کمبود ویتامین دی تاثیر قطعی در سقط جنین دارد

کمبود ویتامین دی تاثیر قطعی در سقط جنین دارد

جراح و متخصص زنان و عضو تیم تخصصی مرکز ناباروری ابن سینا اظهار داشت: نتایج مطالعات متعدد نشان می‌دهد که کمبود ویتامین دی تاثیر قطعی در سقط جنین دارد. این مطالعات نشان داده افرادی که به خصوص سقط مکرر دارند، دارای کمبود این ویتامین هستند.

دکتر فرناز فاطمی افزود: کمبود ویتامین D، علاوه بر افزایش احتمال سقط، می‌تواند با اختلالات دیگری از جمله دردهای عضلانی، تعریق زیاد، مشکلات گوارشی، ضعف سیستم ایمنی بدن، دیابت و حتی برخی سرطان‌ها همراهی داشته باشد.

در هر ساعتی از شبانه روز میتوانید با پزشکان مدافون مشاوره آنلاین داشته باشید.

سقط مکرر به ۲ بار یا بیشتر از دست دادن محصول حاملگی به‌طور پیاپی، در سن بارداری کمتر از ۲۰ هفته، اطلاق می‌شود.

وی بیان داشت: کمبود این ویتامین به غیر از سقط، می‌تواند با عوارض دیگر بارداری از جمله فشار بارداری و مسمومیت بارداری، احتمال زایمان زودرس، دیابت بارداری و تولد نوزاد با وزن کم همراه باشد.

این جراح و متخصص زنان افزود: نتیجه مطالعات نشان می‌دهد در زنانی که ویتامین D طبیعی دارند ۱۰ درصد شانس باردار شدن و همچنین ۱۵ درصد احتمال تولد نوزاد زنده بیشتر است.

فلوشیپ ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز ناباروری ابن سینا اضافه کرد: افرادی که قصد بارداری دارند قبل از این دوران، سطح ویتامین D خود را بررسی کنند و در صورت کمبود، آن را به حد طبیعی برسانند و بعد باردار شوند.

در دوران بارداری می توان کمبود ویتامین D را جبران کرد

وی با اشاره به اینکه در دوران بارداری می‌توان کمبود ویتامین را جبران کرد، گفت: بررسی سطح این ویتامین، جزو آزمایش‌های روتین بارداری است و کسانی که کمبود دارند، می‌توانند ویتامین D دریافت کنند.

دکتر آنلاین مدافون در کنار شماست.

فاطمی ادامه داد: هرچند مکمل‌های ویتامینی که در دوران بارداری مصرف می‌شود از مقداری ویتامین D هم برخوردار است، اما ممکن است این مقدار ناچیز بوده و مادران بارداری که دچار کمبود این ویتامین هستند، باید مکمل بیشتری مصرف کنند.

وی با اشاره به اینکه مصرف این ویتامین نباید بیشتر از حد طبیعی باشد، افزود: همان طور که کمبود ویتامین مضر است، مصرف اضافی آن هم عوارضی دارد، چون این ویتامین محلول در چربی بوده و افزایش سطح آن می‌تواند سبب مسمومیت شود.

فلوشیپ ناباروری بیان داشت: این مسمومیت در مراحل اولیه با عوارضی مانند تهوع و استفراغ، اسهال یا یبوست همراه است و در مراحل شدیدتر می‌تواند با علائمی مانند سردرد مداوم، بی نظمی ضربان قلب و حتی نارسایی کلیه همراه باشد.

وی ادامه داد: میزان مصرف این ویتامین به خصوص در دوران بارداری باید تحت نظر پزشک باشد و معمولا مصرف بیشتر ار ۲۰۰۰ واحد در روز مجاز نیست.

مصرف به اندازه ویتامین D عوارضی بر روی جنین ندارد

جراح و متخصص زنان و عضو تیم تخصصی مرکز ناباروری ابن سینا اظهار داشت: مصرف ویتامین D در دوران بارداری در صورتی که صحیح و به اندازه باشد، عوارضی بر جنین ندارد.

فاطمی با اشاره به اینکه ایرانیان دارای کمبود فراوان این ویتامین هستند، گفت: براساس تحقیقی که در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد در مردان ۴۰ درصد کمبود این ویتامین وجود دارد و در زنان این کمبود به ۶۰ درصد می‌رسد و در دوران بارداری هم حدود ۶۰ درصد زنان باردار دچار کمبود این ویتامین هستند.

نقش ویتامین دی در سرطان را بدانید.

وی با اشاره به اینکه ویتامین D معمولا از طریق غذاها تامین نمی شود، گفت: هرچند در غذاهایی مانند ماهی، زرده تخم مرغ، مغز بادام و لبنیات غنی شده، مقداری ویتامین وجود دارد ولی کلا محصولات غذایی، ویتامین D فراوانی ندارد و برای جبران کمبود آن، بهتر است از مکمل‌ها استفاده کنند.

مصرف ویتامین D در دوران بارداری ممنوع نیست

فاطمی تاکید کرد مادران بارداری که کمبود ویتامین D دارند با تجویز پزشک می‌توانند از مکمل‌ها برای رفع این کمبود استفاده کنند؛ به عبارتی مصرف ویتامین D در دوران بارداری ممنوع نیست.

وی به دلایل سقط مکرر اشاره کرد و گفت: سقط مکرر موضوع پیچیده‌ای است و دلایل متعددی دارد. از جمله آن عوامل ژنتیک، مشکلات ایمونولوژیک، مشکلات آناتومیک از جمله رحمی و همچنین کمبود ویتامین D می تواند نقش مهمی در بروز سقط داشته باشد.

جراح و متخصص زنان افزود: کسانی که قصد بارداری دارند حتما قبل از آن با پزشک زنان مشاوره قبل از بارداری داشته باشد و آزمایشات را انجام دهند و موارد را بررسی کنند و بعد از آگاهی از سلامتی کامل اقدام به بارداری کنند.

فاطمی گفت: اگر ویتامین D بالای ۳۰ باشد، وضعیت نرمال است و اگر بین ۲۰ تا ۳۰ باشد این فرد دارای کمبود می‌باشد و کمتر از ۱۰ ، فرد دچار کمبود شدید است. بهتر است زنان قبل از بارداری این عدد را به ۳۰ برسانند.

منبع: ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.7 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 244

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.