قلیان ریسک ابتلا به ام اس را افزایش می دهد

قلیان ریسک ابتلا به ام اس را افزایش می دهد

دود حاصل از مصرف قلیان ترکیبی از مواد دخانی و سوختی است که خطر جدی برای اطرافیان خصوصاً کودکان محسوب می‌شود و یک ساعت درمعرض دود قلیان ماندن معادل مصرف 6 تا 8 نخ سیگار است. دود حاصل از مصرف قلیان مجموعه‌ای از مواد سرطان زای ناشی از سوختن ذغال است که این مواد عامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌های ریه، لب، دهان، حنجره، مری، معده، لوزالمعده، مثانه، کبد و روده بزرگ از عوارض بدخیم مصرف طولانی مدت استفاده از قلیان است.

 

دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی با بیان اینکه موج خطرناک ام اس در راه است، گفت: طی سال‌های اخیر شمار مبتلایان در کشور افزایش یافته است.

روند مصرف قلیان در جامعه به خصوص بین زنان در حال افزایش است و این موضوع می‌تواند نگرانی‌های جدی برای ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند ام اس را فراهم کند.

ناصرمقدسی، یکی دیگر از عواملی که سبب افزایش بیماری ام اس در کشور شده را مصرف سیگار اعلام کرد و گفت: تحقیقات ما نشان داده که مصرف سیگار خطر ابتلا به ام اس را ۲ برابر افزایش می‌دهد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: متاسفانه شاهد افزایش مصرف سیگار بین زنان ایرانی هستیم که با اطلاع رسانی صحیح باید جلوی این روند افزایشی گرفته شود تا شاهد اثرات زیانبار مصرف سیگار نباشیم.

وی کمبود ویتامین D و افزایش عفونت را به عنوان عامل دیگر ابتلا به ام اس اعلام کرد و گفت: نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد که یکی از ریزفاکتورهای خطر ابتلا به بیماری کمبود ویتامین D است.

اگر برای MS نگرانی، با یک متخصص مغز و اعصاب درباره ام اس مشورت کن!

ام اس خویشاوندی در ایران در حال افزایش است

ناصرمقدسی اظهار داشت: یافته‌های پژوهشی ما نشان می‌دهد که درصد ام اس خویشاوندی هم در ایران در حال افزایش است و براساس آخرین پژوهش انجام شده این مقدار به حدود ۱۷ درصد رسیده که آمار خیلی بالا و چشمگیری است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ هزار مبتلا به ام اس در ایران داریم، افزود: تعداد مبتلایان به ام اس در حال افزایش است و طبق بررسی‌های انجام شده متوسط سنی ابتلا ایرانی‌ها به این بیماری، حدود ۲۶ سال است.

ناصر مقدسی در پاسخ به این سوال که آیا بیماری در جنس خاصی شایع‌تر می‌باشد، گفت: ام اس در زنان شیوع بالاتری دارد، نسبت ابتلاء در زنان ۳ تا ۴ نفر به یک مرد است.

وی با اشاره به اینکه ام اس قابل کنترل است، گفت: از این بیماری نباید یک غول درست کنیم، بیماری ام اس یک غول نیست و اگر بموقع تشخیص داده شود و درست برخورد کنیم، فرد بیمار می تواند یک زندگی تقریبا معمول را داشته باشد.

با کمک یک روانشناس آنلاین، قلیان را کنار بگذار!

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *