انواع واکسن کرونا را بشناسید.

واکسن کرونا

واکسن‌ ها سالیانه جان هزاران نفر را نجات می‌دهند. تولید واکسن ایمن و موثر کرونا گام بزرگ و رو به جلو در تلاش‌های جهانی ما برای پایان دادن به همه‌گیری این ویروس است. خوشبختانه چندین کشور مختلف در جهان با کشف و تولید واکسن ویروس کرونا، توانسته اند تا حد زیادی از مرگ و میر ناشی از این بیماری جلوگیری نماید. در میان کشورهای تولید کننده واکسن، نام کشور ایران نیز به چشم میخورد. در این مقاله از مدافون قصد داریم تا شما را با انواع مختلف واکسن تولید شده برای ویروس کرونا آشنا کنیم. همراه ما باشید.

واکسن اسپوتنیک وی روسی

یکی از واکسن‌ های کرونا که پیش از همه وارد کشور شد، واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت کشور روسیه بود. این واکسن باید در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری شود و فاصله بین دو نوبت تزریق آن، ۲۸ روز است.

سن مجاز برای تزریق واکسن کرونا «اسپوتنیک وی» بالای ۱۸ سال بوده و تزریق آن برای مادر باردار، مادر شیرده، افراد زیر ۱۸ سال، افراد دارای بیماری حاد با تب یا بدون تب و همچنین افرادی که سابقه واکنش‌های حساسیتی شدید داشتند، ممنوع است. این واکسن به صورت عضلانی تزریق شده و مقدار دوز واکسن برای تزریق به هر نفر ۵.۰ است.

مدت زمان نگهداری واکسن «اسپوتنیک وی» روسی در کلد باکس حداکثر دو ساعت است. این واکسن شامل دو دوز بوده که نوبت اول آن آبی رنگ و نوبت دوم قرمز رنگ است. هر ویال این واکسن، تک دوز بوده و ویال واکسن قبل از تزریق باید به ملایمت تکان داده شود.

اثربخشی این واکسن علیه ابتلا به بیماری 91.6 درصد است. هر چند ممکن است اثربخشی آن در سالمندان یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد. بهترین پاسخ ایمنی از حدود ۶ هفته بعد از دریافت نوبت دوم واکسن ایجاد می ‌شود، ولی طول مدت محافظت این واکسن همانند سایر واکسن ‌های کرونا هنوز مشخص نیست.

ظاهر واکسن ‌های وارداتی «اسپوتنیک وی» در ویال ‌های پنج دوزی، هر دوز نیم میلی لیتر، در جمع سه میلی لیتر و در حالت منجمد است. 

 

جهت مشاوره با بهترین پزشکان آنلاین کرونا، وارد لینک شوید.

واکسن بهارات هندی

واکسن بهارات یکی دیگر از واکسن‌ های وارداتی کرونا به کشور بوده که ساخت هند است. فاصله بین دو نوبت تزریق این واکسن نیز ۲۸ روز است. این واکسن به افراد ۱۸ تا ۵۵ سال تزریق می ‌شود. در مورد این واکسن نیز باید گفت که، تزریق به مادر باردار، مادر شیرده، افراد دارای بیماری حاد با تب یا بدون تب و همچنین افراد با سابقه واکنش‌ های حساسیتی شدید، ممنوع است.

واکسن بهارات هندی نیز به صورت عضلانی تزریق شده و مقدار دوز واکسن برای تزریق به هر نفر۵.۰ است. مدت زمان نگهداری این واکسن در دمای اتاق و داخل کلد باکس کمتر از ۶ ساعت است.

هر دو نوبت این واکسن یک شکل است و تعداد دوز واکسن در هر ویال، ۱۰ دوز است. ویال این واکسن نیز قبل از تزریق باید تکان داده شود.

اطلاعات ارائه شده تا آن زمان نشان می داد این واکسن کارایی بالایی دارد و اثر جانبی منفی و مخربی ندارد. در تاریخ ۲۶ ژانویه (۷ بهمن ماه)، محققان بهارات گزارش دادند که آنتی بادی‌ های واکسن بومی هند می ‌توانند بر روی جهش ویروس کرونا که اولین بار در انگلیس شناخته شد نیز تأثیر بگذارند. کمیته کارشناسان مستقل حوزه واکسن بعد از بررسی داده ‌های مربوط به واکسن بهارات اعلام کردند این واکسن در مقابل تمامی انواع جهش یافته ویروس مقاوم است و این مساله مهمترین برگ برنده واکسن بهارات است.

درباره سویه دلتای کرونا بیشتر بدانید

واکسن سینوفارم

واکسن سینوفارم در کشور چین با نام تجاری BBIBP-CorV ساخته شده است . این واکسن حدود 6۹ درصد موثر بوده و هم اکنون در ایران قابل تزریق می باشد. سازمان بهداشت جهانی به طور کامل کیفیت، امنیت و اثربخشی واکسن سینوفارم را بررسی کرده و تزریق آن را برای تمامی افراد بالای ۱۸ سال توصیه می‌کند. داده‌های مربوط به امنیت این واکسن برای افراد بالای ۶۰ سال محدود هستند، چرا که تعداد افراد شرکت‌کننده در این سنین در آزمون‌های بالینی چندان زیاد نبوده است.

واکسن سینوفارم نسبت به سایر واکسن های کرونا دارای عوارض کمتری است. اما برخی عوارض شایع مانند قرمزی در محل تزریق واکسن، خارش، حساسیت، درد، سفتی، تورم و احساس گرما وجود دارد. درد مفاصل، بدن درد، ضعف، خستگی، لرز، کاهش اشتها، تهوع، سردرد، تب، لرز و کسالت نیز ممکن است بعد از تزریق رخ دهد. این عوارض ممکن است در بعضی مواقع تا ۷ روز ابتدایی بعد از تزریق واکسن وجود داشته باشد. در صورتی که عوارض طی هفت روز اول بهبود پیدا نکند و یا تشدید شود با مراجعه به پزشک بهتر است بررسی های لازم انجام شود. سازمان ملی بهداشت چین می‌گوید میزان کلی عوارض جانبی واکسن سینوفارم شبیه سایر واکسن‌های غیرفعال‌شده است و میزان بروز عوارض جانبی شدید مانند آلرژی، بسیار اندک و در حد دو در میلیون است.

سوال پزشکی خود را درباره کرونا و واکسن، از پزشک آنلاین مدافون بپرسید.

واکسن آستارازنکا

مطالعات اولیه نشان می ‌داد که آسترازنکا در برابر ویروس کرونا 92 درصد ایمنی ایجاد می ‌کند. با این حال با جهش ویروسی اثربخشی این واکسن نیز کاهش یافته و حالا در برابر گونه دلتا ایمنی 60 تا 67 درصدی ایجاد می ‌کند. دوز دوم واکسن آسترازنکا معمولا 12 هفته (3 ماه) بعد از دوز اول دریافت می‌ شود و حداقل زمان بین تزریق دو دوز نیز می‌ واند 4 هفته باشد.

اما دانشمندان آکسفورد در تحقیقی دریافته‌ اند که اگر این فاصله افزایش یابد، میزان اثربخشی حتی بیشتر نیز می ‌شود. به طوری که فاصله بین تزریق دو دوز واکسن آسترازنکا اگر به 12 هفته یا بیشتر نیز برسد مشکلی در میزان مصونیت بدن ایجاد نمی کند و حتی سطح ایمنی بدن را بالاتر هم می برد. با این حال این واکسن به طور موثری از ابتلای شدید و موارد مرگ بر اثر ابتلا به کرونا کم می‌کند.

البته این واکسن مانند دیگر واکسن‌ ها و داروهای موجود در جهان عوارض جانبی هم دارد. یک نفر از هر 10 نفر ممکن است احساس خستگی، کبودی، درد یا خارش در بازوی و محل تزریق واکسن، سردرد، درد عضلانی، حالت تهوع و تب را تجربه کند. بیش از یک نفر در 100 نفر ممکن است قرمزی یا تورم در محل تزریق، اسهال و استفراغ را تجربه کند.

یک نفر در هزار نفر کاهش اشتها، سرگیجه، خواب آلودگی، تعریق و متورم شدن غدد لنفاوی را تجربه می‌ کند. در تزریق آسترازنکا عوارض جانبی نادر اما شدیدی نیز گزارش شده است: آنافیلاکسی و ترومبوز همراه با ترومبوسیتوپنی (TTS) که در زبان عامیانه به عنوان «لخته» شناخته می‌شود، این عارضه در 5 نفر از هر میلیون نفری که آسترازنکا تزریق کرده‌اند، دیده شده است.

برخی گزارش ‌ها اعلام می‌ کنند در سنین کمتر از 60 سال یا در زنان این عارضه بیشتر دیده شده است. با این حال این موضوع احتمال دارد ناشی از خطای آماری جامعه واکسینه زده باشد. به این معنا که پرستاران که غالبا زنان هستند و سنین کمتر از 60 سال که جزء کادر درمان هستند در ابتدا بیشتر از دیگر گروه‌ ها واکسن آسترازنکا دریافت کردند.

ایجاد لخته لزوما به مرگ افراد منجر نمی‌ شود و درمان ‌هایی برای آن وجود دارد. گفته می‌ شود از هر 5 نفر که به این عارضه دچار می‌شوند یک نفر ممکن است جان خود را از دست بدهد. بنابراین احتمال مرگ با واکسن آسترازنکا یک در میلیون است. در واقع گفته می‌ شود افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی (آنافیلاکسی) دارند و افرادی که تب بالای 38 درجه دارند نباید واکسن بزنند. همچنین آن ‌هایی که به دنبال تزریق نوبت اول دچار هر نوع عارضه شدید شده‌اند، منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند.

در آغاز واکسیناسیون برخی کشورها برخی کشورها توصیه کردند که واکسن آسترازنکا برای سنین بیش از 45 سال تزریق شود. اما با گذشت چند ماه حالا توصیه‌ ای که می‌ شود این است که بهترین واکسن در دسترس ‌ترین آن است. تغییر توصیه به این دلیل بود که گونه ‌های جهش یافته کرونا جوانان را بیشتر درگیر کرده و راهی بیمارستان می‌ کند و احتمال مرگ جوانان با کرونا قابل مقایسه با احتمال مرگ آنها با واکسن آسترازنکا نیست.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا

واکسن کوو ایران برکت

کوو ایران برکت یک نمونه واکسن کووید۱۹ است که توسط گروه صنعتی ایرانی شفا فارمد تولید شده ‌است. به گفته محققان این واکسن عارضه جدی نداشته و تنها عوارض گزارش شده از آن، درد در محل تزریق، ضعف عمومی، درد عضلاتی یا سر درد موقتی بوده که برطرف شده است. به‌طورکلی این واکسن عوارض شدیدی نداشته و به همین خاطر به آن واکسن بی خطر گفته می شود. هر چند واکسن برکت تایید شده اما هنوز اعلام رسمی در رابطه با فاصله بین دو دوز آن وجود ندارد اما آزمایشات بالینی نشان داده که فاصله بین دو دوز باید 14 (دو هفته) باشد.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *