بلوغ زودرس در دختران و پسران

سوالات رایج درباره بلوغ زودرس دختران و پسران

دراین مقاله از مدافون دکتر پرستو رستمی، فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم کودکان به برخی از سوالات رایج شما عزیزان پاسخ داده اند. همراه ما باشید.

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس به صورت شروع علائم بلوغ (افزایش رشد سینه ها) در دختران در سنین کمتر از 8 سال و در پسران(افزایش رشد بیضه) در سنین کمتر از 9 سال تعریف می شود.

بلوغ زودرس چیست؟

از کجا بفهمم فرزندم دچار بلوغ زودرس شده؟    

اگر رویش موی زیربغل و یا بزرگ شدن سینه را در دختر زیر 8 سال خود مشاهده کردید، فرزند شما دچار بلوغ زودرس گردیده است. همچنین اگر قبل از 9 سالگی شاهد بم شدن صدا و یا بزرگ شدن بیضه های پسر خود شدید، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

آیا بین چاقی و بلوغ زودرس ارتباط وجود دارد؟

بله. با توجه به تحقیقات صورت گرفته میان چاقی و بلوغ زودرس ارتباطی وجود دارد. این ارتباط در دختران بیشتر از پسران است.

آیا ارتباطی بین بلوغ زودرس و مصرف مواد غذایی خاصی وجود دارد؟

تاکنون ارتباط یک ماده غذایی خاص با بلوغ زودرس شناسایی نشده است ولی مصرف بیش از حد سویا در پسران ممکن است منجر به ایجاد علائم زنانه (رشد سینه ها) در آنها شود.

پزشک آنلاین مدافون در هر لحظه با شماست.

آیا درمان بلوغ زودرس عارضه دارد؟

در صورتی که درمان بلوغ زودرس به درستی صورت گیرد معمولاً عارضه ای به دنبال نخواهد داشت. اما درمان بدون تشخیص پزشک و فقط به اصرار والدین معمولاً توصیه نمی شود.

اولین نشانه بلوغ زودرس در دختران چیست؟

در اکثر موارد اولین علامت بلوغ زودرس در دختران رشد پستان ها است که در ابتدا به صورت برجسته و برآمده شدن نوک پستان ها نمایان می شود.

بلوغ زودرس دختر 6 ساله

آیا بلوغ زودرس به درمان نیاز دارد؟

اگر بلوغ زودرس به دلیل خاصی داشته باشد، باید درمان هر چه زودتر شروع شود چون با درمان علت زمینه‌ای، علایم بلوغ زودرس بهبود می یابند. اما اگر علتی برای بلوغ یافت نشد، تصمیم برای درمان به عوامل متعددی بستگی دارد. اما والدین به هیچ عنوان نباید اصراری برای درمان بلوغ زودرس داشته باشند و تشخیص را به پزشک بسپارند. چرا که درمان بی دلیل برای کودک عوارض خواهد داشت. معمولاً درمان بلوغ زودرس بصورت تزریقی است که با نظر پزشک با فواصل خاصی انجام می‌شود. این کودکان باید تحت کنترل باشند و بصورت دوره‌ای معاینه شوند. درمان تا زمانی پیش‌بینی می‌شود که قد کودک به محدوده قد والدینش برسد و بر اساس تصمیم پزشک ادامه می‌یابد.

جهت دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه بلوغ زودرس، با دکتر ریحانه محسنی پور فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم کودکان به صورت آنلاین مشاوره انجام دهید.

آیا عوامل محیطی در بروز بلوغ زودرس تاثیر دارد؟

عوامل محیطی قطعا بی تاثیر نخواهند بود و هر عامل تحریک کننده ای اعم از شنیداری و دیداری می تواند در ایجاد بلوغ زودرس، مخصوصا از جنبه روانشناختی در کودکان، اثرگذار باشد. از عوامل ایجاد بلوغ زودرس می توان به نوع لباس، معاشرت نادرست، ستایش جنس مخالف نزد کودک، تعقیب کنجکاوی و تجسس توسط کودک، نیاز شدید به محبت، نقص اخلاق و شوخی های بی بند و بار و ... اشاره کرد.

شما می توانید برای برخورد صحیح با بلوغ زودرس کودک خود، از روانشناس آنلاین کمک بگیرید.

منبع: دکتر پرستو رستمی، فوق تخصص غدد، رشد و متابولیسم کودکان