اهمیت صبحانه در رژیم غذایی

صبحانه بیشتر مواقع «‌‌مهم‌ترین وعده غذایی روز» نامیده می‌شود و دلیل خوبی هم دارد. صبحانه، دوره ناشتایی شب را می شکند. ذخایر گلوکز را دوباره پر می‌کند تا سطح انرژی و هوشیاری را افزایش دهد، در حالی که سایر مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای سلامتی را نیز فراهم می‌کند.

این مقاله توسط دکتر میلاد دودانگه بررسی و تایید ‌شده‌است.

بسیاری از مطالعات فواید خوردن صبحانه را برای سلامتی نشان داده اند. صبحانه، سطح انرژی و توانایی تمرکز را در کوتاه مدت بهبود می بخشد و می‌تواند به مدیریت بهتر وزن، کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی در دراز مدت کمک کند. علیرغم فواید صبحانه برای سلامتی و تندرستی، بسیاری از مردم به دلایل مختلف اغلب از آن صرف نظر می‌کنند.

در هر ساعتی از شبانه روز، در اپلیکیشن مدافون، می‌توانید با بهترین متخصصان تغذیه، مشاوره کنید.

چرا صبحانه مهم است؟

وقتی از خواب شبانه خود بیدار می شویم، ممکن است تا 10 ساعت چیزی نخورده باشیم. صبحانه ذخایر انرژی و مواد مغذی را در بدن پر می‌کند.

انرژی بدن را تامین می‌کند

منبع انرژی بدن گلوکز است. گلوکز از کربوهیدرات هایی که می‌خوریم شکسته و جذب می‌شود. بدن بیشتر انرژی خود را به صورت چربی ذخیره می‌کند. اما بدن مقداری گلوکز را نیز به عنوان گلیکوژن ذخیره می‌کند که بیشتر آن را در کبد و مقادیر کمتری در ماهیچه ها ذخیره می‌کند.

در طول زمان ناشتا (نخوردن)، مانند یک شب، کبد گلیکوژن را تجزیه می‌کند و آن را به عنوان گلوکز در جریان خون آزاد می‌کند تا سطح قند خون را ثابت نگه دارد. این به ویژه برای مغز که تقریباً به‌طور کامل برای انرژی به گلوکز متکی است، مهم است.

در صبح، پس از 12 ساعت بدون غذا، ذخایر گلیکوژن کم است. هنگامی که تمام انرژی ذخایر گلیکوژن تمام شد، بدن شروع به تجزیه اسیدهای چرب برای تولید انرژی مورد نیاز خود می‌کند. اما بدون کربوهیدرات، اسیدهای چرب فقط تا حدی اکسید می‌شوند که می‌تواند سطح انرژی را کاهش دهد.

خوردن صبحانه سطح انرژی را افزایش می‌دهد و سطح گلیکوژن را بازیابی می‌کند تا متابولیسم بدن را در طول روز حفظ کند.

نخوردن صبحانه ممکن است راهی خوب برای کاهش مصرف کلی انرژی به نظر برسد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که حتی با دریافت انرژی بیشتر، افرادی که صبحانه می‌خورند در صبح نسبت به کسانی که تا آخر روز غذا نمی‌خورند، فعالیت بدنی بیشتری دارند.

حذف صبحانه در نوجوانان ؛ ممنوع

ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی ضروری را تامین می‌کند.

غذاهای صبحانه سرشار از مواد مغذی کلیدی مانند فولات، کلسیم، آهن، ویتامین های گروه B و فیبر هستند. صبحانه مقدار زیادی از کل مواد مغذی روزانه را تامین می‌کند. در واقع، افرادی که صبحانه می خورند بیشتر از افرادی که صبحانه نمی خورند، میزان ویتامین ها و مواد معدنی توصیه شده روزانه خود را تامین می‌کنند.

به کنترل وزن کمک می‌کند.

صبحانه کمک می‌کند وزن خود را کنترل کنیم .افرادی که به‌طور منظم صبحانه می خورند کمتر دچار اضافه وزن یا چاقی می‌شوند. تحقیقات در مورد چرایی این موضوع ادامه دارد. تصور می‌شود که خوردن صبحانه ممکن است به دلایل زیر در کنترل وزن موثر باشد:

  • از نوسانات زیاد در سطح گلوکز خون جلوگیری و به کنترل اشتها کمک می‌کند
  • صبحانه قبل از اینکه واقعا گرسنه شوید سیرآوری می‌آورد، بنابراین کمتر احتمال دارد که شخص هنگام گرسنه شدن در صبح هر چه در دسترسش است حتی غذاهای شیرین و پرکالری، مصرف کند.
  • صبحانه قدرت مغز را تقویت می‌کند

در اپلیکیشن مدافون می‌توانید به صورت 24 ساعته رژیم لاغری آنلاین دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد لینک زیر شوید: رژیم لاغری آنلاین

قدرت مغز را تقویت می‌کند

نخوردن صبحانه، باعث می‌شود که کمی احاساس تنبلی و یا مشکل در تمرکز به وجود آید چرا که مغز انرژی مورد نیاز برای شروع کار را دریافت نکرده است. مطالعات نشان می‌دهد که نخوردن صبحانه بر عملکرد ذهنی از جمله توجه، توانایی تمرکز و حافظه تأثیر می گذارد. این می‌تواند باعث شود که برخی از وظایف سخت‌تر از حد معمول احساس شوند.

خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد

خیلی خوب بود اگر می شد که هر چه می‌خواهیم بیشتر غذا بخوریم اما اضافه وزن و چاقی به سراغمان نیاد. مگر نه؟ تحقیقات نشان داده است که مصرف صبحانه به نوعی می‌تواند چنین اثری را داشته باشد یعنی یک صبحانه مفصل موجب کالری سوزی بیشتر می‌شود.

این تحقیقات نشان می‌دهد مصرف صبحانه مفصل با کالری بالا موجب ۲.۵ برابر شدن رویه چربی سوزی در بدن می‌شود. در واقع این مطالعه می گوید که مصرف صبحانه مفصل به جای شام می‌تواند از چاقی و قند خون بالا پیشگیری کند. 

کالری سوزی را بیشتر می‌کند

کسانی که صبحانه می خورند در مقایسه با کسانی که صبحانه نمی خورند، کمتر در معرض خطر چاقی و دیابت نوع 2 و بیماری قلبی عروقی قرار دارند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که صبحانه نمی‌خورند ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی باشند.

از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند.

اگرچه بوی بد دهان دارای علل مختلفی است اما یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان نخوردن صبحانه است. در واقع با خوردن صبحانه، بزاق کافی در دهان تولید می‌شود که باعث شسته شدن باکتری‌ها از سطح زبان و مرطوب شدن دهان می‌شود؛ و با این شستشو بوی دهان بسیار کم می‌شود.

کودکان و نوجوانان و مصرف صبحانه

اضافه‌وزن دوره کودکی می‌تواند امکان ابتلای زودرس به مشکلاتی مانند دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی- عروقی را افزایش دهد. از دست دادن وعده صبحانه منجر به افزایش چاقی در نوجوانان می‌شود.

پیشنهاد مطالعه | درباره انواع رژیم لاغری بخوانید.

حذف صبحانه از وعده‌های غذایی که عادتی متداول میان نوجوانان است، با افزایش اندازه دور کمر و شاخص توده بدنی، ارتباط مستقیم دارد. این عادت می‌تواند به یک رژیم نامتعادل و دیگر عادت‌های مضر منجر شود و این افراد را در بزرگسالی، در برابر اضافه وزن آسیب‌پذیر کند.

چاقی در جوانی می‌تواند مسائل بهداشتی مانند دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی را ایجاد کند؛ محققان برزیلی در تحقیقات خود نشان دادند حذف اولین وعده غذایی روزانه منجر به عادت‌های ناسالم می‌شود.

پژوهشگران  تأکید می‌کنند، حذف صبحانه می‌تواند به رژیم غذایی نامتعادل و سایر رفتارهای ناسالم منجر شود که به‌طور بالقوه نوجوانان را در معرض افزایش وزن و سایر بیماری‌ها قرار می‌دهد.

کودکان و نوجوانانی که به‌طور منظم صبحانه می خورند در مقایسه با افرادی که صبحانه نمی خورند، عملکرد تحصیلی بهتری دارند. آنها همچنین سطح بیشتری از ارتباط را با معلمان و سایر بزرگسالان در مدرسه خود احساس می‌کنند، که منجر به نتایج مثبت بیشتر سلامتی و تحصیلی می‌شود.

سوالات تغذیه و صبحانه

دختر 12 ماهه من دوست دارد صبحانه یک تا دو قاشق غذاخوری کره بخورد. آیا این عادت مضر است؟

در کودکان زیر 2 سال کره جز مواد غذایی است که باید مصرف شود خصوصا اگر کودک وزن کمی داشته باشد. مصرف این میزان کره برای فرزند شما مشکلی ایجاد نمی‌کند. تنها نکته ای که هست شکل گیری عادت‌های غذایی در این سن است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر خواستید این میزان کره را کاهش دهید بدون ایجاد حساسیت در او به مرور آن را کاهش دهید اما به هر حال این میزان کره ضرری برای او ندارد..

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 4.2 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 588

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

این مقاله توسط تیم تحریریه مدافون تهیه شده است. مقالات این وب سایت پس از تهیه توسط پزشکان و روانشناسان بررسی و تایید می شود. با این حال به یاد داشته باشید که این مقالات صرفا جهت آگاهی و افزایش معلومات شما تهیه شده است.برای درمان حتما به توصیه و تجویز پزشک یا روانشناس خود عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*