دکتر آزیتا صفارزاده: چهار سال پیش بود که آقای محمد هادی حیدرزاده، مشاور شهردار تهران خبر از آمار ۴۰ درصدی سقط جنین‌ها در مناطق آلوده تهران داد و بسیاری از زوج‌های جوان را به نگرانی انداخت!

 اما اکنون چطور؟ برای پاسخ به این سؤال به سراغ هفت تن از برترین متخصصان بیماری‌های زنان و زایمان رفتیم تا نظر آن‌ها را جویا شویم و از آمار مراجعین‌شان در رابطه با سقط‌های خود به خودی و عوامل آن باخبر شویم.

آلودگی هوا و ذرات سرب؛ عامل اصلی افزایش سقط

دکتر آزیتا صفارزاده: با آمارهای بدست آمده از مطب‌مان می‌توانم بگویم میزان سقط جنین، کمی نسبت به قبل افزایش یافته است. در حال حاضر تقریباً هیچ چیز سالم نیست! آلودگی هوای تهران و ذرات سرب موجود در آن می‌تواند عامل اصلی این افزایش باشد. گاهی اوقات زمانی که آلودگی هوا بیشتر می‌شود برای مثال در عرض دو تا سه ماه می‌بینیم ماهی ۳ تا ۴ مورد مربوط به سقط در مطب‌مان داریم. بعد که نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم در آن ماه آلودگی هوا در تهران افزایش یافته است. علاوه بر این در پرورش بیشتر میوه‌ها و سبزیجات از کودهای نیتروژن‌دار استفاده می‌شود. این مواد مضر می‌توانند از طریق خاک جذب محصولات شوند و سلامتی افراد را به خطر بیندازند. همچنین برای رشد سریع‌تر نیز به آن‌ها هورمون داده می‌شود که این موضوع هم روی دخترها و هم روی پسرها تأثیر منفی می‌گذارد و احتمال سقط را بالا می‌برد. سیگار کشیدن نیز می‌تواند به نوبه خود سلامت جنین را به خطر بیندازند. جالب است بدانید در سیگار ۲۰۰ نوع ماده خطرناک وجود دارد که حداقل ۵۰ تا ۶۰ تای آن‌ها از سم‌های موجود در طبیعت هستند. برای مثال می‌توان به جیوه و مونوکسیدکربن اشاره نمود. تک تک این مواد می‌توانند خطرناک باشند و باعث کاهش رشد جنین، حاملگی خارج از رحم و سقط شوند. در واقع اثر سیگار در این مورد اثبات شده است. تأثیر قلیان نیز مانند سیگار است با این تفاوت که قلیان فیلتر هم ندارد. یعنی همه این مواد بدون هیچ فیلتری وارد ریه شخص می‌شود.

همین الان از دکتر زنان آنلاین مشاوره بگیر!

منبع: دکتر آزیتا صفارزاده