقتتون بخیر. پسری 3 ساله دارم که از 20 ماهگیش علائم و رفتارهایی مثل: عدم توجه به اسم، عدم توجه به صداهای اطراف و علاقه شدید به تنهایی داشت. به پزشک مراجعه کردم و پس از انجام آزمایش ، تشخیص اوتیسم  (autism) خفیف در فرزندم داده شد .

پس از تشخیص اولیه حدود 1 سال به مرکز اوتیسم مراجعه کردیم و الان شرایط پسرم کمی بهتر از قبل است. اما یک مشکلی که وجود داره این است که پسرم اغلب روزها می خوابد و شب ها بیدار است.

حتی با داروهای خواب آور کودکانه ام نتوانستم او را در شب بخوابانم.

میخواستم از شما بپرسم که تا چه زمانی باید به مرکز اوتیسم مراجعه کنم و به نظر شما پسرم چقدر زمان برای بهبود و درمان کامل نیاز داره؟

جهت مشاوره با دکتر سارا نجفی، پزشک عمومی مدافون، کلیک کنید.

پاسخ دکتر سارا نجفی پزشک عمومی مدافون:

سلام وقتتون بخیر

با توجه به اینکه اختلال اوتیسم در حال حاضر درمان قطعی ندارد، دارودرمانی ،رفتاردرمانی، کاردرمانی، گفتار درمانی و اموزش هایی که به کودکان اتیسم در این مراکز داده میشه به کاهش علائم در بزرگسالی کمک میکنه پس توصیه من ادامه دادن منظم مراجعات به مرکز اوتیسم است.

ازآنجایی که فرمودید فرزندتان اختلال خواب دارد، بهتر است بدانید که اختلال خواب یکی از مشکلات اصلی کودکان اوتیسم می باشد. این کودکان به علت نوع متفاوت کارکرد مغز، دیرتر از افراد معمولی به خواب میروند و خواب آن ها بسیار منقطع می باشد. پیشنهاد من تلاش برای بازی کردن و مشغول نگهداشتن کودک برای بیشتر بیدار ماندن در طول روز است. رعایت رژیم غذایی مناسب کودکان اوتیسم، تغییر دوز دارو، رفتاردرمانی طبق نظر پزشک، تلاش برای روتین منظم خواب کودک هرشب در ساعت خاص، خواندن کتاب های داستانی و ماساژ کودک ریلکس شدن و راحت خوابیدن آن، از جمله کارهایی است که می تواند به شما کمک کند.

جهت مشاوره با دکتر فرشید شهریاری، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان کلیک کنید.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.